Porady

Wszystko, co musisz wiedzieć o markizach tarasowych

Jeszcze kilka lat temu markizy widywało się głównie nad witrynami sklepów lub w letnich ogródkach barów i kawiarni. Dziś to popularne i modne zadaszenie tarasu, które w sezonie pozwala bez ograniczeń korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza albo sprawia, że szklana weranda staje się bardziej przyjaznym miejscem, ponieważ skutecznie obniża temperaturę w jej wnętrzu. Jeżeli zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego tarasu czy balkonu w tę funkcjonalną, dekoracyjną osłonę albo chcesz dodatkowo przysłaniać nią przezroczysty dach tarasu, sprawdź, na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy jej wyborze i poznaj właściwe sposoby konserwacji!

Markiza tarasowa: trwałość materiału

Zasięg markizy tarasowej

Rozważając długość, na jaką ma się wysuwać markiza na tarasie czy balkonie, zacznij od przyjrzenia się temu, w jaki sposób rozkłada się na nim cień o różnych porach dnia. Jeśli okaże się, że część twojej wypoczynkowej przestrzeni pozostaje zacieniona przez całe popołudnie, nie warto dodatkowo jej zasłaniać. Jeżeli natomiast słońce opromienia w równym stopniu pełną powierzchnię tarasu, dobrze będzie zacienić przynajmniej tę strefę, w której zwykle odpoczywają twoi domownicy – na przykład miejsce ustawienia stolika z krzesłami czy leżaków. 

Gdy określisz już wielkość powierzchni do osłonięcia, oblicz wyciąg markizy (tj. długość od ściany budynku do jej krawędzi), dobierając go w taki sposób, by przy czterostopniowym kącie nachylenia markizy jej długość była o pół metra mniejsza niż szerokość. Jest to wymóg konstrukcyjny, gwarantujący, że markiza będzie stabilna oraz bezpieczna w użytkowaniu, a jej poszycie zyska należyte naprężenie. Standardowe wymiary markiz obejmują: od 100 do 1400 centymetrów szerokości i od 150 do 1000 centymetrów długości, przy czym powyżej 600 centymetrów szerokości stosuje się konstrukcje o trzech, a powyżej 900 centymetrów – o czterech parach ramion.

Markiza tarasowa: trwałość tkaniny, z której jest wykonana

Nowoczesne zadaszenie tarasu w postaci markizy musi być nie tylko funkcjonalne, ale też dopasowane stylem i estetyką do wyglądu całego budynku. Należy więc dokładnie przyjrzeć się wybieranemu poszyciu, stawiając na odpowiednio zaimpregnowany materiał akrylowy, poliestrową tkaninę pokrytą lakierem akrylowym albo materiał powlekany wodoodporną folią. Taka tkanina będzie wytrzymała na blaknięcie czy odbarwianie, nie ulegnie rozdarciu, a dodatkowo zatrzyma promienie UV i osłoni nas przed deszczem.

Równie ważny jest wybór optymalnego koloru i wzoru. W ofertach poszczególnych producentów można znaleźć nawet 100 różnych wersji odcieni, a także rozmaite desenie, dzięki czemu z pewnością uda ci się dobrać design markizy do aranżacji twojego tarasu, werandy bądź zimowego ogrodu. Minimalistyczna zabudowa doskonale zgrywa się z gładkimi markizami w odcieniach przytłumionej bieli, beżu lub szarości. Tarasom w stylu prowansalskim uroku dodają markizy z marynarskimi paseczkami oraz te w kolorach: turkusowym, błękitnym, lawendowym i cytrynowym. Wystrój retro świetnie uzupełniają zaś markizy w dwukolorowe szerokie pasy, utrzymane na przykład w biało-brązowej tonacji.

Mechanizm rozwijania markizy

Kolejną istotną cechą, jaką należy uwzględnić, jest sposób składania i rozkładania markizy. Większość producentów oferuje jedno z trzech rozwiązań: rozwijanie za pomocą korby ręcznej, taśmy bądź elektrycznego silnika, sterowanego klawiszami lub pilotem. Mechanizm ręcznego otwierania osłony jest łatwy w użytkowaniu, lecz mimo to nieco kłopotliwy, gdyż wymaga od nas pewnej dozy czujności. W przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych (szczególnie gwałtownego deszczu czy burzy), musimy ją bowiem prędko zwinąć, aby uniknąć powstania uszkodzeń. Sterowanie elektryczne można tymczasem wzbogacić o dodatkowy czujnik pogodowy, dzięki czemu przy mocnym wietrze i intensywnych opadach markiza będzie się składać automatycznie.

Markizy firmy eWERANDA.pl montowane na szklanych zadaszeniach tarasów, werand i oranżerii posiadają wszystkie pożądane parametry. Ich poszycie, ukryte w stylowej obudowie, zsuwa się po dachu na specjalnych prowadnicach, sterowane elektrycznie przez naciśnięcie włącznika bądź przycisku na pilocie. Kolekcja tkanin, z jakich są wykonane, obejmuje około 100 kolorów, zaś sam materiał jest hydrofobowy i odporny na wybarwianie czy pleśń. Latem markizy te skutecznie chronią domowników przed nadmiarem promieni UV, zapewniając optymalną temperaturę w osłoniętych nimi pomieszczeniach. Zimą regulują natomiast intensywność promieni słonecznych wpadających do wnętrza.

Zobacz nasza ofertę dotyczącą markiz: Markizy werandowe 

Zobacz,  jak działa markiza, którą ostatnio zainstalowaliśmy

  

Zobacz także:

Screen z zamkiem na werandę – skuteczna ochrona przed słońcem

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość