Porady

Jak przedłużyć sezon na werandzie? Sposoby ogrzewania tarasów

Nadejście jesieni zwykle staje się naturalnym zamknięciem sezonu spotkań na tarasie w gronie rodziny i przyjaciół. Niskie temperatury nie sprzyjają pozbawionemu ruchu biesiadowaniu zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych, niedogrzanych pomieszczeniach z oszklonymi ścianami. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym nie musimy żegnać się z obiadami pod chmurką czy podwieczorkami w otoczeniu kolorowych wrzosów i gasnących promieni jesiennego słońca. Przedstawiamy sposoby ogrzewania tarasów, tak otwartych, jak i zabudowanych.

Sposoby ogrzewania tarasów

Sposoby ogrzewania tarasów otwartych – Lampy gazowe i rolety typu screen

Opcją, która sprawdzi się w przypadku niezabudowanych tarasów są parasole grzewcze. Rozprowadzają one ciepło emitowane przez umieszczoną w ich wnętrzu butlę z gazem. Posiadają specjalne zabezpieczenia przed przegrzaniem czy poparzeniem użytkowników i mają nowoczesne, fantazyjne kształty. Co więcej, świecą efektownym, jasnym płomieniem, dzięki czemu mogą stanowić dodatkową atrakcję, budującą romantyczny nastrój podczas wieczornych spotkań i kolacji we dwoje. Inną zaletą takich ogrzewaczy jest możliwość dowolnego rozmieszczania ich w przestrzeni werandy, a nawet ogrodu, gdyż nie wymagają podłączania do prądu. Jednocześnie jednak rozprowadzany przez nie strumień ciepła może okazać się niewystarczający przy silnych podmuchach wiatru czy minusowych temperaturach, dlatego ten rodzaj ogrzewania warto połączyć z zewnętrznymi roletami typu screen, które dodatkowo osłonią zadaszony taras i zatrzymają owady lecące w kierunku płomienia.

Klimatyzatory, grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

Pomieszczenia takie jak szklana weranda, oranżeria czy ogród zimowy , przez wzgląd na charakter całorocznej strefy relaksu, a nierzadko także rosnące w nich ciepłolubne rośliny, wymagają zastosowania bardziej efektywnego urządzenia grzewczego. W tym wypadku do wyboru mamy między innymi elektryczny klimatyzator, tradycyjne grzejniki na ścianę i ogrzewanie podłogowe. Pierwsza z tych opcji umożliwia precyzyjne zaprogramowanie stałej temperatury powietrza, a w nowoczesnej wersji pozwala na rekuperację, czyli wymianę powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Niestety emitowany przez nie, silny strumień może być przez niektórych użytkowników odbierany jako nazbyt intensywny. Do tego dochodzi wydawany przez klimatyzator, mało komfortowy szum i konieczność regularnego oczyszczania filtrów urządzenia z bakterii i pleśni.

Mniej inwazyjnym i tańszym rozwiązaniem są klasyczne grzejniki. Przylegające do ścian żeberka kaloryfera ograniczają jednak przestrzeń użytkową, a ponadto nie są zbyt estetyczne wizualnie i mogą odznaczać się na tle nowoczesnych aranżacji.

Dużo bardziej dyskretne i efektywne  jest ogrzewanie podłogowe. Pozwala ono utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, takich jak zimowe tarasy czy oranżerie ogrodowe, a jednocześnie nie wprowadza do nich żadnych dodatkowych elementów, pozostając niewidoczne. Niestety i to rozwiązanie ma swoje wady, do których zaliczyć należy suchość powietrza i stosunkowo wysokie koszty użytkowania (o ile takie ogrzewanie nie bazuje na wykorzystaniu energii z ekologicznej pompy cieplnej) pogłębione przez znaczne straty ciepła uciekającego przez szyby. Ewentualnym wsparciem dla tych systemów grzewczych mogą być wspomniane wcześniej, zewnętrzne rolety, nasuwające się na szklane ściany jako dodatkowa osłona przed wiatrem.

Promienniki podczerwieni do ogrzewania werandy

Działają one w oparciu o lampy kwarcowe, wytwarzając zdrowe promieniowanie podczerwone, produkujące takie samo naturalne ciepło, jakim latem ogrzewa nas słońce. Lampy te są ciche i w sposób bezpośredni ogrzewają przestrzeń (w tym przypadku ludzi i przedmioty), na którą nacelowane jest ich promieniowanie. Strumieniami ciepła łatwo dowolnie kierować, a ich działanie odczuwa się naprawdę szybko. 

Dodatkowe zalety takich lamp to nowoczesny design (bazujący na ciemnych panelach zamkniętych w minimalistycznej, aluminiowej obudowie), wytrzymała konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne oraz dyskretny charakter. Włączone lampy nie przyciągają owadów ani nie oślepiają naszych gości, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na relaksujące wieczorne sesje, zanurzeni wyłącznie w subtelnym świetle świec lub lampionów.

By ostateczny efekt był jak najbardziej zadowalający, zanim zdecydujesz się na jeden z proponowanych systemów grzewczych, oceń, który z nich będzie najbardziej adekwatny do warunków, jakimi dysponuje Twój taras. Oszacuj stosunek zużywanej przez urządzenia energii do Twoich potrzeb i możliwości oraz weź pod uwagę koszty montażu poszczególnych sprzętów.

Świetnym rozwiązaniem, opracowanym głównie z myślą o zabudowanych tarasach, są punktowe promienniki podczerwieni, które znajdziesz teraz w sklepie eWERANDA.pl.

lampa grzewcza – kupisz na eWERANDA.pl – https://eweranda.pl/lampy-grzewcze/

Zobacz także:

Szklana weranda DIY: jak ją ogrzewać, żeby… nie zbankrutować?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość