Chciałbyś powiększyć swoją domową przestrzeń, zbliżyć się do świeżego powietrza i w końcu zaaranżować miejsce do relaksu oraz wypoczynku dla całej rodziny, a także zapraszanych gości? To główne powody, dla których decydujemy się na werandę. Na rynku dostępnych jest jednak wiele materiałów na zadaszenie tarasu, podłogę, modeli zabudowań i mebli, a pomysłów na aranżację – jeszcze więcej. Zanim więc zdecydujemy się na montaż, należy dokładnie przeanalizować bogatą ofertę. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze szklanej werandy, aby stworzyć przestrzeń zgodną z naszymi preferencjami, a także taką, która służyć nam będzie przez długie lata.
To jak duża ma być twoja weranda zależy głównie od tego, jaką rolę jej przypiszesz, a także – jak duży teren wokół domu masz do dyspozycji. Jeżeli chcesz urządzać tam spotkania towarzyskie w większym gronie – taras może być odbiciem salonu, a nawet jego powiększeniem, który dyskretnie oddzieli system ścian przesuwnych. Marzy ci się kącik z bujanym fotelem, w którym wieczorami zasiądziesz wraz z książką, albo miejsce, gdzie wieczorami rozłożysz swoją matę sportową i będziesz uprawiał jogę? Pomyśl o mniejszej przestrzeni. Jednak nawet pełna intymności aranżacja wymaga pewnego wystroju i na powierzchni mniejszej niż 10 m 2 będzie zbyt tłoczno.
Myśląc więc o przyszłej werandzie, ustal najpierw co powinno się na niej znaleźć. Użytkownicy najczęściej aranżują tam część wypoczynkową z kanapami, fotelami czy nawet hamakami, a także – jeżeli zdecydujemy się w tym miejscu na jadalnię – również na rodzinny stół i krzesła. Często pojawiają się też dodatkowe meble. Całość musi zostać tak rozplanowana, aby nikt nie potykał się zarówno o elementy użytkowe, jak i wystroju. Zagraconym bezmyślnie przestrzeniom mówimy stanowcze nie!
Jedną z podstawowych zasad czym się kierować przy wyborze werandy są strony świata.
Najlepiej gdy weranda będzie przedłużeniem salonu lub jadalni i właśnie najczęściej na takie rozwiązania, prezentujące się niezwykle naturalnie, decydują się użytkownicy tarasów. A jeśli dodatkowo pomieszczenia dzieli ledwo widoczna przesuwana szyba, mogą ze sobą korespondować aranżacją w podobnym stylu. Nie bez znaczenia jest jednak nasłonecznienie miejsca, w którym ma stanąć weranda.
Jeśli będzie to strona północna, przez wzgląd na brak dostępu światła słonecznego, warto rozważyć inne miejsce, nawet jeśli właśnie tutaj znajduje się salon, który łatwo można by było przedłużyć. Zamiast montować taras w cieniu, dobuduj go z innej strony budynku – najlepiej od południa. Wówczas możemy liczyć na dostęp promieni słonecznych do godziny 12, a później na lekki cień. Jeśli zastanawiasz się natomiast nad stroną zachodnią – tam również może być nieco większe nasłonecznienie, jednak z nim poradzi sobie dobrze zadaszenie tarasu i jego zabudowa.
Zadaszenie tarasu jest oczywistym wyborem jeśli chcemy spędzać na nim czas zarówno wtedy gdy pada deszcz, jak i wówczas gdy słoneczne promienie dają się we znaki. W kwestii dachu, najlepiej wybrać taras z poliwęglanu, czyli z przepuszczającego światło bezbarwnego plastiku lub z szyby bezpiecznej (2 tafle szkła 4 mm i dwie warstwy folii). Oba budulce są o wiele trwalsze i bezpieczniejsze niż klasyczne szkło. Drugą kwestią jest postawienie ścian, które umożliwią nam relaks przez cały okrągły rok. To zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na system ścian przesuwnych, które w cieplejsze dni możemy bez obaw otworzyć. Szkło, z jakich są wykonane to przy okazji estetyczny i elegancki wygląd twojej werandy, a także bajeczne widoki za oknem.
Twoja altana ma doskonale spełniać swoje zadanie, a także pięknie się prezentować. Aby sprostać tym założeniom, nie bez znaczenia jest również oświetlenie. Te naturalne, słoneczne omówiliśmy już w poprzednich akapitach, a teraz przyszedł czas na światło sztuczne – idealne na długie wieczory w gronie przyjaciół czy kameralny relaks z bliskimi.
Jeżeli zdecydowałeś o postawieniu na tarasie wyłącznie wygodnych kanap i foteli, na których toczyć się będą rozmowy przy lampce wina – postaw na rozproszone światło, które nie będzie zbyt agresywne i pozwoli zachować intymny klimat miejsca. Takie światło da postawiona w rogu lampa lub oświetlenie LED z możliwością przyciemnienia na pilota. Dzięki tej drugiej opcji sam zdecydujesz o nastroju, jaki ma zapanować na tarasie.
Jeśli jednak na werandzie stanie dodatkowo stół, przy którym planujesz spożywać posiłki w większym gronie – oświetli go zawieszona nad nim lampa. W każdym z przypadków warto też pomyśleć o mniejszych lampkach czy kinkietach, a także o urokliwych ozdobach, które bardziej niż oświetlają – budują klimat, a mamy tu na myśli lampiony oraz urokliwe latarenki.
Przeczytaj taże: