Porady

Drzwi przesuwne między domem a werandą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Jak oddzielić werandę od reszty domu? Często zostaje ona dobudowana do betonowej czy ceglanej ściany i wydaje ci się, że nie ma co dodatkowo sprawy komplikować. A „komplikacją” w tej kwestii byłoby szkło, na które coraz częściej decydują się zadowoleni użytkownicy werand. Widoczna granica zaciera się na rzecz nowoczesnego designu, a także maksymalnego doświetlenia wszystkich pomieszczeń za sprawą stałego dopływu promieni słonecznych.  Przesuwne szyby szklane w formie drzwi przesuwnych zamontowane między domem a werandą  odmienią każde wnętrze, oczywiście na plus. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Drzwi przesuwne między domem a werandą

Drzwi przesuwne między domem a werandą są trendy!

Przeszklona weranda czy zabudowany taras odpowiada najnowszym wnętrzarskim trendom i nie chodzi wyłącznie o walory estetyczne, które stwarzają w waszym domu unikatową przestrzeń. Architekci chcą je otwierać w każdy możliwy sposób również dlatego, że dzięki rezygnacji z nadmiaru betonu i cegieł, dom staje się o wiele jaśniejszy, a ty spędzając czas w salonie, zamiast muru widzisz krajobrazy za oknem – i to niemal z każdej strony. Poza tym wnętrza nie tylko wydają się większe, ale rzeczywiście takie są, dając tym samym o wiele szersze spektrum aranżacji. Szkło jest więc doskonałym materiałem do stworzenia ledwo dostrzegalnych granic, które przecież pojawić się muszą, skoro chcemy odseparować poszczególne pomieszczenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem ze szkłem w roli głównej będą drzwi przesuwne, które wkomponują się albo w całą ścianę, albo większą jej część. Drzwi jednak drzwiom nierówne, dlatego przed montażem musisz dokonać dokładnego przeglądu poszczególnych funkcji, by przejście na taras było dla ciebie nie tylko najbardziej komfortowe, ale też najbezpieczniejsze.

Termoizolacja

Jak już wspominaliśmy, twoja weranda czy taras nie tylko mają pięknie się prezentować, ale też zapewnić pełen komfort użytkowania. A jednym z jego wyznaczników jest przede wszystkim dobra termoizolacja, która z resztą idzie w parze z ochroną przed hałasem. Przede wszystkim jednak dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu ciepło nie będzie uciekało z pomieszczenia przez nieszczelne drzwi, tym samym napełniając dom chłodem. Najwięcej nieszczelności pojawia się między skrzydłem i ramą, dlatego decydując się na montaż, koniecznie poproś o niego fachowca, który dodatkowo uszczelni konstrukcję.

Spośród ofert wybierz też drzwi przesuwne na szynach zintegrowanych z podłożem. Próg bowiem jest kolejnym miejscem gdzie mogą pojawić się nieszczelności – w  przeciwnym wypadku zapłacisz o wiele więcej za ogrzewanie. Jak wiadomo bowiem, nawet dogrzewana weranda  nie będzie tak ciepłym miejscem jak dom, a co dopiero taras – który jest wyłącznie zadaszony. Nieszczelne drzwi sprawią, że zimno z zewnątrz w ekspresowym tempie będzie docierało do kolejnych pokoi, a to zdecydowanie zwiększy koszta eksploatacji. Nie musisz się jednak tym martwić, wystarczy profesjonalny system ścian przesuwnych oraz lampy grzewcze na werandę.

Bezpieczeństwo

Weranda staje się jednocześnie przedsionkiem naszego domu, dlatego warto, aby była również odpowiednio zabezpieczona. Na szczęście istnieje możliwość zamontowania tam systemu alarmowego, a jeśli nie chcecie decydować się na aż tak radykalne rozwiązania – dopilnuj aby wybrany przez ciebie model drzwi przesuwnych miał solidne zamknięcie, a także odpowiednio grube ściany, w kierunku których ingerencja będzie zdecydowanie utrudniona. Wystarczy 10- milimetrowe szkło hartowane,  odporne przy okazji również na działanie czynników atmosferycznych. Do tego pomyśl o dachu z bezpiecznego szkła 4.4.2., które dodatkowo zabezpieczone jest podwójną folią i w razie zdarzenia losowego nie skruszeje, nie robiąc tym samym krzywdy domownikom.

Dopasowanie do konstrukcji budynku

Drzwi przesuwne muszą wkomponować się w pozostałą część przestrzeni, a zatem ich dobór nie może być przypadkowy. Montaż szyb panoramicznych, które będą przekraczały wysokość parteru, na którym ulokowano werandę będzie więc niemożliwy. Na szczęście wielu producentów oferuje przygotowanie ich na tzw. wymiar. Optymalna wysokość maksymalna to 250 cm. Zostaje jeszcze szerokość oraz, rzecz jasna, preferencje klienta, który musi zdecydować czy drzwi przesuwne zajmą całą ścianę, czy może tylko większy fragment jej centrum. I tutaj również wszystko można wyliczyć, bowiem system drzwi przesuwnych składa się zazwyczaj z kilku elementów, które stanowią szklane ściany o podobnej szerokości. Wystarczy równomiernie uplasować je w dostępnych parametrach.

Estetyka

Gdy kwestie termoizolacyjne, bezpieczeństwa czy akustyczne zostały rozwiązane, przychodzi czas na estetykę, niezwykle ważną, bowiem twoja weranda musi być zgodna z twoim gustem. Inaczej każde, nawet najbardziej technicznie profesjonalne rozwiązanie sprawi, że w takim otoczeniu poczujesz się nieswojo. A chodzi przecież również o to, aby to dodatkowe, zbliżone do natury pomieszczenie zachwycało przede wszystkim ciebie, a w dalszej kolejności twoich gości. I tutaj przede wszystkim wiele zależy od tego czy wolisz, aby poszczególne elementy systemu ścian przesuwnych, na których umieszczono drzwi były od siebie wyraźnie oddzielone, czy tylko nieznacznie wyróżnione, za pomocą delikatnych, ledwo dostrzegalnych stelaży.

Zarówno w tym przypadku, jak i wtedy gdy zdecydujesz się na wyraźniej zarysowane  ramy, nie jesteś skazany wyłącznie na standardową biel. Na rynku dostępna jest cała gama oklein okiennych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, podobnie jak klamek czy uchwytów. Wybierz spośród imitacji drewna czy folii stylizowanych na metaliczne lakiery. Oczywiście te same rozwiązania nie muszą być tożsame dla werandy i salonu. Każdą ze stron dopasuj do aranżacji dominującej w konkretnym pomieszczeniu, a osiągniesz sukces.

Przeczytaj taże:

Szklana weranda DIY: mity na temat werandy do samodzielnego montażu

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość