Ogród zimowy to nie tylko oranżeria wypełniona egzotycznymi roślinami. Może on stanowić dla domowników atrakcyjną przestrzeń mieszkalną, a nawet służyć za biuro czy jadalnię pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Latem, gdy wnętrze szklanego ogrodu potrafi nagrzać się pod wpływem słońca nawet do 70°C, wentylacja okazuje się niezbędna do utrzymania w nim akceptowalnej temperatury (tj. od 4oC do 35oC). Zimą pomaga zaś odprowadzać nadmiar wilgoci, która w innym wypadku zaczęłaby skapywać z sufitu w postaci kropli wody albo osadzać się na ścianach, prowadząc do powstania pleśni i grzybiczych wykwitów. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby wentylowania zimowych tarasów i zabudowanych werand, które warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania budowy przydomowego szklanego ogrodu!
Najprostszą i zarazem najtańszą metodą wentylowania ogrodu zimowego jest dbanie o naturalną cyrkulację powietrza poprzez uchylanie okien i rozsuwanie drzwi. W upalne, słoneczne dni lata tradycyjne okna nie będą jednak wystarczające do utrzymania we wnętrzu stabilnej i optymalnej temperatury. Ogrzane masy powietrza są lżejsze od chłodnych i zawsze unoszą się ku górze, dlatego nie wypłyną przez wywietrzniki usytuowane tuż nad podłogą.
Co więcej, warto pamiętać, że zachowanie temperatury poniżej 34°C w długie lipcowe czy sierpniowe dni wymaga aż dziesięciokrotnej wymiany powietrza w całym pomieszczeniu w ciągu godziny. Problem rozwiążą więc dopiero okna dachowe (w formie przesuwanych na prowadnicach lub unoszonych klap) i to wyłącznie takie, które zajmują znaczą część powierzchni dachu. Co więcej, ich uchylanie musi iść w parze z jednoczesnym tworzeniem nawiewników, czyli otwieraniem przesuwnych drzwi naszego ogrodu. Aby ułatwić sobie zadanie wietrzenia i usprawnić proces wentylacji, warto więc skonsolidować pracę okien dachowych z napędami elektrycznymi, sterowanymi przez termostat.
Nowoczesne ogrody zimowe warto wyposażyć w system mechanicznej, nawiewno-wywiewnej wentylacji, określanej też jako wymuszona. Składają się na nią wyciągowe wentylatory mechaniczne o regulowanym stopniu prędkości, elektrycznie sterowane nawiewniki, a także miniaturowa stacja pogodowa do kontrolowania parametrów pozostałych urządzeń. Wentylatory montuje się w górnych partiach dachu, by odprowadzały na zewnątrz gromadzące się pod kopułą, ciepłe powietrze.
Nawiewniki umieszcza się tymczasem w dolnej części ram okiennych. Ich zadanie polega na dostarczaniu do środka niezbędnej dozy świeżego powietrza, co umożliwia prawidłowy przebieg procesu cyrkulacji. Pracę całości nadzoruje wspomniane już centrum sterujące, które porównuje warunki panujące w ogrodzie zimowym z narzuconymi normami i ustawia parametry kompatybilnych z nim urządzeń. Kontroluje w ten sposób nie tylko temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale także panującą w nim wilgotność i ustanawia częstotliwość wietrzenia pokoju. W tym przypadku możemy połączyć korzystanie z markizy dachowej z systemem wentylacji, podłączając mechanizm sterujący roletą do elektronicznej stacji pogodowej.
Jeśli natomiast zależy Ci na możliwości błyskawicznego schładzania i nagrzewania ogrodu zimowego, powinieneś postawić na klimatyzację. Na rynku dostępnych jest wiele wydajnych i nowoczesnych klimatyzatorów o dużej mocy. Najlepiej sprawdzają się oczywiście te dwufunkcyjne, posiadające zarówno system chłodzenia, jak i ogrzewania. Należy jednak liczyć się z tym, że klimatyzacja jest rozwiązaniem kosztownym i to zarówno w momencie zakupu, jak i podczas dalszej eksploatacji. Wybierajmy je więc w sytuacji, gdy nasz zimowy ogród ma być użytkowany regularnie, a nie tylko „od święta”, przez kilka wybranych dni w roku.
Zobacz także: