Porady

Szklana weranda, weranda do samodzielnego montażu, ganek, oranżeria a ogród zimowy – czym się różnią?

Wiosna i lato to pory roku, kiedy szczególnie interesujemy się porządkami i planujemy remonty. Jeśli zamarzyło Ci się miejsce w domu, w którym będziesz mógł odpoczywać w bliskości z naturą, to z pewnością Twoje zainteresowanie wzbudzi weranda. Szklana weranda, zadaszony taras, oranżeria, weranda do samodzielnego montażu, ganek – pozornie wszystko to bardzo podobne pomieszczenia. W teorii jednak nieco się od siebie różnią.

Weranda DIY

Dodatkowa przestrzeń do relaksu i wypoczynku

Każdy, kto posiada dom jednorodzinny na pewno chciałby jak najlepiej wykorzystać całą jego powierzchnię. Na wyjątkowy relaks i wypoczynek idealnie sprawdzi się dobudowany ogród zimowy lub przestronna weranda. Czasami w języku potocznym używa się tych pojęć jako synonimów, tymczasem ich znaczenie jest nieco inne. Podobnie jest z gankiem, który umożliwia nam rezygnację z wiatrołapu i może stać się podporą dla rozbudowywanego poddasza. Nie jest to jednak specjalne miejsce do wypoczynku.

Szklana weranda, oranżeria, ganek – czym się różnią?

Weranda, czy oranżeria, zwana też ogrodem zimowym, czy ganek to nazwy, które często używamy zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości są to obiekty, które pełnią odmienne funkcje. Łączy ich jedynie to, że są dobudowane do budynku mieszkalnego.

Ganek

Ganek

Ganek to najstarsza forma nazewnictwa. Określa element tradycyjnej zabudowy dworskiej. Dawniej pełnił funkcję otwartego przedsionka. Znajduje się przy wejściu głównym. Aktualnie służy jako oparcie dla nadbudówki umieszczonej w dachu oraz wiatrołap. Pełni rolę “śluzy” chroniącej wnętrze domu przed niekorzystną pogodą.

Weranda

Weranda to dobudowany do domu obiekt, w którym możemy zrelaksować się i wypocząć. Budowana jest najczęściej w formie oszklonej powierzchni z zadaszeniem i dodatkowym wejściem do ogrodu. Szklana weranda może powstać na bazie tarasu lub zostać zbudowana od podstaw. Wiele osób uwzględnia werandę już przy projekcie domu – wtedy obiekt powstaje równocześnie z nieruchomością mieszkalną. Niektórzy decydują się na nią dopiero później. Wtedy świetnie sprawdza się weranda do samodzielnego montażu. Firma, taka jak Eweranda dostarcza elementy, a właściciel nieruchomości samodzielnie montuje obiekt na swoim podwórku. Szklana weranda to miejsce nieogrzewane, czym różni się od ogrodu zimowego. W razie potrzeby można zastosować przenośne urządzenia grzewcze.

Oranżeria

Oranżeria – lub in. ogród zimowy – to najbardziej rozbudowana forma przydomowego obiektu. Pełni funkcję powierzchni wypoczynkowej, w której możemy spędzać czas przez cały rok. Jest ogrzewana i panują w niej optymalne warunki do hodowli roślin (stąd zamienna nazwa – ogród zimowy). Oranżeria to oszklony obiekt przylegający zazwyczaj do domu wyposażony w system ogrzewania i zacieniania. W odróżnieniu od zabudowy werandy, budowa oranżerii jest znacznie bardziej skomplikowana, dlatego weranda do samodzielnego montaży to doskonała opcja dla każdego, kto chce bez fachowców zająć się budową takiego obiektu. Z naszymi elementami oraz szczegółową instrukcją weranda DIY nie stanowi żadnej trudności!

Weranda do samodzielnego montażu

Weranda do samodzielnego montażu
fot. eweranda.pl

Weranda do samodzielnego montażu, weranda DIY  to świetna alternatywa dla każdego, kto szuka budżetowe i łatwego w wykonaniu sposobu na stworzenie swojej strefy relaksu w przydomowej przestrzeni. Sam montaż jest bardzo łatwy, więc bez problemu sobie poradzisz. Weranda do samodzielnego montażu to miejsce, w którym możesz stworzyć swoją przestrzeń do wypoczynku, jadalnię, a nawet kuchnię, czy biuro. Warto jednak wcześniej pomyśleć nad odpowiednimi rozwiązaniami. Najczęściej szklana weranda to miejsce relaksu w bliskim otoczeniu natury.

Szklana weranda, oranżeria, ogród zimowy, ganek – wymagania formalne

Dobudowa werandy do samodzielnego montażu, ganku, czy oranżerii wymaga dopilnowania kilku formalności. Przed rozpoczęciem budowy lub montażu szklanej werandy na bazie istniejącego tarasu, należy zgłosić taki zamiar w urzędzie gminy lub starostwie powiatowym. Mówi o tym art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego. W zgłoszeniu powinny znaleźć się załączniki:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • odpowiednie szkice lub rysunki.

Zgłoszenie musi być złożone przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Organ decyzyjny ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to można przystąpić do budowy w terminie wskazanym we wniosku.

Więcej o wymaganiach i ograniczeniach formalnych  znajdziesz w naszym artykule na ten temat:

Czy weranda do samodzielnego montażu wymaga pozwolenia na budowę?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość