Porady

Jak przygotować taras na jesień?

Gdy mija lato i ciepłe dni dobiegają końca, tarasy, które jeszcze przed chwilą stanowiły miejsce gwarnych rodzinnych spotkań zmieniają swój charakter. Jeśli nie są oszklone – zostają opuszczone przez domowników i muszą poczekać na ich powrót aż do następnego sezonu. Aby udało im się przetrwać nadchodzące deszczowe i mroźne dni w jak najlepszym stanie, trzeba wówczas wykonać kilka kroków, by odpowiednio je zabezpieczyć. Nowoczesny ogród zimowy czy szklana weranda nie wymaga tak pieczołowitych przygotowań. I w tych przypadkach warto jednak podjąć pojedyncze ochronne działania. Przedstawiamy krótką, uniwersalną listę najważniejszych zadań jak przygotować taras na jesień.

Jak przygotować taras na jesień?

Jak przygotować taras na jesień – zacznij od mebli, kwiatów i dekoracji

Jeśli twój taras nie jest zabudowany (dopiero masz w planie zadaszenie tarasu lub jego przeszklenie), powinniśmy przed nastaniem pełni jesiennego sezonu usunąć z niego ogrodowe meble i ruchome dekoracje. W miarę możliwości, należy przenieść je w suche miejsce (nie do wilgotnej piwnicy), osłonić tkaniną (na przykład starymi prześcieradłami) i ułożyć tak, by nie uległy zniszczeniu.

W sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na przechowanie stolików i krzeseł w domu ze względu na ograniczoną przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będzie szczelne owinięcie ich folią. Dotyczy to jednak wyłącznie mebli z metalu i rattanu. Drewniane muszą oddychać.

Podobnie należy postąpić z roślinami wrażliwymi na zimno. Doniczki i korytka z kwiatami trzeba przenieść do domu, pamiętając, by znaleźć dla nich stanowisko z optymalnym dostępem do dziennego światła. Drzewka czy krzewy posadzone w kwietnikach można pozostawić, nakładając na nie przedtem specjalne kapturki z materiału lub okrywając je słomianymi chochołami. Jeżeli natomiast nasze rośliny ochrania szczelna zabudowa tarasu, upewnijmy się po prostu, czy w ponure jesienne dni wciąż będą miały zapewnione optymalne oświetlenie. Niekiedy warto na kilka miesięcy przestawić je w lepiej doświetlone miejsce.

Zabezpiecz podłogę tarasu przed wilgocią i niskimi temperaturami

Oprócz mebli, kwiatów i innych ruchomych elementów dekoracyjnych czy użytkowych, najbardziej narażoną na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych częścią tarasu jest podłoga. To, w jaki sposób przygotujemy ją na niskie temperatury i opady będzie zależne od materiałów, z których jest wykonana. Pierwszym krokiem jest uniwersalne dla wszystkich nawierzchni oczyszczanie z brudu i kurzu. Najlepiej poradzi sobie z tym miotła oraz ryżowe szczotki. W usunięciu drobnych śmieci tkwiących w niedostępnych zakamarkach pomocna może się też okazać dmuchawa do liści.

W słoneczne dni świetnie sprawdzi się dodatkowo myjka ciśnieniowa, która pomoże nam pozbyć się uporczywych zabrudzeń, na przykład po rozlanych napojach. Pamiętajmy jednak, żeby prowadzić ją nie niżej niż 40 centymetrów od powierzchni i nie stosować do tego celu końcówki z dyszą rotacyjną. W przypadku drewnianej podłogi, zwróćmy też uwagę, by przeprowadzać czyszczenie wzdłuż desek, zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Następny krok to impregnacja. W przypadku surowego drewna, po wysuszeniu podłogi należy pomalować ją preparatem chroniącym przed grzybem i insektami. Gdy warstwa ochronna wyschnie, można następnie przejść do olejowania, pamiętając, by malować deski wzdłuż naturalnych słojów. Kompozytowa nawierzchnia tarasu nie wymaga olejowania. Jest jednak podatna na przebarwienia, które przed zimą należy usunąć, korzystając z przeznaczonego do tego, specjalistycznego preparatu i miękkiej szczotki.

Właściciele tarasów z płyt betonowych bądź ozdobnych powinni sprawdzić stan istniejącej izolacji przeciwwilgociowej. Posiadacze podłogi z ceramiki lub gresu po wyczyszczeniu jej powinni natomiast osobno doczyścić fugi (wykorzystując szczoteczkę do fug, pastę z octu i sody oczyszczonej oraz preparat zwalczający pleśń), a następnie zastosować preparat dwa w jednym, który nada płytkom delikatny połysk, pozostawiając na nich jednocześnie warstwę ochronną odporną na deszcz i lód.

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu rynien!

Jak przygotować taras na jesień, aby zimą nie trzeba było podejmować dodatkowych pac w minuowych temperaturach? Pamiętajmy o liściach!

Typowo jesiennym problemem związanym z użytkowaniem tarasu jest zapychanie się rynien, spowodowane przez liście spadające z drzew. Problem ten nie dotyczy na szczęście klientów sklepu weranda.pl, ponieważ wykorzystywane w jego konstrukcjach słupki są zintegrowane z niewidocznymi rurami spustowymi, odprowadzającymi wodę. W przypadku gdy taras jest wyposażony w rynny zewnętrzne trzeba natomiast co jakiś czas ręcznie usuwać gromadzące się w nich listowie i gałązki, by umożliwić deszczówce swobodne spływanie do gruntu.

Przygotowanie tarasu przed jesiennymi deszczami i mroźnym zimowym powietrzem wymaga pewnego wysiłku. Wdrożenie tych działań pomoże nam jednak zachować jego walory estetyczne na całe lata i znacząco ułatwi przeprowadzenie wiosennych porządków. Gdy z kalendarza znów osypią się kartki, a za oknami nastaną słoneczne dni, dobrze utrzymany taras na powrót przyjmie nas w swoje progi, pozwalając cieszyć się najwyższym poziomem komfortu.

Zobacz także:

Konserwacja zadaszenia szklanej werandy

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość