Porady

Weranda a strony świata. Gdzie usytuować werandę? Podpowiadamy!

Czy wiesz, że to od której strony świata usytuowana jest weranda ma ogromne znaczenie co do jakości odpoczynku i ilości spędzanego na niej czasu? Podobnie rzecz ma się, gdy decydujemy się na inne tego typu elementy, takie jak: ogród zimowy, przeszklony taras. Planując budowę werandy zazwyczaj chcemy, by była usytuowana po przeciwnej stronie bramy wjazdowej, by zapewnić sobie jak największą prywatność. Jest to w pełni zrozumiałe – nikt nie lubi być obserwowany przez przechodniów, czy osoby z przejeżdżających samochodów. W praktyce nie zawsze takie umiejscowienie jest jednak odpowiednie. 

Gdzie usytuować werandę?

Gdzie usytuować werandę?

Wybierając umiejscowienie werandy, należy mieć także na uwadze naturalny cykl słońca i wziąć pod uwagę to, od której strony, w jakich godzinach i jak będzie padać na naszą potencjalną werandę naturalne światło słoneczne. Gdzie usytuować werandę? Poznaj wady i zalety każdej z opcji!

Weranda a strony świata: strona południowa

Najczęściej polecamy umiejscowienie szklanej werandy od południowej strony, czyli przy południowej ścianie domu. Dzięki temu będziemy mieć maksymalnie nasłonecznioną werandę w godzinach przedpołudniowych. Z przyjemnością zjemy na niej śniadanie, czy napijemy się kawy. Unikniemy południowego upału, ponieważ w czasie największego skwaru na werandę będzie docierać już mniej słońca. W połączeniu z zadaszeniem w naszej strefie relaksu będzie utrzymana przyjemna, niemęcząca temperatura.

Weranda od strony północnej lub wschodniej

Jeżeli bardzo nie lubisz słońca i letnich temperatur, to idealnie w takiej sytuacji sprawdzi się usytuowanie werandy od strony północnej lub wschodniej. Weranda od strony północnej i wschodniej ochroni Cię przed upałem i zapewni chłodniejszą strefę relaksu. Północna weranda pozostanie zacieniona przez cały dzień, natomiast wschodnia będzie ogrzewana porannym światłem słonecznym, a później zapewni Ci ochronę od słońca w letnie popołudnia.

Weranda od strony zachodniej

Weranda od strony zachodniej świetnie sprawdzi się u osób, które kochają słońce i nigdy nie mają go dość. W chłodniejsze dni lata, wiosną, czy wczesną jesienią weranda od strony zachodniej zapewni Ci maksymalną ilość światła i przyjemnie ogrzaną strefę relaksu. Analogicznie jednak będzie tam w upalne, letnie dni. Podczas wysokich temperatur latem może panować na zachodniej werandzie tropikalny gorąc. To usytuowanie sprawdzi się tylko u osób, które kochają korzystać z lata – uwielbiają upały, opalanie i wylegiwanie się na słońcu.

Cieniowanie tarasu dla ochrony przed słońcem

Odpoczynek na werandzie, na której latem panuje upał i która jest maksymalnie doświetlona jest dość trudny. Zazwyczaj werandę tworzymy po to, by móc spędzać czas na świeżym powietrzu w przyjemnych warunkach, nieco się ochłodzić i zrelaksować. Z czasem (i wraz z rosnącymi temperaturami) nadmierna ilość słonecznego światła i wysokie temperatury mogą być naprawdę uciążliwe. Jeśli więc Twoja weranda została umiejscowiona na stronie południowej lub zachodniej, warto zadbać o dodatkową osłonę przed słońcem, jaką jest markiza werandowa czy screen z zamkiem. Z naturalnych osłon, postaw na szybko rosnące, liściaste drzewa i krzewy. Posadź je w okolicy werandy tak, by dawały naturalny, przyjemny cień.

Pamiętaj, by podczas planowania budowy werandy przemyśleć każdą z możliwych wersji jej usytuowania. Pomysł dokładnie czego szukasz i w którym miejscu najlepiej będziesz mógł się zrelaksować. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę światła słonecznego, może się okazać, że Twoja wymarzona strefa relaksu będzie latem stała pusta ze względu na warunki, jakie będą w niej panować (gorąco, za wysokie temperatury, uciążliwe nasłonecznienie).

Zobacz także:

Wentylacja w ogrodzie zimowym. Jak skutecznie chronić go przed przegrzaniem i wilgocią?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość