Porady

Szklana zabudowa do samodzielnego montażu – decyzje przed zakupem gotowej werandy

Zaplanowaliście już zakup werandy do samodzielnego montażu w swoim ogródku, ale wciąż nie wiecie od czego zacząć? Z przyjemnością pokażemy Wam krok po kroku jak przebieg całego procesu związanego z montażem szklanej werandy DIY we własnym domu! Przeczytaj, jakie decyzje przed zakupem gotowej werandy musisz podjąć, by cieszyć się nią przez wiele lat.

decyzje przed zakupem gotowej werandy

Szklana zabudowa DIY – od czego zacząć i decyzje przed zakupem gotowej werandy podjąć?

Po wielu przeczytanych poradnikach, artykułach i licznych inspiracjach na ten temat, wreszcie nadeszła decyzja, że chcesz wybudować szklaną werandę DIY w swoim ogrodzie. Od czego zacząć? Twoim pierwszym krokiem powinno być załatwienie wszystkich formalności. Jeśli przestrzeń werandy nie będzie większa niż 35m2 to nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Musisz jednak pamiętać o innych krokach prawnych, a mianowicie zgłoszenie budowy do urzędu gminy lub starostwa powiatowego.

Więcej na temat formalności związanych z budową szklanej werandy do samodzielnego montażu przeczytasz w poniższym artykule: Czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę?

Wybór lokalizacji werandy do samodzielnego montażu

Kolejnym krokiem powinien być wybór umiejscowienia szklanej werandy DIY w Twoim ogrodzie. Weź pod uwagę przestrzeń, jakiej potrzebujesz oraz nasłonecznienie. To, od której strony świata usytuowana jest weranda ma ogromne znaczenie co do jakości odpoczynku i ilości spędzanego na niej czasu. Wybierając umiejscowienie szklanej werandy do samodzielnego montażu, należy mieć także na uwadze naturalny cykl słońca i wziąć pod uwagę to, od której strony, w jakich godzinach i jak będzie padać na naszą potencjalną werandę naturalne światło słoneczne. Jeśli masz taką możliwość, to polecamy umiejscowienie szklanej werandy DIY przy południowej ścianie domu.

Dzięki temu będziemy mieć maksymalnie nasłonecznioną werandę w godzinach przedpołudniowych i unikniemy południowego upału, ponieważ w czasie największego skwaru na werandę będzie docierać już mniej słońca.

Podłoże werandy DIY

Jeśli budujesz werandę od podstaw, zastanów się, jakie najbardziej pasuje podłoże do Twojej szklanej werandy DIY. Mogą być to deski, może być kostka brukowa, ziemia bądź wylewka z kafelkami. Sporym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się drewno. Należy jednak pamiętać, że grubsze deski zawsze będą lepszym wyborem od tych cieńszych, gdyż są znacznie bardziej wytrzymałe i pozwalają ograniczyć liczbę użytych do ich mocowania legarów, a co za tym idzie, obniżyć koszty montażu. Jeśli już więc zdecydujesz się na wyłożenie tarasu drewnem, zwróć uwagę, by deski były wykonane z możliwie najbardziej twardego gatunku drzew. Warto jednak pomyśleć też nad innym materiałem. Chętnie pomożemy Ci wybrać podłoże kierując się Twoimi potrzebami i gustem.

Materiały i szczegóły techniczne

Kolejny krok to dokładne przemyślenie kwestii technicznych. W dobraniu odpowiednich materiałów, z przyjemnością Ci pomożemy. Ważne jednak, żebyś dokładnie wiedział, jak wygląda proces budowy werandy do samodzielnego montażu i sam mógł mieć swoje wyobrażenie na temat materiałów, jakie chcesz wykorzystać do budowy. Ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału na dach. np. poliwęglan.

decyzje przed zakupem gotowej werandy

Nieprzezroczysty poliwęglan daje możliwość ochrony przed słońcem przy równoczesnym przepuszczania światła dziennego. Przezroczysty charakteryzuje się niskim poziomem zaciemnienia i będzie wymagał dodatkowego zacienienia tarasu, np. markizą tarasową. Planując dach pamiętaj o zachowaniu spadku dachu, który pozwala na naturalny spływ wody podczas opadów i roztopów. To jest również ten moment, w którym myśląc o budowie, powinieneś już zaplanować, gdzie ta woda opadowa może spływać. Być może konieczne będzie zamontowanie rynien, które zbiorą wodę i odprowadzą ją do zbiornika na deszczówkę lub do kanalizacji.

Przeszklona zabudowa werandy DIY

Czas na zwizualizowanie sobie tego, jak chciałbyś, by wyglądała Twoja szklana weranda DIY. Na tym etapie powinna zapaść decyzja, jakie elementy będą przewidziane w konstrukcji do zabudowy ścian. Zazwyczaj wybierane są okna lub drzwi przesuwne pozwalające na otwarcie werandy w okresie letnim lub wietrzenie jej i zapewnianie wentylacji w okresach chłodniejszych.

Jeśli jakikolwiek krok techniczny wydaje się dla Ciebie kłopotliwy, koniecznie zgłoś się do nas, a my pomożemy Ci zaplanować wszystkie szczegóły.

Ostatnim krokiem jest zaplanowanie tego, do jakie celu będzie Ci służyć szklana weranda do samodzielnego montażu. Czy będzie to jadalnia, czy wyłącznie strefa relaksu, biblioteczka, a może ogród zimowy? Na tym etapie dobrze jeśli posiadasz już taką wizję. Ponadto pomyśl jak połączysz ze sobą werandę z ogrodem. Zaplanuj zejście do ogrodu, odpowiednią roślinność, ozdoby tak, aby wszystko tworzyło spójną całość.

Przeczytaj także:

Zadaszenie tarasu – co wybrać? Konstrukcja aluminiowa z poliwęglanem czy szklany dach z rozsuwaną markizą?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość