Porady

Sezonowe czyszczenie dachu szklanej werandy. Jak je przeprowadzić, by wszystko poszło zgodnie z planem?

Wrzesień symbolicznie otwiera nowy sezon w ogrodnictwie i można powiedzieć, że powoli kończy sezon grillowania z najbliższymi i długiego przesiadywania na tarasie. Zanim jednak na dobre pożegnamy się z sezonem letnim, warto przeznaczyć chwilę na oczyszczenie i konserwację zadaszenia tarasu lub oszklonej werandy, by móc jeszcze w te ostatnie ciepłe dni cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. To również punkt obowiązkowy przed sezonem jesienno-zimowym, by upewnić się, że nasza szklana weranda DIY jest w dobrym stanie technicznym i nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Sezonowe czyszczenie dachu szklanej werandy

Dach z płyt poliwęglanowych – jak go czyścić?

Dach szklanej werandy lub zadaszenie tarasu może być wykonane z poliwęglanu. Są one zwykle formowane w kształt łuku lub montowane pod odpowiednim kątem tak, żeby w czasie opadów, woda deszczowa była natychmiastowo odprowadzana. Taki sposób na deszcz gwarantuje też samooczyszczanie zadaszenia. Mimo to jednak, co jakiś czas – najlepiej po sezonie letnim i przed, należy dodatkowo oczyścić taki dach. Zapewni to nam lepsze doświetlenie wnętrza tarasu i pozwoli utrzymać budynek i zadaszenie w niemal idealnym stanie przez dłuższy czas.

Jak czyścić dach z poliwęglanu?

Dach z poliwęglanu - jak czyścić?

Do oczyszczania dachu z poliwęglanu użyj delikatnych środków myjących. Wystarczy ciepła woda z mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Dodatkowo zaopatrz się też w miękkie gąbki i ściereczki. Jeśli powierzchnia Twojego dachu na szklanej werandzie jest większa, możesz się wspomóc myjką ciśnieniową, ale nie ustawiaj ciśnienia większego niż 100 bar. Jeśli płyty poliwęglanowe są mocniej zabrudzone, np. farbą, czy olejem, usuń je pocierając zabrudzoną powierzchnię miękką ściereczką, zmoczoną w heksanie, heptanie albo eterze naftowym (BP65). Na koniec przepłucz dach wodą lub wodą – czystą lub z dodatkiem delikatnego detergentu.

Uwaga!

Do czyszczenia dachu poliwęglanowego nie stosuj substancji silnie alkaicznych ani rozpuszczalników (takich jak aceton, benzen czy alkohol). Mogą one naruszyć ochronną powłokę dachu. Nie stosuj też ostrych przedmiotów, ani tworzyw ściernych.

Dach ze szkła – jak czyścić?

Dach ze szkła zazwyczaj jest stosowany przy budowie ogrodu zimowego. Jesienią i zimą wciąż możemy w takiej przestrzeni przyjemnie spędzać czas. Zanim jednak wejdziemy w ten okres roku, warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie dachu wykonanego ze szkła. Jak wykonać czyszczenie dachu szklanej werandy? Oto porady krok po kroku.

Jak czyścić szklany dach?

Szklany dach - jak czyścić

Najłatwiejszym sposobem jest czyszczenie szklanego dachy na pomocą miękkiej materiałowej ściereczki i letniej wody z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń i octem lub spirytusem. Jeśli jednak okaże się, że taki sposób nie radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, możesz sięgnąć po płyn do czyszczenia szyb samochodowych albo specjalne czyściki do okien. Szklany dach należy uważnie czyścić od góry ku dołowi polerując oczyszczone już szyby suchym ręcznikiem papierowym. W ten sposób unikniemy nieestetycznych smug. Elementy aluminiowe należy odświeżyć wodą i miękką szczotką.

Pamiętaj, że czyszczenie dachu szklanej werandy to praca na wysokości. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Poproś kogoś o asekurację i upewnij się, że drabina, na której będziesz przebywać jest stabilna. Jeśli posiadasz zamontowane na werandzie markizy, bezwzględnie przed rozpoczęciem konserwacji, odłącz je od źródła zasilania.

Przeczytaj także:

Na jakie szczegóły zwracać uwagę przy montażu zadaszeń tarasów z poliwęglanu komorowego?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość