Porady

Skuteczna hydroizolacja tarasu, czyli jak uszczelnić taras?

Taras, szklana weranda, ogród zimowy… Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na wybudowanie dodatkowej strefy relaksu jako integralnej części przestrzeni mieszkalnej. Warto już na etapie projektu zwrócić się o pomoc do doświadczonych ekspertów. W ten sposób unikniesz kłopotów związanych z brakiem doświadczenia lub ignorancji. Takie problemy to np. fakt, że już po pierwszej zimie płytki na tarasie nie trzymają się wystarczająco dobrze, zaczynają odpadać, spoiny kruszeją, na balustradach pojawiają się zacieki. We współpracy z ekspertami przygotowaliśmy dla Was przewodnik po skutecznych sposobach hydroizolacji tarasów, dzięki którym uda Wam się uniknąć podobnych wypadków.

Skuteczna hydroizolacja tarasu, czyli jak uszczelnić taras?

Hydroizolacja tarasu to zagadnienie u którego podstaw leży sposób odprowadzania wody z tarasu. Istnieją na to dwa podstawowe sposoby. Jeden to sposób drenażowy, drugi powierzchniowy. Drenażowy jest stosowany rzadziej i polega na tym, że tworzy się specjalistyczną warstwę drenującą, która ma za zadanie pochłaniać wodę i odprowadzać ją poza konstrukcję. Drugi sposób jest popularniejszy, to tzw. uszczelnienie zespolone. Łączy ono hydroizolację z elastycznych zapraw z okładziną ceramiczną, stanowiącą wierzchnią warstwę ochronną.

Wytrzymały, nowoczesny podkład – to baza, dzięki której hydroizolacja tarasu jest skuteczna

Izolacja przeciwwilgociowa musi mieć solidną bazę. Stworzysz ją z wytrzymałego, elastycznego i odpornego na wodę podkładu. Wybierz go z trzech sprawdzonych i najczęściej polecanych materiałów, których opis znajdziesz poniżej.

Folie

Aktualnie to jeden z najczęściej stosowanych surowców hydroizolacyjnych. Folie, a właściwie polietylenowe folie o wysokiej gęstości (HDPE), dzielą się na płaskie i wytłaczane. Płaskie są bardzo elastyczne, nie sklejają się ze sobą i zachowują poślizg. Układa się je w dwóch warstwach, spodnią przykleja się do podłoża. Folie wytłaczane umożliwiają szybkie odprowadzanie wody i doskonale chronią przed jej przenikaniem. Zespala się je ze sobą na zakład i uszczelnia za pomocą taśmy samoprzylepnej. 

Część folii jest wzbogacona o  dodatkową powłokę z włókniny polipropylenowej. Takie folie mogą mieć różne zastosowanie, w zależności od tego jaki mają kształt i rozmiar wytłoczeń oraz jak będziemy je układać. Ułożenie ich włókniną do góry na folii płaskiej albo na papie to gwarancja drenażu z warstw pod wykończeniem. Tak ułożone folie odprowadzają też wodę, która dzięki temu nie dociera pod posadzkę (np. przez spoiny między płytkami). Jeżeli natomiast folie ułożone są włókniną do spodu, na elastycznej zaprawie klejowej, to gwarantują one możliwość stworzenia izolacji pod samą warstwą wykończenia tarasu. W ten sposób odprowadzają parę wodną z betonowego podłoża, zanim się skropli lub zamarznie.

Papy podkładowe

Papy podkładowe to kolejny sposób na stworzenie skutecznej hydroizolacji. Stosuje się papy złożone z osnowy (poliester lub włókno szklane) i powłoki bitumicznej (z asfaltów zwykłych i modyfikowanych). Układa się je w dwóch warstwach i oddziela wkładkami z folii polietylenowej lub drobnym piaskiem (jako podsypka poślizgowa). Ważne, żeby pierwsza warstwa, która będzie przytwierdzona do podłoża za pomocą lepika, była ułożona na wyrównanym podłożu, bez jakichkolwiek wypustek. Na niej układamy papę na min. 10 cm zakład. Do izolacji tarasów nie stosujemy pap o osonowie z tektury, ponieważ nie zagwarantuje nam ona szczelności.

Masy uszczelniające

Hydroizolacja tarasu jest bardzo skuteczna dzięki tzw. “płynnym foliom”, które produkuje się na bazie cementu lub żywic polimerowych. Takie masy nakłada się na betonowe podłoże. Najlepiej robić to za pomocą pędzla lub specjalnej packi. Do stworzenia szczelnej, bezspoinowej powłoki wystarczą dwie warstwy (od 2 do 4 mm).

Płytki, kleje, zaprawy spoinujące – sprawdź dobrze ich parametry, by hydroizolacja tarasu była faktycznie skuteczna

Bardzo często zdarza się, że wybieramy nieodpowiednie płytki na taras, co należy podkreślić, że jest strategicznym błędem. Większość z nas kieruje się względami estetycznymi, a dopiero na drugim miejscu stawia sobie parametry materiałów. Najlepsze są płytki o wymiarach maks. 30×30 cm w jasnym odcieniu. Takie płytki powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe. Z tego miejsca polecamy płytki prasowane z grupy Bla i Blb (o nasiąkliwości ok. 2 %) oraz płytki ciągnione, o nasiąkliwości poniżej 3% (klasa Al).

Wybierając płytki należy zwrócić uwagę na to, żeby były odpowiednie do naszego klimatu i opatrzone deklaracją mrozoodporności, zgodną z normą PN-EN ISO 10545-12:1999. Uważaj na płytki, które są produkowane w krajach o innych warunkach atmosferycznych (np. we Włoszech, czy w Hiszpanii).

Kolejnym ważnym punktem są kleje oraz zaprawy spoinujące. Również należy zwrócić uwagę na ich parametry oraz zalecenia producenta. Polecamy Wam szczególnie kleje z symbolem S1 lub S2 (elastyczność). Do spoinowania zaopatrz się w zaprawy spoinujące oznaczone symbolem CG2 WAr lub CG2 W (według normy PN-EN 13888:2010). Mają one zmniejszoną absorpcję wody i są bardziej wytrzymałe na ścieranie.

Zapewne jak każdemu z nas, zależy Ci na trwałości i na tym, żeby taras był w jak najlepszej formie przez długie lata. Dlatego też koniecznie zwróć uwagę na jakość wybieranych produktów – troska o detale już na etapie montażu gwarantuje brak problemów później podczas korzystania z uroków swojej własnej strefy relaksu. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi uda Ci się stworzyć skuteczną hydroizolację, a Twój taras nie będzie Ci dostarczał żadnych dodatkowych problemów.

Zobacz także:

Markiza werandowa – najlepsza osłona przeciwsłoneczna na werandę do samodzielnego montażu

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość