Porady

Czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę?

Zanim decydujesz się na samodzielną budowę werandy najpierw warto dobrze zorientować się w przepisach. Jeśli chcesz wybudować przeszkloną werandę do swojego domu, to na pewno pojawiają się w Twojej głowie wątpliwości – czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę? Z przyjemnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę?
fot. eweranda.pl

Czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę?

Weranda do samodzielnego montażu jest bardzo prosta w obsłudze. Z łatwością za pomocą przygotowanej przez nas instrukcji, wykonasz jej montaż samodzielnie. Jeśli przestrzeń werandy nie będzie większa niż 35m2 to nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Nie potrzebujesz takiego dokumentu (na mocy art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawa budowlanego w Polsce) Pamiętaj jednak, że ilość tego typu obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Jeśli na terenie ogrodu znajduje się więcej niż 2 obiekty o powierzchni 25 m2 na każde 500 m2 powierzchni ogrodu lub powierzchnia szklanej werandy do samodzielnego montażu przekracza 35m2, wówczas jest konieczna zgoda na budowę. Pozwolenia na budowę wymaga również obiekt, który będzie oddalony od granicy działki mniej niż 4 metry w przypadku ścian szklanych lub 3 metry w przypadku ścian murowanych.

Weranda do samodzielnego montażu – zgłoszenie budowy werand

Wiesz już, że nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę przeszklonej werandy. Musisz jednak podjąć inne kroki prawne, a mianowicie zgłoszenie budowy do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Mówi o tym art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego. W zgłoszeniu powinny znaleźć się załączniki:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • odpowiednie szkice lub rysunki.

Zgłoszenie musi być złożone przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Organ decyzyjny ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Warto wiedzieć, że zgłoszenie jest wydawane na milczącą zgodę. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to można przystąpić do budowy w terminie wskazanym we wniosku. Masz 2 lata na rozpoczęcie prac.

Czy urząd może się sprzeciwić?

Najczęściej sprzeciw odpowiedniego organu pojawia się wtedy, gdy zgłaszający  niedopełnia wszystkich formalności lub gdy prace nad budową zostały rozpoczęte przed zgłoszeniem zamiaru budowy przeszklonej werandy. Urząd może nakazać rozbiórkę istniejącej już konstrukcji.

Sąsiedzi i otoczenie

Do budowy przeszklonej werandy do samodzielnego montażu nie potrzebujesz też zgody sąsiadów. Warto jednak wiedzieć, że należy zachować odległość 4m od granicy działki (jeśli w ścianie planowanego budynku będą okna) oraz 3m (jeśli w ścianie nie ma okien).

Przeczytaj także:

Otwierane czy przesuwne drzwi tarasowe – jakie warto wybrać?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość