Skandynawski styl w aranżacji wnętrz od kilku lat cieszy się niegasnącą popularnością. W ostatnich sezonach najbardziej pożądane są akcenty nawiązujące bezpośrednio do duńskiej filozofii hygge, opartej na celebrowaniu drobnych przyjemności. Mają one za zadanie ocieplać przestrzeń, a co za tym idzie budować atmosferę radości, przytulności i relaksu. To idealne rozwiązanie na chłodne miesiące, gdy przez zmienną aurę za oknem nasza szklane werandy czy taras z poliwęglanu lub oranżeria nie wydają się już tak przyjaznymi miejscami do wypoczynku, jakimi były jeszcze kilka tygodni wcześniej. Podpowiadamy, jak urządzić taras w stylu hygge – łatwo i błyskawicznie wprowadzić go do swojej wypoczynkowej przestrzeni.
Aranżacje w stylu hygge są stonowane i operują jasną kolorystyką. Naśladując je, warto więc sięgnąć po białe, beżowe bądź szare zasłony z lnu, jasne narzuty na meble i dopasowane obrusy. Spośród nadruków, warto wybierać hasła kojarzące się z ciepłem domowego ogniska albo proste zwierzęce kształty, takie jak renifery czy ptaki. Pamiętaj, że tkaniny o barwach ze spokojnej palety muszą iść parze z surowymi materiałami otaczających je przedmiotów. Na miejscu będą dodatki ze szkła, wikliny, technorattanu, metalu i drewna. Sztuczne ozdoby lepiej natomiast zastąpić żywymi roślinami (na przykład drzewkami iglastymi w niewielkich donicach) albo wyeksponowanymi warzywami bądź owocami. Wykorzystaj jabłka ustawione w mały stos, świeże marchewki w plecionym koszu czy cytryny włożone do przezroczystej misy. Dach tarasu możesz ozdobić jemiołą.
Podstawą aranżacji w stylu hygge są odpowiednio dobrane meble z naturalnych materiałów. Duńczycy preferują bujane fotele z wikliny, surowego drewna lub z ręcznie robionymi przecierkami z farb akrylowych i patyny (nawiązującymi do shabby chic), hamaki z lnu, pikowane pufy, a także miękkie siedziska o swetrowych fakturach. W cenie będą również niskie stołki i niewielkie fotele na drewnianych nogach, obite skórą lub sztucznym futerkiem. Ławeczki możesz zaaranżować ze skrzyń i płaskich poduszek. Jeśli jednak brak Ci funduszy i czasu na wyszukiwanie odpowiednich mebli, wykorzystaj drewniane palety przemysłowe. Wystarczy, że ustawisz je jedna na drugiej i ciasno zespolisz, by zyskać wygodną ławkę lub leżankę. Koniecznie przykryj ją też kocem (na przykład z wełny czesankowej) i stosem kolorowych poduszek. Pod mebel z palet, ustawiony na drewnianej podłodze, możesz dodatkowo wsunąć dywan. Najlepiej z długiego, miękkiego włosia albo z fakturą typu baranek.
By dodać sobie energii, ciepła i światła w krótkie dni, gdy zmrok zapada wyjątkowo szybko, rozstaw na tarasie świece z naturalnych wosków (najlepiej pszczelego lub sojowego) o świątecznych zapachach. Wybierając je, inspiruj się kolorystyką lasu i wodnych akwenów. Postaw na szmaragd, błękit i akwamarynę, a same świece osadź w dużych słoikach albo w glinianych donicach z piaskiem. Możesz też stworzyć proste lampiony z choinkowymi lampkami na baterie. Sięgnij po te o ciepłym białym świetle i powkładaj ich sznurki do szklanych latarenek na świece, wrzuć do szklanych mis albo pękatych butli o ciekawym kształcie. Świetnie będą się prezentować także w słojach z kompozycjami z kory cynamonu, gwiazdek anyżu, świerkowych gałązek albo szczap drewna i czerwonych owoców (na przykład kuleczek berberysu, irgi, kaliny czy ognika). Jeśli zaś chcesz, by Twoje lampiony miały jednocześnie typowo świąteczny wymiar, w słoikach lub przezroczystych wazonach umieść srebrne bombki oraz drewniane lub papierowe białe gwiazdki i przepleć je z cotton ballsami.
Twój zimowy ogród w stylu hygge jest na wyciągnięcie ręki! Gdy już udekorujesz przestrzeń przytulnymi, skandynawskimi akcentami, zaproś do niej całą rodzinę. Dorosłym wręcz kubki z grzanym winem, goździkami i plastrem pomarańczy, a dzieciom – z gorącą czekoladą i cynamonem. Rozmawiajcie, żartujcie, wpatrujcie się w ciepłe światło świec i cieszcie się czasem zatrzymanym na kilka chwil!
Zobacz także: