Porady

Jak dobrze wybrać werandę? Odpowiedz na te pytania, zanim zdecydujecie się na wybór

Werandy często są traktowane trochę po macoszemu. Planując ich stworzenie, myślimy o nich ogólnie jako o strefach wypoczynkowych, a nawet tworzymy w głowie jakieś wyobrażenia tych przestrzeni. Zwykle jednak nie rozważamy z wyprzedzeniem wielu ważnych kwestii i szczegółów, co w konsekwencji może utrudnić nam ich późniejsze użytkowanie zgodnie z zakładanym przeznaczeniem. Jeśli więc marzy ci się odkryta część rekreacyjna, zadaszenie tarasu z poliwęglanu albo szklana weranda, przed wykonaniem projektu odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań! Podpowiadamy w tym tekście, jak dobrze wybrać werandę.

Jak dobrze wybrać werandę?
fot. eweranda.pl

Jak dobrze wybrać werandę? Północ czy południe?

Jedną z podstawowych decyzji, jakie musisz podjąć, jest wybór strony świata, po której będzie umiejscowiony twój taras. Nie istnieje lokalizacja doskonała. Każda ma swoje plusy i minusy, dlatego powinno się uzależnić kierunek od tego, do jakich celów ma nam posłużyć weranda. Najmniej słonecznego światła dostarczy budowla osadzona przy północnej ścianie domu. Strona ta będzie idealna dla osób, które nie lubią silnego słońca, za to chętnie wykorzystają taras jako letnią jadalnię czy punkt do obserwacji otoczenia oświetlonego słonecznymi promieniami. W tym przypadku warto jednak zadbać o zadaszenie tarasu, gdyż będzie on narażony na opady deszczu i śniegu.

Miłośnikom słonecznych kąpieli do gustu przypadnie natomiast strona południowa. W tej lokalizacji o każdej porze roku będziemy mogli liczyć na maksymalne oświetlenie. Jeśli zaś letnie miesiące okażą się wyjątkowo upalne i zacznie doskwierać nam mocno nagrzewająca się podłoga, emisję promieni słonecznych będzie można łatwo ograniczyć, stosując zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Drugą – bardziej luksusową opcja – jest użycie zadaszenia ze szkła w połączeniu z markizą werandową. Markiza ta ochroni przed silnym słońcem.

Zgodnie ze wskazaniami architektów, najwięcej osób decyduje się na umiejscowienie werandy na południowo-zachodniej ścianie budynku.

Mała czy obszerna weranda?

Rozmiar werandy czy tarasu to kolejna kwestia, którą powinno się dobrze przemyśleć, jeśli chcemy optymalnie wybrać werandę W tym przypadku należy uwzględnić proporcje całego budynku, a także wielkość i kształt działki czy ogrodu, w którym ma on powstać. Rozległa strefa relaksacyjna przylegająca do niewielkiego domu może wyglądać groteskowo. Podobne wrażenie wywoła miniaturowa weranda dobudowana do reprezentacyjnej rezydencji. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wybierz ten projekt, który uwzględni kilka różnych funkcji tarasu. Postaw na przestrzeń, w której wypoczniesz z ulubioną książką po ciężkim dniu w pracy, zjesz romantyczną kolację we dwoje, a w weekend zorganizujesz spotkanie przy grillu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli zdecydujesz się na opcję kuchni zewnętrznej – możesz biesiadować wiele godzin nie tylko przy grillu.

Należysz do fanów małej architektury? Dobrze będzie przewidzieć miejsce na rzeźby, oryginalne siedziska lub małą fontannę.

Osobny mikroświat czy przedłużenie salonu?

Następne zagadnienie, jakie warto rozważyć, gdy zadajemy pytanie jak dobrze wybrać werandę, brzmi: czy taras ma być widoczny z pomieszczenia, przy którym został zlokalizowany i stanowić jego naturalne przedłużenie, czy też przeciwnie – tworzyć osobny, wyodrębniony byt? W przypadku pierwszej opcji najlepiej sprawdzi się zabudowa tarasu ze szklaną ścianą i transparentnymi, przesuwnymi drzwiami. Dobrym pomysłem będzie też przeniesienie na taras kolorystyki i stylu pomieszczenia, na przykład poprzez zastosowanie takich samych kafli czy mebli o podobnym designie. Oczywiście należy pamiętać, iż powtórzone w ten sposób elementy muszą być dostosowane do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Opcję drugą najłatwiej zrealizować zaś poprzez wykreowanie tarasu w odmiennej konwencji, wyraźnie odcinającej go od salonu.

A co ze ścianami?

Wśród kluczowych kwestii dobrze jest także uwzględnić tę, w jaki sposób nasza weranda ma łączyć się z ogrodem czy dalszą częścią działki. Możemy otworzyć ją bezpośrednio na całe otoczenie lub częściowo zabudować. Aby odciąć się od sąsiadów, można wykorzystać nowoczesne ściany aluminiowe, które mamy w swojej ofercie. Można wybrać inną, lżejszą opcję i postawić na przewiewną pergolę, po której puścimy odpowiednio dobrane rośliny pnące, które zasłonią nas przed mieszkańcami sąsiadujących domów. Ściany boczne można także zamknąć odpornymi na warunki atmosferyczne systemami screenowymi wykonanymi z włókna szklanego, które są wbudowane w werandę.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą jednak szyby przesuwne na taras, które pozwolą dostosować kształt werandy do określonej sytuacji. Dzięki nim błyskawicznie stworzysz otwartą przestrzeń do odpoczynku w ciepłe, słoneczne dni lub ochronisz swoich gości przed zacinającym deszczem i wiatrem w chłodniejsze miesiące roku.

Dobranie odpowiedniego projektu tarasu nie jest łatwe, a decyzja, którą podejmiesz może zaważyć na sposobie, w jaki w przyszłości będziesz go użytkować. Staraj się więc dokonywać mądrych wyborów i stawiaj na optymalne, wielofunkcyjne rozwiązania, które pozwolą ci cieszyć się twoją prywatną strefą wypoczynku przez długie lata.

Zobacz także:

Czym wyłożyć taras?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość