Porady

Weranda do samodzielnego montażu a kondensacja. Jak sobie radzić?

Nadszedł już ten czas, gdy weranda do samodzielnego montażu jest już gotowa. Czeka nas upragniony odpoczynek w naszej przydomowej strefie relaksu tymczasem pojawia się coś jeszcze… Kondensacja w werandzie, która może skutecznie obniżyć poziom komfortu z przebywania w tym miejscu. Jak zadbać o to, by zminimalizować występowanie tego zjawiska? Wyjaśniamy!

Weranda do samodzielnego montażu a kondensacja. Jak sobie radzić?

Co to jest kondensacja pary wodnej?

Kondensacja pary wodnej to zjawisko, które zależy od wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Pojawia się, gdy temperatura wewnętrzna  powierzchni przegrody spada poniżej temperatury punktu rosy. Kondensacja pary wodnej w werandzie zachodzi, gdy powietrze wewnątrz jest cieplejsze niż powietrze na zewnątrz.  Im mniej wilgoci i wyższa temperatura, tym temperatura punktu rosy ma niższą wartość i zmniejsza się zagrożenie wystąpieniem wilgoci w takim pomieszczeniu. Weranda do samodzielnego montażu również jest niestety miejscem, gdzie taka kondensacja występuje. Na przesuwanych szklanych ścianach i poliwęglanowych płytach dachowych pojawiają się wówczas małe kropelki wody. Najważniejsze, to wiedzieć jak sobie z nią poradzić.

Jak poradzić sobie z kondensacją w werandzie?

Jak poradzić sobie z kondensacją w werandzie?

Weranda do samodzielnego montażu, gdy jest już gotowa jest świetnym miejscem do codziennego odpoczynku. Dobrze więc wiedzieć jak zmniejszyć kondensację w tym pomieszczeniu, by cieszyć się komfortem.

Jak zmniejszyć kondensację w szklanej werandzie?

Zmniejszyć kondensację w werandzie możemy poprzez:

  • dobór odpowiedniego przeszklenia,
  • poprawiając wentylację wewnątrz danego pomieszczenia
  • lub instalując osuszacz.

Weranda do samodzielnego montażu – przeszklenie

Zanim zdecydujesz się na zakup werandy do samodzielnego montażu, zrób dokładny research branży. U nas znajdziesz najwyższą jakość produktów, dzięki czemu masz pewność solidności całego systemu. Przeszklona weranda to miejsce, w którym bardzo często pojawia się problem związany z kondensacją, dlatego tak ważne jest, by produkt był najwyższej jakości.

Prawidłowa wentylacja

Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja w przeszklonej werandzie. Pamiętaj o tym, by  zadbać o odpowiednią wentylację wewnątrz szklanej werandy. Najłatwiej jest to zrobić przesuwając lekko szybę. Rób to regularnie i często. Kontrola nad zjawiskiem kondensacji i odpowiednia wentylacja to również przedłużenie żywotności mebli i akcesoriów w pomieszczeniu.

Osuszacz powietrza

Jeśli zdecydujesz się już na budowę werandy i przed Twoim domem wreszcie pojawi się wzbudzająca zachwyt weranda do samodzielnego montażu, to zainwestuj jeszcze w osuszacz powietrza. Tak naprawdę to niewielki koszt w stosunku do poprawy jakości powietrza w szklanej werandzie. Osuszacz powietrza dba o utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu na zalecanym poziomie, co zapobiega skraplaniu się wody, osadzaniu jej na powierzchniach i przedmiotach oraz powstawaniu pleśni i grzybów.

I na koniec jeszcze bardzo ważna kwestia. Wiele z nas w swoich przeszklonych werandach stawia na obecność roślin. Trzeba przyznać, że prezentują się w nich naprawdę efektownie. Pamiętaj jednak, że rośliny zwiększają wilgotność, a co za tym idzie mogą być przyczyną jeszcze bardziej intensywnej kondensacji pary wodnej w szklanej werandzie. Zachowaj rozsądek w ilości roślin w tym pomieszczeniu lub obowiązkowo pamiętaj o regularnym wietrzeniu i dobrej wentylacji.

Przeczytaj także:

Czy budowa oranżerii wymaga pozwolenia? Przepisy prawa i wskazania orzecznictwa sądowego

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość