Porady

Szklany taras czy weranda – co wybrać?

Zastanawiając się nad strefą relaksacyjną w domu, myślimy zazwyczaj o ogrodzie zimowym, werandzie lub szklanym tarasie. Każdy z tych obiektów ma podobne przeznaczenie i pełni podobne funkcje, ale mają różne cechy i atuty. Warto je poznać, zanim zaplanujemy budowę, żeby właściwie wybrać, na który obiekt chcemy się zdecydować i w pełni korzystać z jego walorów.

Szklany taras czy weranda – co wybrać?

“Furtka” do natury

Zarówno szklany taras, jak i weranda to miejsca, które stanowią strefę pośrednią między ogrodem, a domem. Można powiedzieć, że są “furtką” do ogrodu, przez którą natura zakrada się do domu. To miejsce, w którym możemy cieszyć się bliskością natury bez względu na warunki pogodowe. Szklany taras i weranda doskonale sprawdzają się przy przyjmowaniu gości oraz jako miejsce relaksu, odpoczynku, gdzie w spokoju możemy wypić poranną kawę podziwiając ogród i bliskość natury. Planując budowę szklanego tarasu lub werandy należy przemyśleć jego przeznaczenie i zadecydować, jaki obiekt lepiej się sprawdzi.

Szklany taras czy weranda? Różnice konstrukcyjne

Szklany taras i weranda to pojęcia bardzo sobie bliskie. W praktyce jednak mają zasadnicze różnice konstrukcyjne. Weranda to strefa przechodnia między domem a ogrodem. Jej ściany mogą być przeszklone. Weranda posiada dach i podłogę. Zazwyczaj nie jest ogrzewana, ale może pełnić funkcję chłodniejszego pomieszczenia w domu. Taras to fragment posadzki, przez którą przechodzimy do ogrodu. Może być zadaszony, może posiadać szklane ściany, ale przebywając na nim, raczej jesteśmy zdani na łaskawość pogody. Taras może być umiejscowiony również na piętrze lub dachu domu. Weranda zawsze znajduje się na parterze.

Weranda – funkcje i zalety

Weranda to przestrzeń dobudowana do głównego budynku mieszkalnego. Może powstać wraz z domem, ale może też być dobudowana już później. Zazwyczaj nie jest ogrzewana, ale można na niej przyjemnie spędzać czas także poza letnim sezonem. Weranda osłania od wiatru i deszczu, a dzięki szklanym ścianom, jest ogrzewana przez wpadające do niej promienie słoneczne nawet w zimowych miesiącach. W takim miejscu możemy miło się zrelaksować już od wczesnej wiosny. Weranda sprzyja wypoczynkowi. Wystarczy Ci bujany fotel lub inne wygodne siedzisko, ulubiona kawa i lektura. 

Szklany taras – zalety

Pozornie szklany taras to właściwie to samo, co weranda, jednak jeśli zagłębimy się w obie konstrukcje, to zauważymy różnice. Szklany taras ma równie wiele zalet, co weranda. Podstawową różnicą jest usytuowanie tarasu – nie musi znajdować on się na parterze domu. Ponadto, weranda co do zasady, jest miejscem zabudowanym, stanowi niejako osobny pokój. Taras może mieć otwartą przestrzeń, nie musi mieć szklanej zabudowy, ani zadaszenia. Taras pozwala cieszyć się nieograniczoną przestrzenią. Możesz obserwować niebo i przyrodę ogrodu. Najbardziej oryginalny w swej formie jest taras na dachu. Może stać się on najbardziej prywatną strefą. Miejscem odpoczynku odizolowanym od ciekawskich sąsiadów, czy przechodniów. Tarasy na wyższej kondygnacji urządzane są na stropie, pod którym znajduje się pomieszczenie. Można je oczywiście zadaszyć, a nawet zrobić szklaną zabudowę. Szklany taras na piętrze budynku będzie z pewnością wyróżniającym się, wyjątkowym i oryginalnym miejscem.

Szklany taras czy weranda – co wybrać?

Ostateczna decyzja zależy wyłącznie od Ciebie, ale podejmując ją, weź pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Jeśli obiekt ma pełnić wyłącznie funkcję łączącą dom z ogrodem, postaw na zadaszony taras, który nie będzie do końca zabudowany. Latem możesz na nim miło spędzać czas, relaksować się i przyjmować gości. Taki taras jest doskonałym łącznikiem między wnętrzem domu, a ogrodem. Jeśli natomiast zależy Ci na dodatkowym pomieszczeniu, w którym można spędzać czas już od wczesnej wiosny, a nawet w niektóre, nieco cieplejsze, zimowe dni, to warto postawić na szklaną werandę. Przyjrzyj się też możliwościom Twojego domu oraz przestrzeni ogrodowej. Być może lepiej postawić na taras na piętrze, niż zabierać przestrzeń ogrodową. Jeśli nie dysponujesz dużą działką, to taki szklany taras na piętrze może być dobrym rozwiązaniem. Skonsultuj swoją decyzję ze specjalistami, którzy z pewnością pomogą Ci rozważyć wszelkie “za” i “przeciw”.

Przeczytaj także:

Weranda DIY w mieszkaniu? Pomyśl o szklanej zabudowie balkonu i stwórz w swoim mieszkaniu klimatyczną loggię

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość