Porady

Ganek czy weranda? Czym się różnią i na co lepiej się zdecydować?

Szklana weranda DIY  to doskonałe miejsce do spędzania czasu po godzinach pracy, relaksowania się i odpoczynku. Część osób nie odczuwa potrzeby budowania szklanej werandy, ponieważ uważa, że podobną funkcję spełnia ganek. Są między nimi podobieństwa, jednak weranda przy domu jest o wiele bardziej funkcjonalna i praktyczna. Można z niej korzystać także, gdy warunki pogodowe nie są do końca sprzyjające. Ganek czy weranda? Czym się różnią i na co lepiej się zdecydować? Podpowiadamy!

Ganek czy weranda?

Co to jest ganek?

Ganek to niewielki element budynku. Występuje jako przybudówka z zewnętrznymi schodami przed wejściem do budynku. Ganek może być nakryty daszkiem i mieć otwartą przestrzeń. Może też być zamkniętymi ścianami z oknami, co daje pewne podobieństwo do szklanej werandy. Ganek traktowany jest już nieco archaicznie jako element tradycyjnej zabudowy dworskiej, w której pełnił funkcje otwartego przedsionka przy wejściu głównym. Współcześnie wykorzystywany jest najczęściej jako zamknięta przestrzeń zastępującą wbudowany wiatrołap i śluza chroniąca wnętrze domu przed przenikaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Nowoczesny ganek może przybierać różne formy i można też zaaranżować na nim miejsce do odpoczynku, jednak ma pewne ograniczenia, jak choćby lokalizację (przy drzwiach wejściowych) i – często – dostępną przestrzeń.

Co to znaczy weranda?

Weranda i ganek od początku były budowane w innych celach. Weranda to przydomowa dobudówka pełniąca funkcję miejsca do wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Współcześnie najczęściej występuje w formie pełni oszklonej powierzchni z zadaszeniem i z wyjściem na ogród. Może być ogrzewana, co umożliwia spędzanie w niej czasu o każdej porze roku. Werandę można samodzielnie zbudować. Szklana weranda do samodzielnego montażu jest łatwa w obsłudze. Do jej budowy nie musisz posiadać żadnych specjalnych umiejętności. Skontaktuj się z nami, a krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces samodzielnego montażu szklanej werandy DIY. Jeśli zdecydujesz się na wariant bez ogrzewania, to pamiętaj, że w razie potrzeby można zastosować przenośne urządzenia grzewcze.

Ganek czy weranda DIY?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości Twojego domu i ogrodu.  Zarówno dostawienie ganku, jak i samodzielny montaż szklanej werandy wymagają zgłoszenia w starostwie. Nie musisz mieć zgody, ale możesz rozpocząć prace dopiero jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw. Przy budowie szklanej werandy musisz zachować wymagane odległości od granicy działki – w stosunku do nieruchomości sąsiednich przynajmniej 4 m. Szklana weranda DIY najczęściej zostaje umieszczona z boku lub z tyłu domu. Ganek jest zawsze przy drzwiach wejściowych. Przy budowie werandy wykorzystuje się najczęściej konstrukcje słupowe lub szkieletowe z oszkleniem. Ganki to raczej murowane dobudówki.

Jeśli zależy Ci na przestrzeni do odpoczynku i do spędzania wolnego czasu także w niepogodę i pozwala Ci na to przestrzeń, to polecamy Ci zdecydować się na szklaną werandę. Dzięki temu stworzysz sobie i bliskim przyjazną przestrzeń, w której będziecie mogli się relaksować i spędzać przyjemnie czas.

Szklana weranda do samodzielnego montażu to wbrew pozorom nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Z naszą instrukcją z pewnością sobie poradzisz. Zawsze też przy jakichkolwiek wątpliwościach przy montażu możesz się z nami skontaktować.

Przeczytaj także:

Czym weranda różni się od ogrodu zimowego?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość