Porady

Szklana weranda DIY: mity na temat werandy do samodzielnego montażu

Szklana weranda DIY to wyjątkowe miejsce, które będzie komponowało się z większością domów i otoczeniem. To miejsce, gdzie możemy odpocząć po ciężkim dniu, ugościć bliskich, poczytać, zjeść rodzinny obiad. Wiele osób marzących o własnej zabudowanej szkłem werandzie, nie decyduje się na budowę, ponieważ ma wiele wątpliwości. Dzisiaj postaramy się je wszystkie rozwiać!

Szklana weranda DIY

Wokół budowy szklanej werandy DIY narosło wiele mitów. Wiele osób wierząc w nie rezygnuje ostatecznie z budowy przydomowej werandy. Oto najczęściej powtarzające się mity:

Mit nr 1: Weranda zabudowana szkłem może być niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci

Wiele osób, którzy marzą o szklanej werandzie nie zagłębiając się w temat, uważa, że szkło, z którego jest zbudowana taka weranda jest kruche i nietrwałe. Nic bardziej mylnego! Szklana weranda do samodzielnego montażu składa się z wielkoformatowych tafli szkła, które są produkowane z tzw. bezpiecznego szkła złożonego z dwóch tafli szkła, sklejonych podwójną folią. Taki materiał jest odporny na uderzenie, nie pęka, potrafi oprzeć się silnym wiatrom. To bardzo mocne szkło.

Mit nr 2: Budowa werandy DIY musimy powierzyć profesjonalistom

I tak, i nie. Weranda DIY to obiekt, który możemy samodzielnie zamontować, jednak samo przygotowanie poszczególnych elementów powinniśmy powierzyć ekspertom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest profesjonalne i stabilne. W naszej firmie zajmujemy się przygotowaniem konstrukcji, które możecie samodzielnie zamontować w swoim ogrodzie. Jeśli na jakimś etapie budowania konstrukcji, pojawią się pytania, chętnie rozwiejemy wątpliwości.

Mit nr 3: Latem w szklanej werandzie panują wysokie temperatury – jest gorąco i duszno

Osobom, które nie zagłębiły odpowiednio dobrze tematu, może się wydawać, że w szklanej werandzie DIY latem panuje duchota. I rzeczywiście tak jest – latem wnętrze szklanej werandy może się nagrzewać nawet do 50 stopni Celsjusza. Dlatego też należy zamontować w niej wentylację – okienną wentylację grawitacyjną, nawiewno-wywiewny system wentylacji mechanicznej bądź klimatyzację elektryczną. Pierwsza wymaga instalacji uchylnych okien dachowych i specjalnych wywiewników. Druga zamontowania w szczytowej części dachu wentylatorów mechanicznych, zintegrowanych z nawiewnikami, umieszczonymi w dolnych partiach ram okiennych, a trzecia instalacji klimatyzatora o dużej mocy. Ta jest najbardziej kosztowna, ale i najbardziej komfortowa. Można też postawić na markizę werandową, którą zsuwa się w słonecznie dni, by obniżyć temperaturę we wnętrzu i ochronić domowników przed promieniowaniem UV.

Mit nr 4: Szklana weranda powoduje duże straty cieplne

Wiele osób rezygnuje z pomysłu budowy szklanej werandy DIY, ponieważ obawia się, że szklana weranda utrudnia efektywne ogrzewanie domu. W takiej sytuacji najbardziej polecamy Wam zainstalowanie nowoczesnego systemu grzewczego, jakim jest ogrzewanie podłogowe, zintegrowane z gruntową pompą ciepła oraz fotowoltaiką (która dostarczy nam energii, pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne pompy). To zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne rozwiązanie. Choć początkowo koszt może wydawać się wysoki, to inwestycja bardzo szybko się zwróci. Nie każdy też chce, by szklana weranda była ogrzewana zimą. Nieogrzewana zabudowana weranda DIY to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy realnie zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty ogrzewania budynku mieszkalnego. Taki obiekt będzie stanowić łagodne przejście pomiędzy budynkiem a ogrodem, co zapewni korzystniejszy bilans energetyczny domu. Szklana weranda DIY nieogrzewana może stanowić przyjemną dla oka i użyteczną przestrzeń, w której przechowany przeniesione z ogrodu czy balkonu rośliny wrażliwe na mrozy, które nie mogą zimy spędzać na zewnątrz.

Mit nr 5: Szklana weranda do samodzielnego montażu DIY wymaga wiele formalności

Nieprawda – przed rozpoczęciem samodzielnej budowy szklanej werandy musisz zgłosić jedynie budowę do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Organ decyzyjny ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie ma przeciwwskazań (tzw. milcząca zgoda), to można przystąpić do budowy w terminie wskazanym we wniosku.

Zobacz także:

Wiaty z poliwęglanu – co musisz o nich wiedzieć?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość