Porady

Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu?

Dobrze zaprojektowany taras, to nie tylko dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa, ale serce całego domu. To w nim spotykamy się z najbliższymi by wspólnie pić kawę przy pierwszych promieniach porannego słońca, odpoczywamy po pracy, przyjmujemy gości i celebrujemy ważne rodzinne uroczystości czy święta. Aby czerpać maksimum przyjemności z przebywania w tym miejscu trzeba jednak zadbać nie tylko o odpowiednie zadaszenie tarasu, jego oświetlenie i wystrój, ale także o przestrzeń go okalającą. Przedstawiamy kilka pomysłów na zagospodarowanie otoczenia, które uczynią z Twojej werandy strefę relaksu rodem z luksusowych wnętrzarskich katalogów.

Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu

Zanim wybierzesz którąś z poniższych opcji, przeanalizuj, w jakim stylu jest utrzymany Twój taras z zadaszeniem z poliwęglanu, ogród zimowy czy też szklana weranda. Ustalenie motywu przewodniego ułatwi dobór optymalnie dopasowanych elementów i pozwoli zaaranżować spójną, efektowną przestrzeń.

Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu aby stworzyć zieloną przystań

Najprostszym sposobem na naturalne wydłużenie wypoczynkowego zakątka jest posadzenie wokół niego roślin. W zależności od preferowanego charakteru tarasu, możemy wykorzystać roślinność, która rosła przy domu już wcześniej, tworząc – dzięki dodatkowym nasadzeniom kolorowych kwiatów, ziół i krzewów przywodzących na myśl dzikie łąki – tajemniczy angielski ogród. Jeśli nasz taras nawiązuje do stylu prowansalskiego i jest wyposażony w jasne meble z wygodnymi poduszkami oraz lampiony, warto stworzyć w jego okolicy rabaty z lawendą wąskolistną (potrafiącą zimować w naszym klimacie), różami (najlepiej w bladoróżowym odcieniu), szałwią, kocimiętką, tawułką czy perowskią.

Minimalistyczny, skandynawski styl dobrze połączy się z prostym trawnikiem, kępkami ozdobnej trawy, wrzosami i iglakami (szczególnie sosnami lub świerkami), między którymi pobiegną wąskie brukowane alejki. Tradycyjne otoczenie bez narzuconego tematu przewodniego warto wyposażyć w pergole z pnączami (clematisem, winobluszczem, winnikiem, pnącymi różami czy akebią), które utworzą naturalny zielony parasol chroniący przed słońcem. Świetnie sprawdzą się też skalniaki oraz rośliny szczepione na pniu, ponieważ nie będą zasłaniać reszty ogrodu, a tym samym nie ograniczą widoku z pozycji tarasu.

Podobną rolę spełnią rośliny płożące (irga, jałowiec płożący, pragnia syberyjska, barwinek, epimedium) albo niskie krzewy, które prezentują się pięknie przez cały rok, jak choćby regularnie przycinane cyprysy, jodła balsamiczna, świerk biały, sosna czarna, żywotnik, ale też kalina z czerwonymi koralikami czy pęcherznica kalinolistna o ozdobnych, barwnych liściach. Niezłym pomysłem będzie ponadto otoczenie tarasu niskim murkiem oporowym porośniętym roślinnością albo stworzenie modnego wertykalnego ogrodu.

Woda w ogrodzie

Gdy już wiesz, jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu by stała się zielona oazą ciszy, wprowadź do niej także trochę dźwięków i szumu wody.

Niewiele dźwięków działa na nas równie kojąco, co delikatny szum wody przepływającej po kamieniach czy pluskającej pod ciężarem wpadających do niej otoczaków. Doskonałym rozwiązaniem na uzupełnienie prywatnej „świątyni dumania” będzie więc niewielkie oczko wodne zlokalizowane blisko tarasu i podkreślone punktami świetlnymi w postaci kulistych, mlecznobiałych lamp czy ukrytych za ozdobnymi liśćmi reflektorów. Inną opcją jest niewielka fontanna w formie kaskady, która zapewnia najprzyjemniejsze dla uszu, relaksujące doznania dźwiękowe. Minimalistów zadowoli natomiast źródełko w kształcie pojedynczego głazu, obmywanego przez ciurkający z dyszy, niewielki strumień.

Strefa zabawy

Jeśli mamy dzieci, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem kącika zabaw, w którym będą się one mogły bawić na świeżym powietrzu, pozostając jednocześnie w polu naszego widzenia. Wystarczy, że wokół tarasu posiejemy trawę (jeśli zależy nam na błyskawicznym efekcie, możemy zamówić trawę z rolki), a na gotowym trawniku zamontujemy sprzęty, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie, wieżyczki z mostkami łańcuchowymi, miniaturowe domki czy baseniki ogrodowe.

Przestrzeń dla dzieci można połączyć ze strefą wypoczynku dla dorosłych, stawiając nieopodal stanowisko do grillowania, wiszące kosze z siedziskami oraz specjalne stelaże do zawieszenia hamaków, a w wersji spa – drewnianą balię albo żeliwną wannę do letnich kąpieli w ziołach i płatkach kwiatów. Na końcu wystarczy rozwiesić wokół kolorowe lampiony.

Miłośnicy antyków mogą pokusić się o wykreowanie własnego mini skansenu, rozlokowując wokół tarasu w stylu retro zabytkowe urządzenia, takie jak maszyny do szycia, drewniane maselnice, tary, kolaski czy kany na mleko. Zbudują w ten sposób niepowtarzalną, sielską atmosferę, tworząc jednocześnie idealne tło do domowych sesji zdjęciowych.

Właściciele werand i tarasów mogą do woli przebierać w pomysłach na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. W tym przypadku warto jednak zapomnieć o aktualnych modach i stawiać na wizje, które najbardziej odpowiadają naszym upodobaniom.

Zobacz także:

5 pomysłów na atrakcyjne urządzenie werandy

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość