Porady

Dlaczego warto wybrać zadaszoną werandę?

Krótkie, pochmurne dni jesieni i zimy rodzą tęsknotę za słońcem, ciepłem czy wiosenną witalnością. Wraz z nadejściem upragnionych słonecznych miesięcy dotykają nas jednak inne niedogodności. We znaki dają się upały, palące promienie słońca i krótkotrwałe, gwałtowne zmiany pogody, niosące burze albo grad. Mamy wtedy problem ze znalezieniem miejsca do wypoczynku, w którym czulibyśmy się naprawdę komfortowo. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem tego dylematu było montowanie w ogrodach parasoli i składanych, letnich pawilonów. Konstrukcje z tworzyw sztucznych o niskiej jakości nie sprawdzały się jednak w zetknięciu z porywistym wiatrem i intensywnymi opadami. Spadające z drzew gałęzie uszkadzały delikatne materiały, a stelaże odkształcały się i niszczały już po krótkim użytkowaniu. W dodatku akcesoria te miały charakter sezonowy, a ich styl niespecjalnie współgrał z nowoczesną architekturą domów czy eleganckimi projektami zieleni. Dziś coraz powszechniejszym rozwiązaniem staje się trwała zabudowa tarasu lub przynajmniej zadaszenie tarasu. Przeprowadzana z dbałością o najwyższą funkcjonalność i estetykę zmienia go w wygodny, stylowy salon umieszczony w otwartej przestrzeni. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać zadaszoną werandę.

Dlaczego warto wybrać zadaszoną werandę
fot. eweranda.pl

Czym charakteryzuje się nowoczesna zadaszona weranda?

Odpowiednio skonstruowany, wyprodukowany z materiałów wysokiej jakości, takich jak poliwęglan, dach werandy czyni z niej idealny, wiosenno-letni azyl, pozwalający cieszyć się urokami przebywania na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Możemy zdecydować się na zadaszoną werandę poliwęglanem komorowym, który występuje w różnych kolorach (na przykład w kolorze mlecznym), chroniąc przed słońcem i przepuszczając jednocześnie światło dzienne. Wybierając poliwęglan komorowy w dowolnym kolorze nie jest konieczny zakup markizy tarasowej.
Odwrotnie jest w przypadku poliwęglanu przezroczystego, który charakteryzuje się niskim poziomem zaciemnienia. Przy wyborze tego materiału na dach naszej werandy, potrzebę szybkiego dodatkowego zacienienia tarasu w gorący dzień może zaspokoić markiza tarasowa umieszczona na dachu z poszyciem acrylowym występującym w 100 kolorach.

Niezależnie od tego, który rodzaj poliwęglanu wybierzemy, możemy być pewni wysokiej wytrzymałości tego materiału i odporności na skrajne warunki pogodowe.
 
Zadaszona weranda otwiera wnętrze domu, optycznie je przedłużając i wyprowadzając bezpośrednio na ogród, zaś sam dach zamyka werandę od góry. Taka zabudowa tarasu bez wątpienia podnosi atrakcyjność posiadanej nieruchomości.

Korzyści z zadaszenia werandy – podsumowanie

Podsumowując, nowoczesne dachy składają się z tworzyw odpornych na nagrzewanie i nie przepuszczających promieni UV, dzięki czemu zapewniają bezpieczne i komfortowe schronienie nawet w bardzo słoneczne, gorące dni. Jednocześnie, dzięki stabilnym stelażom (wykonywanym na przykład z ekstrudowanego aluminium), wykazują wytrzymałość na silny wiatr. Są także wodoszczelne i zaopatrzone w niewidoczne systemy odprowadzania wody opadowej. W zależności od indywidualnych preferencji możemy ponadto wzbogacić je o praktyczne dodatki, takie jak oświetlenie LED czy rolowane przesłony.

Zalety zabudowanego tarasu

Osłonięcie werandy lekkim, przezroczystym dachem przynosi wiele korzyści, jakich w początkowej fazie projektu często nie bierzemy nawet pod uwagę. Oprócz faktu, że pozwala stworzyć zaciszną, wypoczynkową enklawę, w której możemy przyjemnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi albo ochłonąć od zgiełku codzienności, jest sposobem na odświeżenie i urozmaicenie bryły domu, odmieniającym jej wygląd i charakter. Minimalistyczna konstrukcja o modnym wykończeniu bez wątpienia podkreśli walory budynku, dodając mu finezji. Co więcej, zadaszona weranda może zyskać nową rolę, sprawdzając się na przykład jako oranżeria z kwiatowymi kompozycjami w donicach i miniaturowymi drzewkami bonsai. Jeśli chcemy osiągnąć ten efekt, należy zdecydować się także na montaż szklanych szyb przesuwnych.

Pierwszym krokiem do zabudowy tarasu jest zamontowanie zadaszenia werandy. Jesienią i zimą jej dach będzie dodatkowo chronić przed zniszczeniem ogrodowe meble, sprzęty czy dekoracje, a także podłogę (szczególnie jeśli jest wykonana z drewna). Wiosną i latem zabezpieczy zaś posadzkę przed nadmiernym nagrzewaniem, dzięki czemu pomoże dłużej utrzymać ją w dobrej formie i co najważniejsze podniesie komfort jej użytkowania.

Zadaszony taras to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kochają wypoczynek na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą. Odpowiednio skonstruowany, stworzy prawdziwie filmową scenerię dla romantycznych kolacji lub weekendowych spotkań z przyjaciółmi, trwających aż do rana.

Zabudowa tarasu w systemie ramowym czy bezramowym? Co wybrać?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość