Porady

Zalety posiadania werandy

Decydując się na budowę domu, oczami wyobraźni sięgamy po niezliczone możliwości aranżacyjne. Jedną z nich jest bez wątpienie powiększenie go o werandę, która zupełnie zmieni oblicze twoich czterech ścian. Zadaszenie tarasu spowoduje, że będzie bardziej elegancko, komfortowo, przestrzennie i sielsko. Masz już dom, ale wciąż zastanawiasz się nad jego naturalnym przedłużeniem, które to zadanie zrealizuje weranda? To nie jedyna zaleta! Zebraliśmy dla was 6 plusów, które z pewnością przemówią za montażem. Poznaj zalety posiadania werandy!

Zalety posiadania werandy

1. Miejsce na relaks

Wśród zalet posiadania werandy na czoło wybija się przede wszystkich możliwość stworzenie oazy spokoju. Tutaj ukryjesz się przed słońcem, a także przed chłodem, zaprosisz rodzinę i znajomych, zrelaksujesz się w bujanym fotelu przy ulubionej książce. Weranda, w zależności od potrzeb, pełnić będzie rozmaite funkcje. Aby mieć jednak spory wachlarz możliwości zdecyduj się na powierzchnię nie mniejszą niż 12 m kw. A najlepiej – dobuduj werandę do salonu. Tak będzie naturalnie i najbardziej efektywnie.  Na wyznaczonej powierzchni staną meble wypoczynkowe i jadalniany stół. Aby jednak całe wyposażenie mogło ci służyć jak najdłużej, podstawą będzie solidny i bezpieczny dach. Najczęściej wybierane jest zadaszenie z poliwęglanu, a w drugiej kolejności ze szkła.

2. Bliżej natury i światła przez okrągły rok

Całoroczny wypoczynek na werandzie, wraz ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami zapewni jedynie wersja oszklona. Dzięki przeszklonej zabudowie tarasu nie tylko roztacza się przed nami piękne krajobrazy, ale również – cały dom wypełni się słonecznymi promieniami. Co więcej, jeśli na zamkniętym tarasie latem będzie nam za gorąco, wykorzystajmy zalety, jakie daje nam system szklanych ścian przesuwnych. Wystarczy rozsunąć drzwi, aby wpuścić na werandę nieco powietrza. Pamiętajmy też, że zadaszenie z poliwęglanu komorowego nie będzie nagrzewać przestrzeni, zapewniając przyjemny cień. W zimę natomiast wystarczy włączyć lampy grzewcze i relaksować się z kubkiem kakao, książką pod swoim ulubionym kocem.

3. Więcej przestrzeni

Zalety posiadania werandy to także dodatkowa przestrzeń. Werandę najczęściej budujemy przy domu, głównie dlatego, aby dodać  do metrażu jeszcze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Dzięki temu możemy stworzyć tam przestrzeń, na którą zabrakło miejsca w pozostałych pomieszczeniach, albo wręcz przeciwnie –  połączyć kilka z nich w jedno. Nie każdy salon bowiem pełni choćby funkcję jadalni, bo znajdziemy w nim stół wyłącznie dla twojej najbliższej rodziny. Jadalnię z prawdziwego zdarzenia można za to urządzić na tarasie. Inne rozwiązania? Zawieszenie hamaków, a nawet przeniesienie na werandę domowej  biblioteczki. To dodatkowe przestrzenne możliwości. Wykorzystaj je!

4. Stylowy dom

Przeszklona weranda zmieni oblicze każdego domu. Bez względu na aranżacyjny pomysł – będzie nowocześnie i elegancko. Tak bowiem prezentuje się szkło, które w tym przypadku  odpowiedzialne jest za zabudowę. System ścian przesuwnych z subtelnymi ramami dodatkowo zatrze granicę między budynkiem, a naturą – z jednej strony wprowadzając nas do ogrodu, a z drugiej do salonu. Na werandzie powinno pojawić się też wiele kwiatów oraz elementów dekoracyjnych dobranych w wybranym stylu. Dzięki temu stanie się wyjątkowym przedsionkiem każdego domu – jego najlepszą wizytówką.  Co więcej, parterowy dom z werandą sprawi wrażenie solidniejszego oraz większego niż jest w rzeczywistości.

5. Dodatkowe zabezpieczenie

Zadaszenie tarasu to przede wszystkim ochrona przed słońcem i opadami. Jeśli jednak chodzi o wiatr czy temperaturę – potrzebować będziemy dodatkowego zabezpieczenia. Wówczas zamiast tarasu, do domu dobudowana zostaje weranda, która dzięki szklanym ścianom tworzy ledwo zauważalną dla oka, lecz zdecydowanie odczuwalną granicę. I tak, dzięki niej twój dom jest lepiej chroniony przed zimnem, a ty możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu. Pod warunkiem oczywiście, że zabudowa jest szczelna i zapewniamy jej choć minimalne docieplenie zimą. Weranda staje się dodatkową barierą dla chłodu, pełniąc tym samym funkcję termoizolacyjną. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu systemu antywłamaniowego na werandzie, a także odpowiednim doborze szkła. Jako zadaszenie tarasu sprawdzi się tzw. szkło bezpieczne, które dzięki połączeniu tafli szkła i folii przy uszkodzeniu nie skruszeje, a popęka pozostając w ramach – nie zagrażając tym samym domownikom, a utrudniając przeforsowanie tej przeszkody przez złodzieja.

6. Raj dla roślin

O ile wiosną, latem i nawet jeszcze jesienią możemy cieszyć się rozmaitymi roślinami w naszym ogrodzie, o tyle w czasie zimniejszych miesięcy pozostaje widok czarnej ziemi albo zwałów śniegu. Weranda nie daje nam większych ograniczeń, a co najważniejsze rekompensuje nam brak zieleni zimą przekształcając się w wyjątkowy ogród zimowy, co tworzy dodatkowe zalety posiadania werandy.

Ale nie tylko w tym czasie, ale przez cały rok świetnie będą się tam czuły rośliny wrażliwe na wiatr. Na werandzie w pierwszej kolejności decydujemy się na kwiaty i zieleń popularną na tarasach i balkonach. Petunie, fuksje, surfinie, lobelie, pelargonie wyglądają ze stojących i wiszących kwietników. Na zabudowanej werandzie sprawdzą się też rośliny pokojowe, pod warunkiem, że nie będziemy zabawiać je przeciągiem. Co więcej, odnajdą się tam zarówno kwiaty światłolubne, jak i te, które będą rozkwitały w przyjemnym cieniu.

Zobacz także:

Rodzaje tarasów w zależności od ich usytuowania w bryle domu

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość