Porady

Konserwacja zadaszenia szklanej werandy

Szklana weranda to miejsce odpoczynku, strefa relaksu i własne domowe “zen”. Dobrze jest więc odpowiednio o nią zadbać, żeby jak najdłużej mogła nam służyć. Gdy myślimy o konserwacji przede wszystkim przychodzi nam na myśl wnętrze werandy oraz konstrukcja. Tymczasem równie ważna jest odpowiednia konserwacja zadaszenia szklanej werandy. Tylko pamiętając i regularnie pielęgnując wszystkie elementy szklanej werandy, jesteśmy w stanie maksymalnie przedłużyć jej żywotność.

Konserwacja zadaszenia szklanej werandy

Odpowiednia konserwacja zadaszenia szklanej werandy

Posiadając przeszkloną werandę warto wiedzieć, jak o nią dbać i jaki rodzaj konserwacji wykonać. Jeżeli chodzi o zadaszenie, to niektóre rodzaje zadaszenia wymagają dużej uwagi i intensywnej pielęgnacji, a inne wręcz przeciwnie. Zanim zdecydujesz się na przeszkloną werandę, dowiedz się jak najwięcej o materiałach, z jakich zostanie wykonana konstrukcja oraz zadaszenie, żeby być świadomym tego, ile pracy będziesz musiał włożyć, w odpowiednią konserwację. My przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad i informacji dotyczących czyszczenia i konserwacji zadaszenia szklanej werandy.

Przygotowanie do czyszczenia zadaszenia szklanej werandy

Przed rozpoczęciem konserwacji zadaszenia szklanej werandy, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, podziel czyszczenie dachu na trzy strefy: rynna, rama, dach.

Jeżeli zastanawiasz się jak często będziesz musiał zajmować się czyszczeniem zadaszenia albo ile czasu będziesz musiał na to poświęcić, to podpowiadamy, że w ogromnej mierze zależy to od umiejscowienia samego domu i werandy. Częstszego czyszczenia będzie wymagała weranda i jej zadaszenie, gdy znajduje się w zalesionym obszarze, niż w centrum miasta.

Konserwacja zadaszenia werandy – pamiętaj o rynnie 

Rynna wymaga regularnej uwagi, ale nie musisz poświęcać jej szczególnie dużo czasu. Wystarczy, że zadbasz o to, by była regularnie utrzymywana w czystości. Systematycznie usuń z niej liście, gałązki, mech i inne zabrudzenia. To niezbędne, by właściwie spełniała swoje funkcje. W przeciwnym razie może się zatkać i nie będzie wtedy prawidłowo odprowadzać wody deszczowej.

Rama przeszklonej werandy wymaga najmniej pracy z naszej strony

Ramę wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć szmatka i letnią wodą. Z ramą czeka Cię najmniej pracy. Wystarczy, że będziesz ją w ten sposób czyścić min. 2 razy do roku, a weranda będzie Ci służyła przez wiele lat.

Konserwacja szklanej werandy: dach

Najtrudniejszy do czyszczenia jest właśnie dach. Zazwyczaj potrzebujesz do niego drabiny. O ile kształt dachu jest prosty, czyszczenie jest łatwiejsze. Efektywność wyczyszczenia dachu zazwyczaj zależy właśnie od jego kształtu.

Dach z lamelami

Prawidłowe czyszczenie lameli to nic prostego. Mogą do nich przywierać piasek, kurz i inne zabrudzenia, więc wymaga to sporego wysiłku. Lamele najlepiej jest przepłukać wężem ogrodowym.

Jak czyścić dach ze szkła?

Dach ze szkła jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Zazwyczaj woda spływając samoistnie zabiera ze sobą też brud i kurz. Jeżeli zabrudzenia są uporczywe, należy po prostu dokładniej i dłużej spłukiwać wodę. Samoistnie nie zmyją się jedynie zielone osady i mech, więc jeżeli takie zabrudzenia znajdą się na Twoim dachu, będą wymagać osobnego czyszczenia.

Do konserwacji zadaszenia szklanej werandy, które jest płaskie, najlepiej wykorzystać węża ogrodowego i spłukiwać nagromadzony brud i kurz w kierunku odpływu. Pamiętaj, żeby najpierw usunąć wszelkie gałęzie, mchy, liście. W razie uporczywego brudu, polecamy użyć mydła.

Środki czyszczące do konserwacji zadaszenia szklanej werandy

W celu dokładnego wyczyszczenia zadaszenia, możesz użyć różnych środków czyszczących. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzają się:

  • woda i mydło – konserwacja zadaszenia szklanej werandy jest najskuteczniejsza, gdy wykorzystasz po prostu wodę i mydło. Z jedną uwagą – mydło musi być łagodne, a więc posiadać naturalne PH, ponieważ silny detergent może uszkodzić np. lakier dachu.
  • ocet czyszczący – do konserwacji zadaszenia szklanej werandy możesz też wykorzystać ocet czyszczący, jednak najpierw radzimy zapytać o zdanie dostawcę, ponieważ nie zawsze ocet ma dobry wpływ na pokrycie dachowe.
  • specjalny zmywacz do zielonych osadów – ten środek czyszczący sprawdzi się, gdy borykasz się z zielonymi osadami na zadaszeniu. Konserwacja zadaszenia szklanej werandy, które zostało pokryte zielonymi nalotami wymaga trochę więcej czasu, ale taki środek skutecznie pomoże Ci je usunąć.

Uwaga! Mamy dla Ciebie mały trik:
Przy czyszczeniu szklanych tafli cuda może zdziałać płyn do mycia naczyń! Dodaj niewielką ilość płynu do czystej wody.

Konserwacja zadaszenia szklanej werandy – tego nie rób!

Odpowiednia konserwacja zadaszenia szklanej werandy to bardzo ważna sprawa. Istotne jest też to, żeby obchodzić się z nią delikatnie, aby mogła nam jak najdłużej służyć. Mamy więc dla Was też listę rzeczy, których pod żadnym pozorem nie róbcie, żeby nie spowodować nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji!

Środki ścierne – nie używaj żadnych dodatkowych twardych narzędzi do czyszczenia takich jak np. zmywaki do szorowania. Takie przedmioty mogą uszkodzić dach i zdrapać warstwę farby, czy lakieru. Podobnie sprawa wygląda ze ściernymi, żrącymi lub agresywnymi środkami czyszczącymi (benzen, spirytus metylowany).

Myjka ciśnieniowa – pod żadnym względem nie używaj do czyszczenia zadaszenia szklanej werandy myjki ciśnieniowej. Takie myjki działają ze zbyt dużą siłą, która może uszkodzić dach. Wąż ogrodowy w zupełności wystarczy.

Konserwacja zadaszenia szklanej werandy: dach z poliwęglanu

Poliwęglan komorowy koloru mlecznego lub transparentnego jest to bardzo popularny wybór przy zadaszeniu, ale wymaga on szczególnej regularności w czyszczeniu. Uważaj, bo taki rodzaj dachu jest bardzo delikatny – na pewno nie powinieneś po nich chodzić, ani nawet na nim stać. Jest z plastiku, więc może się po prostu załamać. Do wyczyszczenia tego rodzaju zadaszenia potrzebujesz drabiny i szczotki z teleskopową rączką, która pomoże Ci dosięgnąć całej powierzchni zadaszenia.

Czyszczenia dachu werandy wykonanego z poliwęglanu – krok po kroku:

  1. Spłucz brud wężem ogrodowym, dzięki czemu pozbędziesz się piasku i codziennego brudu, kurzu i unikniesz powstawania rys na powierzchni dachu.
  2. Wyczyść zadaszenie za pomocą miękkiej gąbki lub szczoteczki i letniej wody oraz łagodnego detergentu. Jeżeli na zadaszeniu nie ma uporczywego brudu – zielonego osadu lub czarnych smug, takie czyszczenie powinno w zupełności wystarczyć. Jeżeli występuje taki rodzaj zabrudzenia, usuń go specjalnymi środkami czyszczącymi(powyżej już pisaliśmy o nich).
  3. Na zakończenie jeszcze raz spłucz całą powierzchnię zadaszenia czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Samodzielna konserwacja zadaszenia szklanej werandy czy z pomocą profesjonalistów?

Czyszczenie zadaszenia szklanej werandy nie jest szczególnie trudną sprawą, ale musimy się liczyć z tym, że potrzebujemy do tego trochę czasu i umiejętności oraz możliwości fizycznych. Często konserwacja zadaszenia szklanej werandy wiąże się np. ze wspinaniem po drabinie. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości czasu albo posiadasz ograniczenia fizyczne, to w takiej sytuacji o wiele lepiej zgłosić się do profesjonalistów. Posiadają oni wiedzę, umiejętności i właściwe sprzęty oraz środki czyszczące. Oczywiście, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, ale nie musisz martwić się o sprzęt i właściwe wykonanie.

Zobacz także:

Zadaszenie basenu z poliwęglanu – dlaczego warto je wybrać?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość