Porady

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim? Ponadczasowa aranżacja rodem ze szklanego ekranu

Oglądając romantyczne komedie, musicale czy biografie, nieodmiennie zachwycamy się więc urodzinowymi biesiadami na świeżym powietrzu, wesołymi weekendowymi brunchami czy grillowymi spotkaniami przy stole obok porośniętych bluszczem pergoli i pragniemy śnić własny amerykański sen. Na szczęście teraz przy odrobinie wysiłku i fantazji można odtworzyć niezapomniany sielski klimat w swoim domu. Podpowiadamy, jak urządzić zabudowany taras w stylu amerykańskim. 

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim?

Drewniana, ale także i szklana weranda to konstrukcja, którą możemy podziwiać niemal w każdym amerykańskim filmie. Prawie wszystkie budynki mieszkalne w Stanach Zjednoczonych – od szeregowych domów z ogródkami na przedmieściach, przez wiejskie chatki i letniskowe domki przy plaży, aż po eleganckie dworki i wielkie rezydencje – posiadają tę charakterystyczną konstrukcję, stworzoną z myślą o wypoczynku w gronie rodziny lub przyjaciół.

Otwarta przestrzeń, drewno i wyjście na ogród

Amerykańskie werandy zwykle mają dużą powierzchnię, przypominającą dodatkowy, osobny pokój z otwartą przestrzenią i swobodnym przejściem, które w tym przypadku prowadzi do ogrodu lub łączy się bezpośrednio ze ścieżką wiodącą w kierunku bramy. Projektowana zabudowa tarasu przy frontalnej (albo frontalnej i bocznej) ścianie domu powinna więc ograniczyć się do kolumienek oraz ażurowej balustrady, zwieńczonej kilkoma schodkami z poręczami. Dach tarasu musi być przy tym położony pod kątem, wysunięty nieco poza ramy balustrady i wyposażony w odpowiednie systemy odprowadzania wody opadowej. Tylko dzięki takiej konstrukcji domownicy będą bowiem mogli korzystać z jej uroków w deszczowe dni.

Amerykanie kochają drewno i często bazują na nim, budując całe piętrowe domy. Amerykańska weranda z prawdziwego zdarzenia powinna więc posiadać nie tylko drewnianą balustradę (pomalowaną na odcień całej bryły domu lub na rozjaśniającą go biel), ale także podłogę z desek tarasowych, ewentualnie z paneli kompozytowych. W najgorszym wypadku drewniany szkielet można wprawdzie połączyć z podłogą z kamienia. W tej sytuacji warto jednak „docieplić” ją niedużym kilimem lub drewnianymi elementami, na przykład dekoracyjnymi okiennicami, latarenkami ze szkła i surowego drzewa bądź miniaturowymi skrzynkami czy kolaskami na donice. Posadzki wyłożone gresem czy terakotą nie wchodzą w grę, jeśli naprawdę zależy nam na wykreowaniu atmosfery w stylu opowieści o Tomku Sawyerze.

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim? Pamiętajmy, że istotnym założeniem jest także codzienny, bliski kontakt mieszkańców domu z zielenią, dlatego werandę najlepiej wkomponować w przestrzeń, na której rosną rozłożyste drzewa, a pod żeberkami barierek założyć rabatę z ozdobnymi kwiatami. Całość niech uzupełni prosta oranżeria na tarasie, złożona z krzewów i kolorowych roślin w donicach porozstawianych na schodach, na balustradzie lub w kątach werandy albo zawieszonych nad barierkami w postaci bujnych kwietników.

Jak urządzić werandę w stylu amerykańskim: huśtawki, wiatraki, lampiony

Weranda w amerykańskim stylu nie może przytłaczać domowników zbyt dużą ilością dodatków. Istnieją jednak elementy, które obowiązkowo muszą się na niej pojawić, a pośród nich najbardziej charakterystyczna jest huśtawka.

Na naszych podwórkach spotyka się z reguły bujane ławki ogrodowe stojące na wolnym powietrzu albo składane huśtawki dla dzieci do zawieszenia na gotowej ramie, ewentualnie na gałęzi drzewa. Amerykanie znacznie chętniej montują tymczasem huśtawki bezpośrednio pod dachem werandy. Nadają im wówczas wygląd ruchomych fotelików lub bujanych kanap z materacem, przykrytym dużą ilością poduszeczek. Jeżeli zaś na werandzie zabraknie miejsca na huśtawkę, Amerykanin sprawi sobie przynajmniej wygodne fotele na biegunach dostawione do kawowego stolika.

Atmosferę w stylu domów zza oceanu wprowadzą ponadto podczepione pod sufitem wiatraki (które w upały zyskają dodatkowo praktyczny wymiar) lub lampiony. Te ostatnie zapewnią oczywiście wyłącznie nastrojowe światło, które trzeba będzie uzupełnić profesjonalnym tarasowym oświetleniem lub latarniami ogrodowymi, usytuowanymi w pobliżu balustrady werandy.

Mile widziane okażą się ponadto proste zestawy ogrodowych mebli i pojedyncze niskie mebelki z rattanu lub surowego drewna, takie jak stołki czy komódki. W przypadku, gdy nie zamierzamy podejmować na werandzie gości, możemy oczywiście zastąpić je kilkoma wygodnymi leżakami. Niezależnie od tego, na jakie meble się zdecydujemy, powinniśmy jednak zachować między nimi odpowiedni dystans. Werandy utrzymane w tym stylu nie znoszą zagęszczenia, ograniczając się do funkcjonalnej i miłej dla oka prostoty.

Zobacz także:

Betonowe płyty na taras – rodzaje, wymiary i sposoby impregnacji

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość