Skocz do zawartości
TWÓJ KOSZYK
0,00PLN

Porady

Czy budowa oranżerii wymaga pozwolenia? Przepisy prawa i wskazania orzecznictwa sądowego
Czy budowa oranżerii wymaga pozwolenia? Przepisy prawa i wskazania orzecznictwa sądowego

Wypoczynkowy ogród zimowy czy szklana oranżeria z tropikalnymi roślinami w donicach to pomieszczenia, które najczęściej nie są uwzględniane w pierwotnych projektach domów, lecz zostają dobudowane później, gdy domownicy odczują potrzebę powiększenia swojej przestrzeni rekreacyjnej. Budowa dodatkowego przydomowego obiektu nastręcza jednak rozmaitych wątpliwości o charakterze prawnym. W końcu to przedsięwzięcie większe niż popularna budowa zadaszenia tarasu. Jakie pozwolenia są w tej sytuacji wymagane i gdzie powinniśmy się o nie ubiegać? Przywołujemy odpowiednie przepisy prawa i wskazania orzecznictwa sądowego.
 

Jak wyczyścić taras po zimie?
Jak wyczyścić taras po zimie?

Nawet nowoczesne zadaszenie tarasu nie jest w stanie w pełni uchronić jego niezabudowanej bocznymi ścianami powierzchni przed skutkami niskich temperatur i zimowych opadów. Niezależnie od tego, czy Twoja wypoczynkowa przestrzeń jest wyłożona płytkami, kamieniem naturalnym, czy też drewnem, przygotowanie jej do nowego sezonu będzie wymagać sprzątania i odpowiedniej renowacji. W tym krótkim poradniku znajdziesz instrukcje, w jaki sposób przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i doczyścić nawet najbardziej problematyczne strefy podłogowe tarasu, balkonu oraz werandy.
 

Wszystko, co musisz wiedzieć o markizach tarasowych
Wszystko, co musisz wiedzieć o markizach tarasowych

Jeszcze kilka lat temu markizy widywało się głównie nad witrynami sklepów lub w letnich ogródkach barów i kawiarni. Dziś to popularne i modne zadaszenie tarasu, które w sezonie pozwala bez ograniczeń korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza albo sprawia, że szklana weranda staje się bardziej przyjaznym miejscem, ponieważ skutecznie obniża temperaturę w jej wnętrzu. Jeżeli zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego tarasu czy balkonu w tę funkcjonalną, dekoracyjną osłonę albo chcesz dodatkowo przysłaniać nią przezroczysty dach tarasu, sprawdź, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy jej wyborze i poznaj właściwe sposoby konserwacji!
 

Czym wyłożyć taras?
Czym wyłożyć taras?

Jednym z najczęściej pojawiających się dylematów podczas budowy tarasu jest dobór materiału na jego nawierzchnię. Nawet nowoczesne zadaszenie tarasu nie jest w stanie w pełni ochronić jego podłogi przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, dlatego musimy zatroszczyć się o to, by wybierane przez nas tworzywo było mrozoodporne, nienasiąkliwe i wytrzymałe na ścieranie, a jednocześnie antypoślizgowe. Wielość dostępnych na rynku materiałów nie ułatwia podjęcia decyzji, dlatego warto zapoznać się z właściwościami każdego z nich i wybrać ten, którego cechy będą najbardziej odpowiadać naszej wizji przydomowej przestrzeni wypoczynkowej!
 

Jak urządzić taras w stylu hygge?
Jak urządzić taras w stylu hygge?

Skandynawski styl w aranżacji wnętrz od kilku lat cieszy się niegasnącą popularnością. W ostatnich sezonach najbardziej pożądane są akcenty nawiązujące bezpośrednio do duńskiej filozofii hygge, opartej na celebrowaniu drobnych przyjemności. Mają one za zadanie ocieplać przestrzeń, a co za tym idzie budować atmosferę radości, przytulności i relaksu. To idealne rozwiązanie na chłodne miesiące, gdy przez zmienną aurę za oknem nasza szklana weranda, taras z poliwęglanu czy oranżeria nie wydają się już tak przyjaznymi miejscami do wypoczynku, jakimi były jeszcze kilka tygodni wcześniej. Podpowiadamy, jak łatwo i błyskawicznie wprowadzić styl hygge do swojej wypoczynkowej przestrzeni!