O komforcie cieplnym mówimy wtedy, gdy czujemy się dobrze pod względem temperatury – nie jest nam ani za gorąco, ani za zimno. W pomieszczeniach największy wpływ na utrzymanie komfortu cieplnego jest szczelność pomieszczeń, izolacyjność, system grzewczy i wilgotność powietrza. Decydując się na ogród zimowy, czy szklaną werandę do samodzielnego montażu warto zadbać o każdy z tych czynników, żeby móc oszczędnie utrzymywać komfort cieplny. To ważne zwłaszcza teraz, w obliczu kolejnych podwyżek.
Zdarza się, że myśląc o komforcie cieplnym, zapominamy, że istotnym czynnikiem w jego osiągnięciu jest wilgotność powietrza. Oprócz inwestycji w nowoczesne ogrzewanie, do zachowania optymalnej temperatury w pomieszczeniu, ważne jest również zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Temperatura optymalna dla człowieka wynosi 20 – 23°C zimą oraz 25 – 28°C latem. Tak jak wspomnieliśmy, na komfort cieplny składa się również wilgotność. Odpowiednia wilgotność powietrza to wilgotność wynosząca 30 – 60%. Na poziom wilgotności ma wpływ rodzaj zastosowanego ogrzewania, wietrzenie pomieszczeń, klimatyzacja. Pojawienie się wilgoci, to duży problem, ponieważ może pojawić się pleśń, grzyby, a co za tym idzie, m.in. choroby domowników, zatrucia, problemy z samopoczuciem i z właściwym snem.
Pomieszczenia, w których panuje nadmierna wilgoć jest trudniej ogrzać. Wilgotne ściany nie chronią przed zimnem. W ogrodzie zimowym nadmierną wilgotność powietrza można zauważyć zwłaszcza po zaparowanych szybach. Na przesuwanych szklanych ścianach i poliwęglanowych płytach dachowych pojawiają się małe kropelki wody. Doraźnie, żeby zmniejszyć wilgotność powietrza, należy regularnie wietrzyć ogród zimowy, zadbać o wentylację i cyrkulację powietrza. Żeby zachować odpowiednią wilgotność i komfort cieplny, należy wybrać jak najlepszy system grzewczy.
Jeśli zależy nam na komforcie grzewczym, musimy zadbać też o odpowiedni poziom wilgotności w ogrodzie zimowym. Wiele osób chcąc oszczędzić, od razu wyłącza ogrzewanie, gdy tylko za oknem pojawi się wiosna i nie włącza go aż do późnej jesieni. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo po tak długim czasie, nieogrzewane pomieszczenia mogą „odwdzięczyć” się wilgocią. W cieplejszym okresie roku należy kontrolować wilgotność, by nie dopuścić do jej wysokiego poziomu. Dobrym rozwiązaniem są nowoczesne systemy ogrzewania podczerwienią. Jest to też proste rozwiązanie, które mało ingeruje w strukturę budynku. Systemy grzewcze na podczerwień nie ogrzewają bezpośrednio powietrza przez co nie wprawiają go w ruch. Nagłe rozpoczęcie sezonu grzewczego tradycyjnym sposobem może spowodować powstanie zjawiska tzw. punktu rosy. Pojawia się gdy temperatura wzrasta do takiej, w której może rozpocząć się proces skraplania powietrza.
Dla wilgotności i komfortu cieplnego niezwykle ważna jest także prawidłowa wentylacja. Ogród zimowy powinien posiadać kilka okien rozwieralnych, rozwieralno-uchylnych lub uchylno-przesuwnych umożliwiających swobodną wymianę powietrza.
Przeczytaj także: