Porady

Ogród zimowy na tarasie – jak wykonać samodzielnie?

Ogród zimowy to wyjątkowe miejsce, które ma charakter dekoracyjny oraz wypoczynkowy. Możemy spędzać w nim przyjemnie czas niezależnie od warunków pogodowych. To miejsce, w którym możemy zrelaksować się po ciężkim dniu w otoczeniu natury. Nowoczesne ogrody zimowe często budowane są na tarasie. Tworząc ogród zimowy na tarasie zyskujemy dodatkowe miejsce do odpoczynku także w chłodniejsze dni lub gdy na zewnątrz pada deszcz. Ogród zimowy lub oranżerie na tarasie znacząco wpływają także na wycenę domu podnosząc jego wartość. Jeśli budujesz dom lub już go posiadasz, warto zainwestować w ogród zimowy na tarasie. Zyskasz swoją prywatną strefę relaksacyjną, łącznik między domem, a ogrodem oraz zwiększysz atrakcyjność budynku, co będzie przydatne, jeśli w przyszłości będziesz planował jego sprzedaż.

Ogród zimowy na tarasie - jak wykonać samodzielnie?

Ogród zimowy na tarasie – funkcje

Najczęściej decydujemy się na budowę ogrodu zimowego na tarasie już na etapie budowania domu. Często jednak zdarza się też tak, że ogród zimowy jest dostawiany na późniejszym etapie do gotowej bryły domu. Ogród zimowy na domowym tarasie do 25 m2 nie wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia na budowę. Jeśli jednak mowa o większej powierzchni, koniecznie musisz dopilnować wszystkich formalności. Współczesne ogrody zimowe na tarasie mogą pełnić wiele funkcji, ale najczęściej są po prostu miejscem dostosowanym do potrzeb wypoczynkowych mieszkańców. Często też ogrody zimowe na tarasie budujemy po to, by stworzyć przestrzeń do uprawy delikatnych roślin wymagających specjalnych warunków.

Zalety budowy ogrodu zimowego na tarasie

Ogród zimowy na tarasie jawi się nam jako przyjemny zakątek pełen roślinności. Nic dziwnego, wizualizacje wyglądają kusząco. Jeśli chcesz cieszyć się z pełnych korzyści ogrodu zimowego na tarasie, warto przemyśleć jego wszystkie wady i zalety. Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego miejsca jest to, że ogród zimowy na tarasie zwiększa powierzchnię użytkową budynku. Tworzymy dodatkową przestrzeń, w której możemy odpoczywać, jeść wspólnie posiłki, zanurzyć się w ulubionej lekturze. Domowa oranżeria nie wymaga dużej ilości miejsca – wystarczy przestrzeń, która do tej pory była użytkowana jako taras. Każdy tego rodzaju obiekt, czyli ogród zimowy na tarasie, szklana weranda lub przeszklony zadaszony taras to dobry izolator termiczny, dzięki któremu zmniejszamy straty cieplne budynku. Ponadto, tworzymy płynne przejście między ogrodem a wnętrzem domu.

Jakie są wady ogrodu zimowego na tarasie?

Każdy obiekt dobudowany do budynku mieszkalnego, czyli ogród zimowy na tarasie, szklana weranda, czy zadaszony taras, ma też pewne wady. Zdecydowanie największą wadą może być koszt budowy i utrzymania takiego obiektu. Ogrody zimowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, co wpływa na koszty budowy. Takie obiekty wymagają też dużo uwagi i regularnej konserwacji. Ważne jest też, by kontrolować regulację nasłonecznienia, temperatury i wilgoci wewnątrz – zwłaszcza, gdy uprawiamy tam rośliny wymagające specjalnej opieki.

Jak z tarasu zrobić ogród zimowy?

Decydując się na ogród zimowy musimy wiedzieć, że wymaga on solidnego fundamentu. Jeśli posiadamy taras przy domu, to jest to doskonałe miejsce do zrobienia ogrodu zimowego na tarasie. Przed rozpoczęciem budowy należy się zorientować, czy taras spełnia określone wymagania (rozmiar, wytrzymałość, izolacja termiczna). Raczej nie poleca się budowy ogrodu zimowego na tarasie o powierzchni mniejszej niż 10 m2. Nie jest to szczególnie opłacalne i komfortowe. Jeśli jednak bardzo chcesz mieć ogród zimowy, a posiadasz jedynie niewielki balkon, możesz zaaranżować mini ogród zimowy na balkonie w postaci loggi.

Samodzielna budowa ogrodu zimowego na balkonie nie jest szczególnie trudna. Sama konstrukcja jest prosta, oparta na stabilnym szkielecie (drewno, stal, aluminium lub PCV). Uzupełnieniem konstrukcji są szklane tafle lub płyty poliwęglanowe. Wybierając przeszklenie ogrodu zimowego musimy zwrócić uwagę na to, by było odporne na uszkodzenia i miało wysoki współczynnik pochłaniania promieni słonecznych. W naszej ofercie znajdziesz jedynie najwyższej jakości konstrukcje, więc o ten aspekt nie musisz się obawiać. Ogrody zimowe z aluminium i poliwęglanu dobrze komponują się z otoczeniem domu, a ich zaletą jest łatwy i szybki montaż na tarasie.

W momencie, gdy pojawi się w Twojej głowie myśl o budowie ogrodu zimowego na tarasie, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie elementy, przygotują dla Ciebie wycenę i dostarczą dokładną instrukcję na temat tego jak zrobić ogród zimowy na tarasie.

Jak wybrać najlepszą lokalizację ogrodu zimowego na tarasie?

Jeśli decydujemy się na budowę ogrodu zimowego na tarasie, to właściwie nie mamy dużego pola manewru. Postawiony już taras decyduje za nas o lokalizacji oranżerii. Jeśli jednak możemy wybierać, gdzie postawić ogród zimowy, to najlepiej sprawdzi się strona wschodnia lub zachodnia – nasłoneczniona jedynie przez część dnia. W ogrodzie zimowym usytuowanym od strony północnej przeważać będzie cień, a od strony południowej jesteśmy narażeni na intensywne promienie słoneczne przez cały dzień, co może być kłopotliwe zwłaszcza latem.

Ogród zimowy na tarasie – koszt

Decydując się na budowę ogrodu zimowego z tarasu musimy liczyć się z kosztami co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Całoroczne oranżerie na tarasie są droższe, ponieważ dodatkowo musimy zadbać o profesjonalne ogrzewanie. Trudno jest określić górną granicę takiej budowy, bo to kwestia indywidualna dla każdego projektu. Wiele zależy od zastosowanych materiałów i konstrukcji ogrodu zimowego. Jeżeli jednak maszt możliwości finansowe (weź również pod uwagę koszty eksploatacyjne), to zdecydowanie warto mieć swoją prywatną oranżerię na tarasie.

Przeczytaj także:

Zadaszenie basenowe z poliwęglanu – jak się przygotować do samodzielnej instalacji?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość