Szklana weranda to doskonałe miejsce do odpoczynku po codziennych obowiązkach. Można ją urządzić w swoim ulubionym stylu i cieszyć się z czasu spędzonego w swoim azylu. Jedną z ogromnych zalet szklanej werandy jest to, że można hodować w niej nawet takie rośliny, które wymagają specjalnych warunków. Ogród zimowy lub szklana weranda to doskonałe miejsce dla osób, które kochają rośliny. Prawidłowo przygotowany ogród oraz korzystanie z odpowiednich rozwiązań sprawia, że w kwestii doboru roślin ogranicza nas tylko wyobraźnia. Samodzielna budowa szklanej werandy wbrew pozorom wcale nie jest tak trudna jak mogłoby nam się wydawać. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące szklanej werandy do samodzielnego montażu!
To jedno z pierwszych podstawowych pytań na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć decydując się na samodzielną budowę szklanej werandy. Nieogrzewana szklana weranda to zwykle miejsce, w którym uprawiamy rośliny, przechowujemy produkty ogrodowe, meble tarasowe. Zimą nie jest to miejsce, w którym da się spokojnie odpocząć. Dlatego często naszym Klientom podpowiadamy, że szklana weranda ogrzewana jest o wiele lepszym pomysłem. Zazwyczaj jest połączona z domem, ale ma swój własny system ogrzewania. Wewnątrz panują warunki optymalne do odpoczynku o każdej porze roku.
Jeśli przestrzeń werandy nie będzie większa niż 35m2 to nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Nie potrzebujesz takiego dokumentu (na mocy art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawa budowlanego w Polsce), ale jeśli na terenie ogrodu znajduje się więcej niż 2 obiekty o powierzchni 25 m2 na każde 500 m2 powierzchni ogrodu lub powierzchnia szklanej werandy do samodzielnego montażu przekracza 35m2, wówczas jest konieczna zgoda na budowę. Pozwolenia na budowę wymaga również szklana weranda do samodzielnego montażu, która będzie oddalony od granicy działki mniej niż 4 metry w przypadku ścian szklanych lub 3 metry w przypadku ścian murowanych.
Przed rozpoczęciem samodzielnej budowy szklanej werandy musisz zgłosić budowę do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. W zgłoszeniu powinno znaleźć się oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpowiednie szkice lub rysunki .Organ decyzyjny ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie ma przeciwwskazań (tzw. milcząca zgoda), to można przystąpić do budowy w terminie wskazanym we wniosku
Oczywiście, szklana weranda do samodzielnego montażu wymaga odpowiedniej wentylacji. Zazwyczaj stosuje się system z nawietrznikami umieszczonymi u podstawy konstrukcji i wysoko zamontowanymi wietrznikami dachowymi. Bardzo ważne jest również, żeby przesuwane drzwi w konstrukcji szklanej werandy były łatwe w obsłudze, co usprawnia sterowanie wymianą powietrza. Należy pamiętać, że w słoneczne letnie dni temperatura wewnątrz pomieszczenia może przekroczyć 60 C. Warto więc zainwestować, np. w elektryczny klimatyzator, łączący możliwość ustawienia stałej temperatury z funkcją rekuperacji, czyli wymiany powietrza w zamkniętym pomieszczeniu.
Do budowy tradycyjnych ogrodów zimowych najczęściej wykorzystuje się szkło – przezroczyste lub tonowane. Szkło polistyrenowe jest bardziej wytrzymałe na stłuczenia i obciążenia. Jako alternatywa do szkła stosowany jest materiał tzw. pleksiglas. jest lekki, wytrzymały, bezpieczny i dobrze przepuszcza światło. Rzadziej stosowane są płyty poliwęglanowe, ponieważ nie przepuszczają światła.
Najczęściej przy samodzielnej budowie szklanej werandy sięga się po dach z poliwęglanu oparty na aluminiowym stelażu. To nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które łatwo dopasować do bryły budynku oraz stylu, w jakim został on utrzymany. Takie zadaszenie werandy doskonale radzi sobie z działaniem czynników pogodowych, znosząc silne podmuchy wiatru czy obciążenie śniegiem, a transparentny dach pozostaje odporny na nagrzewanie. Chroni przed promieniowaniem UV, kurzem, czy wilgocią, ale przepuszcza światło i tworzy przyjemne warunki wewnątrz werandy. To bardziej praktyczne rozwiązanie, ale jeśli marzymy o szklanej werandzie do samodzielnego montażu z prawdziwego zdarzenia, lepszym wyborem będzie szklany dach, wyposażony dodatkowo w rozsuwaną markizę. Taka konstrukcja pozwala zachować optymalną termoizolację, zaś zsuwająca się po dyskretnych prowadnicach markiza w słoneczne dni ochroni pomieszczenie przed nadmiernym promieniowaniem UV i wysoką temperaturą, skutecznie odbijając promienie słońca.
Tańszym rozwiązaniem i bardziej praktycznym jest zabudowa ramowa, ale zabudowa bezramowa zazwyczaj robi większe wrażenie na naszych klientach. Jest jednak droższym rozwiązaniem. Zabudowa bezramowa doskonale wpisuje się w styl nowoczesnych budynków, szczególnie tych o modnych, minimalistycznych fasadach, dodając im lekkości. Pozbawione ram okna nie tylko lepiej doświetlają całe wnętrze domu, pozwalając dłużej cieszyć się naturalnym, dziennym światłem, ale też zajmują mniejszą powierzchnię, zapewniając domownikom swobodę ruchu i powiększając optycznie przestrzeń.
Przeczytaj także: