Porady

Betonowe płyty na taras – rodzaje, wymiary i sposoby impregnacji

Z roku na rok beton cieszy się coraz większym uznaniem branży designu. Przestajemy myśleć o nim wyłącznie jako o materiale bazowym, służącym do tworzenia szarych prostych form. Producenci betonowych płyt oferują teraz klientom szeroką gamę kolorów, kształtów, faktur i wykończeń. Jeśli więc planujesz budowę zlokalizowanego w podcieniu wypoczynkowego kącika, sezonowego ogrodu zimowego, szklanej werandy, oranżerii albo tarasu z zadaszeniem z poliwęglanu, a konstrukcja ta ma być częścią budynku o nowoczesnej bryle, wykonaj jego nawierzchnię z betonu! 

​To rozwiązanie doskonale wpisze się zwłaszcza w surowy styl budownictwa zapożyczony ze Skandynawii. Będzie przy tym tańsze, a niejednokrotnie też bardziej praktyczne niż posadzki z naturalnego kamienia.

Betonowe płyty na taras_free pick

Rodzaje płyt tarasowych – formaty, kształty i kolory

Standardowe płyty tarasowe nie muszą być odporne na duże obciążenia, dlatego ich grubość jest wbrew pozorom niewielka i obejmuje zwykle od 4 do 8 centymetrów. Wytwarza się je z cementu, piasku, wody i barwników oraz rozmaitych dodatków nadających płytkom walory dekoracyjne bądź zwiększających ich trwałość. Betonowa mieszanka jest w trakcie tego procesu poddawana wibroprasowaniu, które równomiernie rozprowadza jej składniki po całej objętości, dzięki czemu masa płyt ulega zagęszczeniu i staje się mniej nasiąkliwa.

Gotowe płyty betonowe posiadają rozmaite kształty. Popularność zdobywają ostatnio wielkoformatowe (80×80 i 100×60 cm) prostokąty i kwadraty, które nadają tarasom elegancki, szlachetny wygląd w duchu współczesnych dworków. Zestawione w jednej formie i takim samym rozmiarze, wprowadzają do otoczenia harmonię. Połączone na zasadzie kontrastu, tworzą zaś dynamiczne kompozycje, mogące na przykład kontynuować wzór podłogi salonu, z którego wychodzi się na taras. Zmyślnie ułożone płyty w kształcie długich i cienkich prostokątów potrafią imitować drewniane deski.

W ofercie producentów znajdziemy także nieregularne płyty stylizowane na naturalne kamienie (śrutowane, fakturowane poprzez posypywanie ich powierzchni drobnym, bazaltowym bądź granitowym kruszywem albo curlingowane – podobne do marmuru czy granitu). Powszechnie dostępne są ponadto płyty wyglądające jak cegiełki, płyty w kształcie trapezów i kół oraz zestawy płytek, które formują się w dekoracyjne rozety. Dopracowane przez projektantów kolekcje płyt tarasowych zawierają zaś dodatkowo obrzeża, palisady i bloczki utrzymane we wspólnej stylistyce, co pozwala spójnie wykończyć całe otoczenie tarasu.

Nie mniej zróżnicowana jest paleta oferowanych barw pełna zarówno jednolitych kolorów, przechodzących z bieli aż po czerń, jak i efektownych, przenikających się melanży. Największym powodzeniem cieszą się tradycyjne monochromatyczne oraz dwukolorowe powierzchnie tarasów, układane z kwadratowych płytek o wymiarach 60×60 cm lub 30×30 cm, na oko przypominających gres. W przypadku rozległych konstrukcji warto jednak rozważyć wydzielenie poszczególnych części tarasu za pomocą płyt utrzymanych w odmiennych odcieniach. W ten sposób można na przykład odseparować jadalnię od oranżerii na tarasie, wyznaczyć strefę do pracy na powietrzu, wyodrębnić część kominkową albo grillową czy uwidocznić miejsce, w którym schodzi się po schodkach do ogrodu.

Jak zabezpieczać betonowe płyty tarasowe?

Betonowe płyty na taras charakteryzuje wysoka odporność na czynniki atmosferyczne, a w szczególności na deszcz i mróz. By jednak upewnić się, że nawierzchnia Twojej konstrukcji przetrwa w dobrym stanie przez całe lata, wybierz taki model płytek, w którym poziom nasiąkliwości nie przekracza 6%. Ich twardość powinna natomiast oscylować w granicach od 6 do 8 stopni w skali Mohsa.

Obok licznych zalet, beton ma jedną uciążliwą wadę, a mianowicie bardzo łatwo wchłania brud. Należy zatem regularnie czyścić i okresowo impregnować wykonane z niego płytki. Do czyszczenia wykorzystuj przeznaczone do tego, profesjonalne preparaty i myjkę ciśnieniową. Używane impregnaty powinny zawierać żywice epoksydowe, akrylowe lub poliuretanowe. Ich formuła może wprawdzie odrobinę przyciemnić pierwotny odcień płytek albo stworzyć optyczny efekt wilgotnej faktury, ale pozostawi na płytkach cienką powłokę, chroniącą je przed utratą koloru i nieestetycznymi plamami, na przykład po rozlanej kawie czy herbacie.

Betonowe płyty tarasowe można ponadto hydrofobizować. Proces ten polega na naniesieniu na ich powierzchnię specjalnego środka, który blokuje wchłanianie wody. W przeciwieństwie do impregnatu, hydrofob nie osadza się na zewnątrz, ale wnika w strukturę betonu, pozwalając mu oddychać przy jednoczesnym nieprzepuszczaniu wilgoci do środka (działa on na zasadzie tzw. odwróconego lejka). Pozwala to uzyskać efekt perlenia, czyli zbierania się kropli na płaszczyźnie płyt i ich dalszego ściekania w kierunku spadku.

Zobacz także:

Trwałe schody na taras – jak i z czego je wykonać?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość