Porady

Czy duża przeszklona weranda jest bezpieczna?

Zastanawiając się nad montażem werandy,  jeszcze przed walorami estetycznymi, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, a ta idzie w parze z trwałością i solidnością. Tylko profesjonalnie wykonana praca oraz wybór wysokiej jakości materiałów będą gwarancją tego, że nasza weranda posłuży nam przez długie lata. Decydując się na zadaszenie tarasu, a także system szklanych ścian przesuwnych na pierwszy plan wysuwa się oczywiście szkło. Jakie będzie najbezpieczniejsze i najtrwalsze? Wyjaśniamy, dlaczego i czy duża przeszklona weranda jest bezpieczna!

Czy duża przeszklona weranda jest bezpieczna

Przeszklona weranda ma same zalety – otwiera przestrzeń, przy okazji ją powiększając, daje nam stały dostęp do światła słonecznego, które dodatkowo dociepli pomieszczenie, a także  zapewnia użytkownikom jeszcze bliższy kontakt z naturą, poprzez bajeczny widok zamiast ściany. Według najnowszych trendów te właśnie wyburza się, wszędzie tam gdzie tylko istnieje taka możliwość – na rzecz przeszkleń, wyznaczników nowoczesnych wnętrz.

Jakie szkło na dach?

Wiele osób nie do końca przekonanych jest do szkła, bo kojarzy się ono z kruchością. To prawda, o ile mówimy o szklance. Przy szklanych konstrukcjach wielkogabarytowych wybierany jest materiał przede wszystkim odporny – nie tylko na wszelkie uderzenia, ale także na działanie czynników zewnętrznych. Idealne na zadaszenie tarasu będzie bez wątpienia  tzw. szkło bezpieczne 4.4.2. 

To oznacza, że dwie szyby 4 mm klejone są podwójną folią i dopiero tak zabezpieczone kładzie się je na dach. Jeśli dojdzie do poważnego zdarzenia losowego, takiego jak np. pożar – nigdy się nie skruszą, ewentualnie popękają. W przypadku rozbicia szkła umieszczona pomiędzy dwiema szybami folia zatrzyma odłamki szklane. W ten sposób unikniemy zranienia ludzi znajdujących się pod werandą. 

Jeżeli jednak nie dojdzie do podobnych sytuacji, przy codziennym użytkowaniu werandy nie musimy martwić się o uszkodzenia.

Materiał na dachu odporny jest bowiem na ingerencję ciężkimi przedmiotami i potrafi wytrzymać nawet 110 – kilogramowe obciążenie. To oznacza, że dach werandy nie zarwie się choćby pod ciężarem śniegu, który zdąży napadać przez noc. Dodatkowo oparty na solidnych profilach aluminiowych nie ulegnie również silnemu wiatrowi. Są też  inne zalety szklanego dachu tarasu. Wystarczy wyłożyć go dodatkowo folią PVP, aby zdecydowanie ograniczyć promieniowanie ultrafioletowe. A poza ty bezpieczne szkło zapewnia również dużo lepszą izolację, niż choćby szkło termoizolacyjne.

Szklane szyby przesuwne

Jeśli chodzi o system szklanych ścian przesuwnych, te stawiane są na nieco innych zasadach. Zamykamy je i otwieramy na wygodnych profilach szynowych, bez zbędnych ciężkich i ograniczających widok stelaży. Dopiero gdy ściany będą dłuższe niż 6 metrów konieczne jest postawienie słupa, który wzmocni i zabezpieczy całą konstrukcję. Bez obaw, to również może być estetyczny dodatek. Z tych samych względów nie decydujmy się na werandy wyższe niż 2, 5 metra. Jeżeli chodzi o wybór szkła, podobnie jak w przypadku dachu musi być ono solidne i odporne na wszelkie uszkodzenia, a także zmienność pogody za oknem. Dobrym wyborem będzie szkło hartowane z polerowanymi krawędziami. Jeśli chodzi o grubość: 10 mm zdecydowanie wystarczy. 

Te dane techniczne powinny cię uspokoić i raz na zawsze przełamać twój strach przed dużymi oknami na werandzie. Nie zapominaj również, że znajduje się ona na najniższym poziomie domu. Jest więc narażona na znacznie mniejsze działanie czynników zewnętrznych (parcie i ssanie wiatru) niż choćby taras ulokowany na najwyższej kondygnacji. Powyżej opisane rozwiązania są natomiast wystarczające dla charakterystycznej dla werand zabudowy parterowej.

Z pewnością powyższe argumenty nieco uspokoiły cię w kwestii szkła. Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest również fakt, iż takie rozwiązania są teraz najpopularniejsze i zdecydowanie najczęściej wybierane przez użytkowników werand. Gdyby realizacje kończyły się wyłącznie reklamacjami, designerzy szybko odeszliby od szklanego trendu. Tymczasem ten wciąż rośnie w siłę.

Przeczytaj także:

Wentylacja w ogrodzie zimowym. Jak skutecznie chronić go przed przegrzaniem i wilgocią?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość