Śródziemnomorskie tarasy, jak mało które domowe przystanie, kojarzą się z leniwym, beztroskim wypoczynkiem i długimi letnimi dniami, spędzanymi pod południowym słońcem. Jeśli więc marzysz o strefie relaksacyjnej, w jakiej bez trudu przywołasz szczęśliwe wspomnienia z wakacji nie tylko w środku lata, odtwórz ich klimat, aranżując odpowiednio swój taras z zadaszeniem z poliwęglanu, werandę lub balkon. Oto kilka wskazówek, jak wykreować miejsce wycięte z pocztówek z gorącej Hiszpanii, Grecji czy Prowansji!
Jednym z najistotniejszych wyznaczników śródziemnomorskiego stylu jest oczywiście oranżeria na tarasie, dlatego podstawowym warunkiem uzyskania pożądanego efektu będzie nasłoneczniona wystawa balkonu. Miniaturowe tarasowe ogródki na Południu toną w słońcu, a większość uprawianych na nich roślin jest światłolubna, a zatem podobnie pomyślany taras musi być zlokalizowany przy południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej ścianie domu.
Drugą ważną kwestią, jaką należy przemyśleć jeszcze na etapie projektowania tarasu, jest rodzaj materiałów, z jakich będzie on wykonany. Na podłodze najlepiej sprawdzi się drewno, naturalny kamień albo ceramiczne płytki w ciepłym odcieniu, przeplatające się z mniejszymi detalami (choćby z wzorzystymi kafelkami, utrzymanymi w kolorystyce granatu i bieli albo bieli z zielenią i odrobiną oranżu).
Ścianę, do której bezpośrednio przylega taras, można pomalować na biało – co pomoże wyeksponować kolory i ciekawe kształty wszystkich pozostałych elementów aranżacji – albo pokryć ją charakterystyczną dla śródziemnomorskiej zabudowy, kamienną teksturą. Balustradę najlepiej zaś wykonać z drewna (zachowując jego pierwotny odcień bądź malując poręcze i szczeble na biało), choć można też nadać jej formę kamiennego murku. Jeśli stawiasz na nowoczesną zabudowę tarasu z przesuwnymi szybami to nie bój się zastosować wyżej opisanych elementów także dla tej nowoczesnej bryły.
Świetnie sprawdzą się także puszczona winorośl z boku zabudowanej werandy a nawet – jeśli jest taka możliwość – drewniane okiennice. Jeżeli dach tarasu ma postać ażurowej konstrukcji – także doczepiane zasłony z przewiewnego materiału, dodające całości uroku i chroniące domowników przed palącym słońcem.
Styl śródziemnomorski to przede wszystkim bliskość natury, która znajduje odzwierciedlenie w wykorzystywanych przy aranżacji tworzywach, fakturach, motywach i kolorach. Preferuje się tu drewniane, rattanowe i wiklinowe meble, lniane lub bawełniane hamaki, obrusy czy zasłony oraz masywne, gliniane bądź ceramiczne donice.
Spośród dodatków warto zdecydować się na jednakowe lampiony, gliniane dzbany, pękate butle z kolorowego szkła, stylowe konewki, skrzynie z drewna, kamienne figurki i oczywiście poduszki wraz z przewieszonymi przez fotele kocami, które dodadzą przytulności i ogrzeją domowników w chłodniejsze dni.
Paleta barw oscyluje wokół bieli, beżów, żółci, turkusu, błękitu, czerwieni, oranżu i kolorów ziemi.
Wśród wzorów na uwagę zasługują typowo prowansalskie pasy (najlepiej bordowo-białe lub biało-niebieskie), wysublimowane florystyczne kompozycje i drobna, biało-czerwona kratka (spotykana szczególnie w Grecji, na płatach ceraty), która wprowadza sielską, domową atmosferę. Motywami, po które warto sięgnąć są natomiast muszle, żagle, lawenda, morski piasek i ryby. Tylko ostrożnie! Ozdobne nadruki nie powinny przytłaczać nadmiarem. Mają stanowić akcent podkreślający atmosferę wakacyjnego relaksu.
Nieodzowną częścią każdego śródziemnomorskiego tarasu są odpowiednio dobrane rośliny. Sprawdzą się tu przede wszystkim bujne pelargonie, irysy, róże pnące, bugenwille, ciemnozielone fikusy, ozdobne trawy, lawenda czy oleandry. Latem na taras możemy ponadto wystawić posadzone w donicach drzewka cytrusowe, oliwne lub laurowe, które będą cieszyć oko, a jednocześnie napełniać przestrzeń odurzającym aromatem południowego lata. Podobną funkcję spełnią zioła, na przykład szałwia, majeranek, bazylia, tymianek czy rozmaryn.
Zobacz także: