Porady

Jak udekorować taras na Święta Bożego Narodzenia? Porady i inspiracje

Moda na świąteczne dekorowanie tarasów i ogrodów przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych w latach 90. Z roku na rok ulega jej coraz więcej osób, dzięki czemu powroty do domu późnymi popołudniami, gdy na zewnątrz panuje już zmrok, wiążą się nieodmiennie z podziwianiem magicznych świetlnych spektakli. W takich okolicznościach łatwo poddać się świątecznemu nastrojowi oraz towarzyszącym mu myślom o kojącym relaksie z grzanym winem i korzennymi ciasteczkami w dłoni. Jeśli chcesz, by Twój zadaszony taras, ogród zimowy czy szklana weranda budziły podobne emocje, a dopiero „debiutują” wśród sąsiedzkich instalacji i nie wiesz, jak stworzyć pożądany klimat, mamy dla Ciebie kilka inspirujących porad, jak udekorować taras na Święta.

Sen nocy zimowej. Świetlne kurtyny, girlandy, ledowe nitki i migoczące sople

Jednym z najszybszych i zdecydowanie najbardziej efektownych sposobów dekorowania tarasu czy zadaszenia tarasu jest wykorzystanie powszechnie dostępnych, mrozoodpornych lampek różnego typu. By uniknąć problemów z ich podłączeniem, wybieraj tylko takie, które zasila się bezpośrednio z sieci o standardowym napięciu 230 V. Uważaj na produkty z zagranicznych sklepów internetowych – zarówno ich moc, jak i kształt wtyczek mogą być niedostosowane do polskich standardów.

Kolumienki, balustrady oraz stojące na tarasie ozdobne drzewka możesz rozświetlić tradycyjnymi łańcuchami z diodami LED. Na elewacji czy pergolach lepiej sprawdzą się szerokie kurtyny świetlne. Dach tarasu zyska zaś prawdziwie zimowy urok, jeśli owiniesz go soplami skrzącymi się w ciemności jak lodowe iskierki. Decydując się na ozdobienie lampkami wielu elementów konstrukcji jednocześnie, postaw na jednolitą lub dopasowaną, stonowaną kolorystykę oświetlenia. Inaczej efekt końcowy może okazać się zbyt pstrokaty i sprawić, że taras zatraci elegancki wymiar. Wyborem bez pudła będą diody w odcieniach ciepłej i zimnej bieli oraz te w kolorze niebieskim.

Jeżeli wolisz, by zabudowa tarasu została podkreślona jednolitymi kolorowymi liniami w stylu pop art, udekoruj elewację i ramy okien (a dodatkowo np. pnie i gałęzie pojedynczych krzewów w ogrodzie) nitkami świetlnymi z szerokokątnymi diodami LED, których blask zlewa się w jedną, ciągłą smugę. Jeśli natomiast preferujesz minimalistyczny styl i zamierzasz ozdobić światłem sam dach tarasu z poliwęglanu, balustradę czy pojedyncze zimozielone krzewy, sięgnij po sznury z kilkudziesięciu lampek o większej średnicy i oryginalnych kształtach. Niezwykły klimat zbudują gwiazdki, świeczki lub bombki (na rynku można dostać świetlne kule do złudzenia przypominające prawdziwe bombki w srebrnym i złotym odcieniu). Godną uwagi opcją jest także zawieszenie w oknach pojedynczych ledowych dekoracji na baterie (w kształcie choinki, Mikołaja, dzwonka czy gwiazdy) albo owinięcie balustrady zielonym łańcuchem, przypominającym choinkową gałąź i oplecenie go światełkami w formie miniaturowych szyszek.

Lubisz oglądać świąteczne iluminacje, przesiadując z bliskimi na ogrzewanej werandzie? Wprowadź świetlne akcenty również do przydomowego ogrodu! Romantyczną atmosferę stworzą modne od poprzedniego sezonu laserowe reflektory, rzucające wiązki światła na wybrany obiekt. Jeśli nakierujesz taki reflektor na pojedyncze rozłożyste drzewo, jego gałązki zamienią się milionami migotliwych, ruchliwych punkcików, przywodzących na myśl świetliki.

Jak udekorować taras na Święta w duchu eko? Minimalistyczny skandynawski wystrój

Na fali zainteresowania filozofią zero waste coraz więcej osób odchodzi od bogatych świątecznych dekoracji w barokowym stylu na rzecz ekologicznych ozdób z drewna, kamienia, szkła czy elementów roślinnych. Jeśli taka estetyka jest bliska Twoim upodobaniom, rozstaw na tarasie lampiony z naturalnych tworzyw, a do środka powkładaj świece z organicznego (pszczelego bądź sojowego) wosku.

Na podłodze lub balustradzie ustaw też donice z małymi choinkami i zawieś na nich drewniane bombki, własnoręcznie wypieczone pierniczki na tasiemkach, papierowe gwiazdki lub białe szydełkowe frywolitki. Możesz również poprzynosić z lasu, łąki czy parku naturalne skarby, takie jak ładne kamyki, szyszki, patyki, gałązki z ognikami (bądź innymi czerwonymi kuleczkami), orzechy i łupinki leszczyny, a następnie zaprosić domowników do wspólnego tworzenia stroików i wieńców. Użyjcie wyobraźni! Wystarczy pistolet na gorący klej oraz naturalne świerkowe gałązki ułożone w wieniec i umocnione florystycznym drucikiem, by stworzyć niepowtarzalne ozdoby.

Wprowadzasz recykling we wszystkich dziedzinach życia? Wypleć proste koszyczki z paseczków pozwijanej, ufarbowanej gazety i poumieszczaj w nich choinkowe gałązki. Użyj szyszek, mchu z własnego ogródka albo znalezionego w kuchennych szafkach makaronu do skonstruowania miniaturowej ozdobnej choinki. Pomaluj słoiczki po dżemach i musztardzie srebrnym sprayem lub polej je fluorescencyjną substancją z rozciętych patyczków, by stworzyć magiczne świąteczne lampiony. Przykryj stare ozdoby choinkowe odwróconymi kieliszkami, a na ich nóżkach postaw podgrzewacze. Możliwości jest mnóstwo!

Na koniec dopełnij klimat bożonarodzeniowym aromatem, nabijając pomarańcze goździkami i rozstawiając je na werandzie, na przykład na podkładkach z naturalnych plastrów drzewa. Niech to będą najpiękniejsze Święta dla Ciebie i całej Twojej rodziny!

Zobacz także:

Jak urządzić taras w stylu śródziemnomorskim?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość