Skocz do zawartości
TWÓJ KOSZYK
0,00PLN

Porady

Zadaszenie tarasu - co wybrać? Konstrukcja aluminiowa z poliwęglanem czy szklany dach z rozsuwaną markizą?
Zadaszenie tarasu - co wybrać? Konstrukcja aluminiowa z poliwęglanem czy szklany dach z rozsuwaną markizą?

Jeszcze kilka lat temu, przygotowując się do spotkania z rodziną czy przyjaciółmi na świeżym powietrzu, rozkładaliśmy w przydomowych ogrodach przeciwsłoneczne parasole lub rozpinaliśmy letnie pawilony. Dziś dużo chętniej wybieramy wspólne biesiadowanie na tarasie, który stanowi naturalne przedłużenie naszej działki, lecz jest znacznie bardziej komfortowy w użytkowaniu. By jednak mógł pełnić rolę stylowego zielonego salonu także przy niekorzystnej aurze (na przykład podczas deszczu czy dni dusznych od palącego słońca), musi posiadać odpowiednie zadaszenie. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czym zadaszyć taras, by móc czerpać z pełni możliwości, jakie oferuje, zapoznaj się z zaletami dwóch popularnych rozwiązań – dachu z aluminium i poliwęglanu oraz szklanego dachu wzbogaconego o rozsuwaną markizę!
 

Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu?
Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarasu?

Dobrze zaprojektowany taras to nie tylko dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa, ale serce całego domu. To w nim spotykamy się z najbliższymi by wspólnie pić kawę przy pierwszych promieniach porannego słońca, odpoczywamy po pracy, przyjmujemy gości i celebrujemy ważne rodzinne uroczystości czy święta. Aby czerpać maksimum przyjemności z przebywania w tym miejscu trzeba jednak zadbać nie tylko o odpowiednie zadaszenie tarasu, jego oświetlenie i wystrój, ale także o przestrzeń go okalającą. Przedstawiamy kilka pomysłów na zagospodarowanie otoczenia, które uczynią z Twojego tarasu strefę relaksu rodem z luksusowych wnętrzarskich katalogów. Zanim wybierzesz którąś z poniższych opcji, przeanalizuj, w jakim stylu jest utrzymany Twój taras z poliwęglanu, ogród zimowy czy też szklana weranda. Ustalenie motywu przewodniego ułatwi dobór optymalnie dopasowanych elementów i pozwoli zaaranżować spójną, efektowną przestrzeń.
 

Czym i jak efektywnie oświetlić taras?
Czym i jak efektywnie oświetlić taras?

Mądrze rozplanowane i przemyślane oświetlenie tarasu bardzo ułatwia poruszanie się na nim po zmroku, a jednocześnie buduje atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu. Odpowiednia scenografia świetlna może nadawać pomieszczeniu romantyczny charakter, wydobywać i podkreślać niewidoczne za dnia zalety architektoniczne budynku (na przykład ciekawą fakturę muru) albo kierować uwagę na poszczególne dekoracje czy rośliny w donicach, roztaczając wokół nich diamentową poświatę. Wszystko zależy od tego, na jaką formę oświetlenia się zdecydujesz. Oto kilka najczęściej wybieranych typów lamp.
 

Jak przygotować taras na jesień?
Jak przygotować taras na jesień?

Gdy mija lato i ciepłe dni dobiegają końca, tarasy, które jeszcze przed chwilą stanowiły miejsce gwarnych rodzinnych spotkań zmieniają swój charakter. Jeśli nie są oszklone - zostają opuszczone przez domowników i muszą poczekać na ich powrót aż do następnego sezonu. Aby udało im się przetrwać nadchodzące deszczowe i mroźne dni w jak najlepszym stanie, trzeba wówczas wykonać kilka kroków, by odpowiednio je zabezpieczyć. Nowoczesny ogród zimowy czy szklana weranda nie wymaga tak pieczołowitych przygotowań. I w tych przypadkach warto jednak podjąć pojedyncze ochronne działania. Przedstawiamy krótką, uniwersalną listę najważniejszych zadań.
 

Czym weranda różni się od ogrodu zimowego?
Czym weranda różni się od ogrodu zimowego?

W XIX wieku dom każdego zamożnego gospodarza był wyposażony w zimowy taras, a pałace urozmaicały reprezentacyjne oranżerie pełne pomarańczowych i cytrynowych drzewek. Dziś do najbardziej pożądanych obiektów tego typu należą przydomowe ogrody zimowe oraz ich alternatywa – szklana weranda. Jeśli i Ty myślisz o zaprojektowaniu dodatkowej konstrukcji, w której mógłbyś wypoczywać wraz z całą rodziną, ale nie wiesz, na jaki rodzaj budowli się zdecydować, sprawdź, co je różni i zastanów się, na których funkcjach tego pomieszczenia zależy Ci najbardziej!