Porady

Czym i jak efektywnie oświetlić taras?

Mądrze rozplanowane i przemyślane oświetlenie tarasu bardzo ułatwia poruszanie się na nim po zmroku, a jednocześnie buduje atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu. Odpowiednia scenografia świetlna może nadawać pomieszczeniu romantyczny charakter, wydobywać i podkreślać niewidoczne za dnia zalety architektoniczne budynku (na przykład ciekawą fakturę muru) albo kierować uwagę na poszczególne dekoracje czy rośliny w donicach, roztaczając wokół nich diamentową poświatę. Wszystko zależy od tego, na jaką formę oświetlenia się zdecydujesz na swoim zadaszonym tarasie lub przeszklonej werandzie. Oto kilka najczęściej wybieranych typów lamp.

jak efektywnie oświetlić taras

Jak efektywnie oświetlić taras? Postaw na punktowe oświetlenie ledowe

Punktowe lampki LED należą do najbardziej praktycznych i efektywnych źródeł światła na tarasie. Mają różne kształty i wielkości, dzięki czemu doskonale integrują się z oprawą pomieszczenia, również po jego zewnętrznej stronie. Emitują światło o rozmaitych barwach – od zimnej i ciepłej bieli, przez żółć, aż po zieleń, błękit czy czerwień. Ci z nas, którzy lubią częste zmiany aranżacji mogą zdecydować się na kolorowe żarówki RGB o szerokiej gamie barw. Dzięki temu łatwo dostosują świetlne tło swojego tarasu do potrzeb chwili, włączając na przykład inny kolor do kolacji, a inny do wspólnych zabaw z dziećmi. Przede wszystkim jednak diody LED są wysoce energooszczędne, gdyż zużywają aż o 80% mniej energii niż popularne do niedawna żarówki halogenowe. Poza tym świecą przez 25-50 tysięcy godzin, a emitowane przez nie światło nie przyciąga owadów w takim stopniu jak snop wypływający z tradycyjnej żarówki czy halogenu.

Nowoczesne, punktowe oświetlenie LED na wyłącznik światła bądź sterowane bezprzewodowo pilotem z możliwością zaciemniania światła znajdziesz w ofercie sklepu eWERANDA.pl.

Kinkiety

Będą odpowiednie do pomieszczeń, takich jak taras z poliwęglanu, szklana weranda czy ogród zimowy. Osadzone na ścianie domu, do której przylega nadbudowana część, będą jednocześnie oświetlać przestrzeń i tworzyć efektowną grę światłocieni pełgających po ścianach czy podłodze. Wielość dostępnych wzorów gwarantuje, że kinkiety staną się dodatkowym elementem dekoracyjnym tarasu.

Plafony i lampy wiszące

Zadaszenie tarasu pozwala zamontować w nim – tak jak w zwykłym pomieszczeniu – plafony oraz lampy wiszące. To dobry sposób, by doświetlić go bardziej wyraziście. Umieszczone nad stołem tradycyjne źródło światła sprawdzi się w czasie rodzinnych spotkań, przy których lubimy dobrze widzieć naszych rozmówców lub w sytuacji, gdy zamierzamy po godzinach pracować na tarasie.

Lampy stojące

Jak efektywnie oświetlić taras w przypadku tarasów niezabudowanych? Warto w takiej sytuacji postawić na tzw. słupki świetlne. Umieszczone na obrzeżach naszej strefy wypoczynku, zaakcentują jej granice, „domkną” i oddzielą taras od otaczających go roślin, polbruku czy brukowanych ścieżek.

Reflektory

Efektowne i idealne do oświetlania zewnętrznych ścian budynku, stworzą magiczną atmosferę, jeśli skieruje się je bezpośrednio na wybrane obiekty, takie jak dekoracyjne detale czy rośliny. Rzucając smugę światła z reflektora na ścianę bądź sufit, pięknie rozjaśnimy ponadto pomieszczenie przyjemnym dla oczu, rozproszonym światłem. Taki reflektor możemy też w razie potrzeby przekręcić, ułatwiając sobie wieczorną lekturę książki lub gazety na tarasie.

Lampy wpuszczane

To alternatywa dla ledowych punktów świetlnych. Dyskretnie rozświetla mrok, nie oślepiając przy tym domowników. Stwarza szerokie możliwości montażu, ponieważ tego rodzaju lampy mogą być wbudowane zarówno w podłogę, jak i w podbitkę zadaszenia tarasu czy otaczające go murki. Dobrze sprawdzi się na schodkach wiodących z tarasu do ogrodu, uwidaczniając ich krawędzie, a co za tym idzie, chroniąc użytkowników przed upadkiem.

Solarne lampiony i lampki ogrodowe

Dodatkową formą doświetlenia tarasu, o stricte dekoracyjnym charakterze, mogą być lampki zasilane energią słoneczną, która jest magazynowana w miniaturowych ogniwach. Zawieszone na haczykach wmontowanych w drewnianą konstrukcję werandy, ustawione luzem na stolikach w postaci ozdobnych lampionów lub zatknięte w donice z kwiatami, zbudują urokliwy nastrój i uwypuklą piękno roślin czy innych atrakcyjnych wizualnie elementów.

Jak efektywnie oświetlić taras modnymi świecącymi donicami i girlandami?

Na końcu warto wspomnieć o modnych ostatnio, ruchomych źródłach delikatnego światła, które można stosować tak na co dzień, jak i podczas uroczystych okazji. Mowa o świetlnych girlandach na baterie, którymi oplata się balustradę i drzewka w donicach, ozdabia ściany albo belki umieszczone nad stołem. Ten subtelny akcent dekoracyjny można zastosować tymczasowo – solo lub razem z białymi ledowymi donicami, które po zapadnięciu zmroku zaczynają emitować delikatną, mleczną poświatę.

Niezależnie od tego, na jaki typ oświetlenia się zdecydujemy, pamiętajmy, by rozważyć swój wybór już na etapie projektowania domu (ostatecznie samego tarasu). To właśnie wtedy powinno się rozplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół przestrzeni wypoczynkowej, by móc położyć instalację elektryczną, a przy okazji wmontować dodatkowe gniazdko na świąteczne lampki, sprzęt ogrodowy czy urządzenia odstraszające owady. Montaż oświetlenia na wybudowanym już tarasie nastręcza niestety trudności i pociąga za sobą znacznie większe koszty.

Zobacz także:

Jak przedłużyć sezon na werandzie? Sposoby ogrzewania otwartych i zamkniętych tarasów

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość