Porady

Różnice między werandą a ogrodem zimowym. Czy je znasz?

W XIX wieku dom każdego zamożnego gospodarza był wyposażony w zimowy taras, a pałace urozmaicały reprezentacyjne oranżerie pełne pomarańczowych i cytrynowych drzewek. Dziś do najbardziej pożądanych obiektów tego typu należą przydomowe ogrody zimowe oraz ich alternatywa – szklana weranda. Jeśli i Ty myślisz o zaprojektowaniu dodatkowej konstrukcji, w której mógłbyś wypoczywać wraz z całą rodziną, ale nie wiesz, na jaki rodzaj budowli się zdecydować, sprawdź, co je różni i zastanów się, na których funkcjach tego pomieszczenia zależy Ci najbardziej! Oto najważniejsze różnice między werandą a ogrodem zimowym.

Różnice między werandą a ogrodem zimowym

Różnice w konstrukcji oraz wyposażeniu ogrodu zimowego i werandy

Ogród zimowy ma za zadanie tworzyć przedłużenie działki znajdującej się za domem i sprawiać, że nawet w środku zimy będziemy czuć się w nim niczym w najcieplejsze dni maja. Z tego powodu zwykle jest on więc usytuowany na tyłach budynku mieszkalnego i posiada duże przeszklenia obejmujące zarówno ściany, jak i dach. Pozwala to zniwelować sztywną granicę pomiędzy tym, co znajduje się na zewnątrz i wewnątrz domu. Szczególnie, że w środku stoją donice bądź inne dekoracyjne stanowiska z roślinami bujnymi w egzotyczne kwiaty czy owoce, a także ogrodowe meble, tworzące złudzenie przebywania na świeżym powietrzu. Werandy można budować tak na tyłach domu, jak i od jego frontu – urozmaicając w ten sposób bryłę budynku. Mogą być one zbudowane z drewna (niejednokrotnie egzotycznego)  lub  murowane. Nowoczesne wersje są często dodatkowo wyposażone w zadaszenie tarasu oraz system szklanych ścian przesuwanych.

Kolejna zasadnicza różnica dotyczy izolacji cieplnej, ogrzewania i wentylacji obu pomieszczeń. W ogrodzie zimowym często hoduje się rośliny tropikalne, wymagające cieplarnianych warunków. Nawet kwiaty i drzewka doniczkowe naturalne dla naszego klimatu potrzebują co najmniej pokojowej temperatury, a dodatkowo osłony przed opadami czy podmuchami wiatru. System szklanych ścian zastosowany do budowy takiego ogrodu musi zatem gwarantować pełną termiczną izolację. Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym. W prawdziwym ogrodzie zimowym przeszklony powinien być również dach.

Co więcej, wewnątrz domowej oranżerii umieszcza się kaloryfery połączone z domowym ogrzewaniem lub konstruuje ogrzewanie podłogowe (wodne bądź elektryczne), tak by przyszli użytkownicy mogli rozkoszować się ciepłem i widokiem zieleni niezależnie od pogody. Nie można także zapomnieć o wentylacji tego pomieszczenia. Tradycyjne werandy nie posiadają ogrzewania zainstalowanego na stałe, przez co są bardziej podatne na zmiany pór roku. W przypadku werand rozwiązaniem pozwalającym podnieść temperaturę jest zainstalowanie odpornych na warunki atmosferyczne elektrycznych lamp grzewczych. Jednak przy wystąpieniu bardzo niskich temperatur zimą, takie lampy mogą nie być wystarczającym źródłem ciepła. Domownicy będą zatem zmuszani opuścić na ten czas werandę i oczekiwać na nadejście cieplejszych dni.

Różnice między werandą a ogrodem zimowym to także odmienne funkcje

Werandy i ogrody zimowe różnią się ponadto pod kątem przeznaczenia, jakie nadają im właściciele. Podczas gdy te pierwsze z założenia stanowią przestrzenie stricte wypoczynkowe, z widokiem na działkę – ewentualnie zielone jadalnie – w drugich można urządzić na przykład całoroczną pracownię artystyczną, pokój muzyczny, gabinet albo pokoik do czytania. Szersza gama możliwości wiąże się jednak z większymi kosztami, które trzeba ponieść jednorazowo. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do werandy, jaką można rozbudowywać stopniowo, dodając „na raty” kolejne elementy, szklany ogród zimowy musi stanąć od razu w całości, by móc pełnić przypisaną mu funkcję.

Zarówno weranda, jak i ogród zimowy pozwalają cieszyć się bliskim kontaktem z naturą w samotności lub w doborowym towarzystwie. Uwalniają od zgiełku codziennych spraw, wyciszają i znakomicie koją nerwy. Nieistotne jaką decyzję podejmiesz. Gwarantujemy, że nie pożałujesz żadnego z tych wyborów!

Zobacz także:

Jak przedłużyć sezon na werandzie? Sposoby ogrzewania otwartych i zamkniętych tarasów

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość