Porady

Ekologiczny przeszklony taras – czy to możliwe?

Coraz więcej właścicieli tarasów decyduje się na ich zabudowę. Nic dziwnego – szklana zabudowa tarasu posiada wiele zalet, o których nie można mówić w przypadku otwartych altan, zdanych na łaskę bądź niełaskę zmiennych warunków atmosferycznych. Przede wszystkim jednak takie rozwiązanie idzie w parze z modną i wartą naśladowania filozofią ekologicznego życia, zgodnego z cyklem natury. Co o tym przesądza? Jak stworzyć ekologiczny przeszklony taras

Ekologiczny przeszklony taras

Naturalne materiały i wysoka jakość

Do niedawna właściciele domów z ogródkami, pomyślanymi głównie jako miejsca wypoczynku i rekreacji, rozstawiali w nich parasole lub składane letnie pawilony. Tymczasowe konstrukcje ze sztucznego tworzywa nie przeżywały niestety próby czasu. Okazywały się nietrwałe, płowiejąc na słońcu i całkowicie tracąc pierwotny kształt pod wpływem wiatru, uderzeń gałęzi czy intensywnych opadów. Połamane i powyginane, szybko trafiały na miejskie śmieciowiska, zastępowane przez kolejne sezonowe akcesoria.

Solidna weranda lub zabudowa tarasu wykonana z solidnych i naturalnych materiałów najwyższej jakości, takich jak hartowane szkło w systemie bezramowym bądź ramowym (bazującym na połączeniu szkła i drewna), pozwala cieszyć się wydzieloną, osłoniętą przestrzenią rekreacyjną przez długie lata, bez generowania niepotrzebnych odpadów czy emitowania do środowiska szkodliwych substancji. Zastosowany w niej wygodny system szklanych ścian przesuwnych ogranicza przy tym ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez domowników, gwarantując jej długą żywotność. Nawet, jeśli po latach weranda zostanie z jakichś względów rozebrana, większość jej części składowych ulegnie bezpiecznemu rozkładowi.

Ekologiczny przeszklony taras wyznacza Twór rytm od wschodu do zachodu słońca

Co więcej, przezroczyste ściany oraz szklany dach tarasu doskonale doświetlają dom, zapewniając mu maksymalny dopływ promieni słonecznych od wschodu aż do zachodu. Dzięki temu możemy nie tylko cieszyć się zdrowym dla oczu światłem i zaoszczędzić na oświetleniu, ale przede wszystkim ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Weranda w naturalny sposób staje się wówczas dla nas wymarzonym kącikiem czytelniczym oraz prywatnym domowym gabinetem do pracy nad dokumentami czy korespondencją.
Ponadto zabudowany taras jest dodatkową termoizolacyjną osłoną na zimne miesiące roku. Napływająca z zewnątrz fala chłodu napotyka bowiem na dwie pary drzwi, oddzielone dodatkowo pomieszczeniem, co znacznie osłabia jej moc. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, a w efekcie żyć bliżej ideologii zero waste.

Zielona oaza

Szklane ściany i nowoczesne zadaszenie tarasu tworzą również idealne warunki dla rozwoju roślin. Jesienią i zimą, gdy świat zdaje się być pogrążony we śnie, a za oknami oglądamy głównie melancholijne pożółkłe kępy trawy, przybrudzony ziemią śnieg czy nagie gałęzie, przyjemnie jest otoczyć się cytrynowymi drzewkami, daktylowcami o rozłożystych liściach albo hojami przypominającymi różowe parasolki ze szkliwionej gliny. Komponując własny zimowy ogród, nie tylko zapewniamy domownikom możliwość stałego kontaktu z naturą, ale też przyczyniamy się do ograniczania ilości dwutlenku węgla w atmosferze i oczyszczania powietrza. Szczególnie wtedy, gdy stawiamy na rośliny słynące z pochłaniania toksyn, takie jak: bluszcz, fikus benjamina, skrzydłokwiat, begonia czy asparagus. Dodatkowa przestrzeń, uzyskana dzięki zabudowie tarasu, pozwala nam także „adoptować” kwiaty, dla których nie starczyło miejsca w domach przyjaciół i sąsiadów oraz wydzielić miejsce na rozsady już wyhodowanych roślin, które w przyszłości zasilą ekosystemy naszych ogrodów lub okolicznych kwietników.

Przeszklony taras może znacząco pomóc nam realizować ideę egzystencji w duchu ekologii i harmonii ze światem natury. Musimy jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty osiągniemy wdrażając zasady zero waste, zrównoważenia czy uważności także w pozostałych sferach życia.

Przeczytaj także:

Komfort cieplny w ogrodzie zimowym a wilgotność – co musisz wiedzieć?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość