Porady

Trwałe schody na taras – jak i z czego je wykonać?

W wielu domach zadaszony taras lub szklaną werandę traktujemy jako przedłużenie domu, a jednocześnie jako naturalny element ogrodu. Warto zastanowić się wtedy nad funkcjonalnym rozwiązaniem, które płynnie pozwoli przechodzić z tarasu do ogrodu. Trwałe schody na taras, bo o nich mowa, powinny wpasować się w otoczenie i architekturę domu oraz być funkcjonalne.

Trwałe schody na taras - jak i z czego je wykonać?

Niestety, trwałość schodów na taras nierzadko pozostała wiele do życzenia, a nie są to elementy, który chcielibyśmy często zmieniać. Dlatego też wiele razy widzieliśmy wypaczone lub odpadające płytki, wyszczerbienia czy brzydkie pęknięcia na tarasowych schodach! Postanowiliśmy zrobić krótki przewodnik po tym jak i z czego wykonać schody na taras, żeby były trwałe, wygodne i wyglądały naprawdę dobrze i estetycznie.

Dopasowanie wysokości stopni i wymiarowanie schodów

W konstrukcji funkcjonalnych schodów bardzo ważne, a właściwie najważniejsze, jest dopasowanie wysokości i głębokości stopni do przeciętnej długości ludzkiego kroku. Według danych to ok. 60-65 cm. Jeżeli chcemy prawidłowo i funkcjonalnie wykonać schody, możemy skorzystać z odpowiedniego wzoru, żeby dopasować do siebie wysokość i głębokość schodów. Wzór: 2 h + s = 60-65 cm (gdzie h to wysokość, a s głębokość stopni). Przyjmijmy więc, że głębokość powinna odpowiadać przeciętnej długości stopy człowieka (ok. 30-35 cm) i łatwo wtedy nam obliczyć, że najwygodniejsze schody, wiodące z tarasu do ogrodu, uzyskamy, dobierając stopnie o wysokości 10-15 centymetrów. Szerokość to natomiast minimum 80 cm.

Trwałe schody na taras? Użyj gotowych bloków wykonanych z betonu

Po ustaleniu odpowiednich wymiarów naszych schodów, przychodzi moment, że musimy podjąć decyzję co do tego, z jakiego materiału je wykonamy. Stosunkowo nowym na rynku, ale bardzo dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem są gotowe bloczki wykonane z betonu. Są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych. Ponadto łatwo je utrzymać w czystości, co zwłaszcza przy nadmiarze codziennych obowiązków jest ogromną zaletą. Bloczki schodowe wykonane z betonu mają formę płaskich prostopadłościanów i wykończone są dekoracyjną nawierzchnią. Wiele firm udostępnia usługę wykonania ich na wymiar.

Układanie takich bloczków nie powinno sprawiać żadnych trudności. W ofercie firm można znaleźć zarówno bloczki o szlifowanej, gładkiej nawierzchni, jak i te w wariancie śrutowanym, z funkcją antypoślizgową. Mogą mieć wykończenia ypu: terazzo, unit split, color-mix czy metalic color. Taka mnogość wyboru daje nam możliwość dopasowania schodów do płyt lub kostek brukowych w nawierzchniach wokół domu.

Schody z płyt podestowych

To designerskie rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś atrakcyjnego wizualnie. Takie schody skonstruowane z płyt podestowych są odpowiednie szczególnie  jeśli nasz taras został wzniesiony na działce o dużym nachyleniu terenu. Płyty podestowe to niezbrojone elementy wielkoformatowe, odlewane z betonu samozagęszczalnego o wysokim stopniu wytrzymałości (około 50 MPa). Mogą mieć chropowate (teratec) lub gładkie (terazzo) wykończenie. Świetnie sprawdzą się  do konstruowania schodów ażurowych. 

Najważniejsze podczas konstrukcji schodów z płyt podestowych jest szczegółowe rozrysowanie układu wszystkich stopni i prawidłowe zwymiarowanie kształtu każdej z płyt. Podczas układania płyt będzie trzeba je dociąć do formatu projektowanych schodów, dostosowując je do podbudowy z fundamentu. To rozwiązanie nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale takie, które idealnie można dopasować do otoczenia. Dzięki czemu całość jest spójna i wygląda naprawdę dobrze.

Stopnie okładzinowe

Według nas ta propozycja jest bardziej godna uwagi niż tradycyjne płytki na żelbetonowych stopniach, które są niezwykle popularne. Stopnie okładzinowe to betonowe elementy schodowe o grubości 4 centymetrów, złożone z dwóch części: stopnicy i podstopnicy. Dzięki temu uzyskujemy charakterystyczny wypust, a schody stają się nie tylko trwałym, ale i eleganckim wykończeniem strefy wejściowej tarasu. Stopnie okładzinowe są bardzo różnorodne, mają szeroką gamę kolorystyki i faktur, co umożliwia tworzenie wielu atrakcyjnych i ciekawych kompozycji współgrających z ogrodowo-tarasowym otoczeniem.

Wbrew pozorom schody na taras to niezwykle ważny element. Wybierając materiał, z jakiego wykonasz schody tarasowe, w pierwszej kolejności zaczerpnij wiedzy co do ich trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. W następnej kolejności dopiero szukaj czegoś, co przypadnie Ci wizualnie do gustu i będzie współgrało z otoczeniem. Schody wykonane z drewna brzmią bardzo atrakcyjnie i pięknie wyglądają na zdjęciach w katalogach, ale w rzeczywistości szybko mogą stać się nieużyteczne lub będą wymagać remontu. Lepiej postawić na coś, co jest trwałe i nie narazi Cię szybko na dodatkowe koszty.

Zobacz także:

Skuteczna hydroizolacja tarasu, czyli jak uszczelnić taras?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość