Porady

Z jakich materiałów można wykonać zadaszenie tarasu?

Każdy właściciel domu prędzej czy później dochodzi do wniosku, że warto wykonać zadaszenie tarasu. 

Nic dziwnego – to inwestycja w całoroczną wygodę. A docenimy ją zwłaszcza, gdy temperatury za oknem sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Tylko tam najlepiej smakuje kawa, a także posiłki w rodzinnym gronie. Tymczasem taki relaks może zostać zakłócony zarówno przez nagły deszcz, jak i zbyt ostre słońce, które sprawi, że płytki zaczną parzyć w stopy, a danie rozpłynie się na talerzu. I wówczas ratunkiem staje się zabudowa tarasu. Aby jednak dobrze spełniała swoje role, których jest zgoła więcej, niż te wymienione powyżej – musi zostać stworzona z odpowiednich materiałów. Oto przegląd i odpowiedź na pytanie z jakich materiałów można wykonać zadaszenie tarasu.

Z jakich materiałów można wykonać zadaszenie tarasu?
fot. eweranda.pl

Z jakich materiałów można wykonać zadaszenie tarasu, aby oglądać niebo i jednocześnie uniknąć wysokiej temperatury latem?

Wśród proponowanych rozwiązań dla zadaszeń producenci wymieniają najczęściej szkło, drewno oraz poliwęglan. I tutaj zdecydowanie zwycięża opcja dachu na tarasie wykonanego  z poliwęglanu. Dodatkiem mogą być szklane elementy, które sprawdzą się najlepiej jako szyby przesuwane na taras. Dlaczego nie jako zadaszenie? Szkło niewystarczająco ochroni nas przed słońcem, nagrzewając całą przestrzeń pod dachem. Tymczasem my właśnie tam chcemy schronić się przed promieniami. Zimą natomiast problemem może okazać się zalegający śnieg, który to, podobnie jak inne czynniki, w końcu doprowadzi do uszkodzeń. Wybierając zadaszenie tarasu nie powinniśmy więc sugerować się wyłącznie widokiem nieba, co oferuje szkło, a którego pozbawia nas kolejny budulec – drewno. Drewniany dach całkowicie zaciemni nasze miejsce wypoczynku, czyniąc je nieprzyjemnie mrocznym i pozbawionym klimatu. Rozwiązanie? Zadaszenie z poliwęglanu. To nowoczesna technika, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli domów. Nic dziwnego, materiał wyglądem przypomina szkło, a więc sprawia, że taras nie jest całkowicie zaciemniony, jednocześnie dozując przepływ promieni słonecznych.

Poliwęglan – najpopularniejszy w polskich ogrodach materiał na zadaszenie tarasu

Poliwęglan to nic innego jak tworzywo sztuczne, bezbarwny plastik, który przepuszcza światło. Do tego jest lekki oraz o wiele bardziej wytrzymały niż wymieniane już szkło. Co więcej, nie zmieni swoich właściwości pod wpływem temperatur z zakresu od – 40 st. C do nawet 130 stopni na plusie. W  naszych ogrodach nie musimy obawiać się odstępstwa od tych norm. Kolejną zaletą z pewnością będzie plastyczność poliwęglanu. Bez problemu możemy go ciąć i obrabiać, nawet  przy pomocy klasycznej piły tarczowej. Łatwo dostosuje się też do stelaża, na którym zostanie oparty. A ten najlepiej gdy wykonany jest z trwałego aluminium. Oczywiście nie musimy obawiać się, że szkielet będzie wyglądał nieestetycznie. Występuje bowiem w klasycznych i eleganckich kolorach, takich jak choćby biel. Możemy zdecydować się na poliwęglan komorowy albo występujący w formie litych płyt.

Wybierz poliwęglan komorowy

Zdecydowanie powszechniejsze jest drugie rozwiązanie, czyli poliwęglan komorowy. Takie zadaszenia zobaczymy nie tylko w przydomowych altanach, ale także w szklarniach, na basenach, czy w licznych imponujących pomieszczeniach komercyjnych. Rozpoznamy go po ażurowej budowie. Dzięki temu łatwo łączy się z aluminium, w wyniku czego powstają lekkie, a przede wszystkim wytrzymałe konstrukcje. A my mamy zapewnioną ochronę przed słońcem bez niepotrzebnego zacieniania tarasu. Nie musimy też obawiać się przesadnego gorąca, ani chłodu.

Szkło sprawdzi się jako ściana

O ile szkło nie będzie idealne na dach, o tyle sprawdzi się już jako boczna ściana. Wiele osób decyduje się bowiem nie tylko na sam dach, ale na całościową zabudowę. Komfort i estetyczny wygląd zapewnią przesuwane na aluminiowych szynach szklane boki. Przed poważniejszymi uszkodzeniami technicznymi uchroni je zadaszenie, a one same będą łatwe w utrzymaniu. W gorące dni szyby można otworzyć, tym samym nie narażając się na nadprogramowe promienie słońca. Gdy zrobi się chłodniej – twoja oranżeria stanie się idealnym azylem, w którym całe rodziny będą mogły spędzić trochę czasu bez konieczności siedzenia w chłodnych murach.

Jak widać pomysłów na aranżację tarasów jest wiele. Sprawdź, co oferuje nasza forma i sam stwórz własne zadaszenie tarasu. Możesz także zabudować swój taras szybami przesuwnymi.

Zobacz także:

Ogród zimowy na tarasie – jak wykonać samodzielnie?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość