Porady

Zabudowa tarasu w systemie bezramowym czy ramowym? Co wybrać?

Zabudowany taras to dziś nieodzowna część domu z ogrodem pomyślanego jako przytulna, rodzinna przystań. Pozwala cieszyć się pięknem natury i relaksować wśród zieleni niezależnie od aury, temperatury czy pory roku, a jednocześnie osłania dodatkowo część mieszkalną, zmniejszając straty cieplne w zimnych miesiącach roku. Wybierając system szklanych ścian przesuwanych i zadaszenie na taras, musimy jednak podjąć wiele trudnych decyzji, dotyczących wielkości pomieszczenia, rodzaju wykorzystywanych materiałów, a przede wszystkim ostatecznego designu całej konstrukcji. Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii staje się to, czy zdecydować się na gładkie, niczym nieprzedzielone tafle szkła, czy raczej postawić na drzwi przesuwne, ujęte w drewniane lub aluminiowe ramy. Jeśli i ty masz co do tego wątpliwości, poznaj mocne strony każdego z tych rozwiązań!

Zabudowa tarasu w systemie ramowym czy bezramowym? Co wybrać?

Weranda jak malowana na obrazie – czyli zabudowa tarasu ujęta w ramy

Jeszcze kilka lat temu zabudowa tarasu była automatycznie łączona z systemem ramowym, który wydawał się użytkownikom bardziej wytrzymały i przywodził na myśl książkowe ilustracje, pełne ujętych w ramy okien o drewnianych podziałkach. Dziś o wybieraniu takich systemów decydują zwykle inne przesłanki, ale ramy wciąż mają wielu zwolenników. Zabudowa tarasu w systemie bezramowym dla niektórych jest po prostu zbyt nowoczesna.

Obramowania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, zachowują przede wszystkim klasyczny charakter i świetnie dopełniają bryły budynków zaaranżowanych w stylu retro. Pięknie wyprawione drewno o widocznych słojach może być nawet główną ozdobą i atutem całej kompozycji. Uzupełniając je o dodatkowe elementy, jak choćby parapety wewnątrz bądź na zewnątrz werandy, w łatwy sposób zyskamy też większą powierzchnię użytkową, na przykład na donice z kwiatami czy niewielkie rzeźby. Zdecydowanie największą zaletą systemów ramowych jest jednak możliwość stosowania zróżnicowanych wypełnień o grubości od 4 mm do 18 mm, co pozwala na dopasowanie zabudowy do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Nieskończona zieleń i niebo bez granic – czyli zabudowa tarasu w systemie bezramowym

Jeśli marzysz o prywatnym pokoju, w którym o każdej porze dnia i nocy można bez przeszkód obserwować życie ptaków toczące się w gałęziach drzew twojego ogrodu albo wpatrywać się w leniwie przepływające po nieboskłonie pierzaste chmury czy roziskrzone konstelacje gwiazd, odpowiedzią na twoje oczekiwania będzie natomiast system bezramowy. Szklana weranda z bezszprosową ścianą niweluje wrażenie jakiegokolwiek zamknięcia czy granicy pomiędzy tobą a otwartą przestrzenią. System szklanych ścian przesuwnych na kołach z polimerowego tworzywa, lekko sunących po zintegrowanych z podłożem szynach, umożliwia zaś dodatkowo dostosowanie stopnia otwarcia okien do aktualnych warunków pogodowych, takich jak intensywność nasłonecznienia czy kierunek wiatru.

Zabudowa bezramowa doskonale wpisuje się w styl nowoczesnych budynków, szczególnie tych o modnych, minimalistycznych fasadach, dodając im lekkości. Pozbawione ram okna nie tylko lepiej doświetlają całe wnętrze domu, pozwalając dłużej cieszyć się naturalnym, dziennym światłem, ale też zajmują mniejszą powierzchnię, zapewniając domownikom swobodę ruchu i powiększając optycznie przestrzeń. Piękno hartowanego szkła o polerowanych krawędziach, idące w parze z bezpieczeństwem użytkowania, docenią miłośnicy prostych, praktycznych rozwiązań pragnący iść z duchem czasu. Szklane panele pozwolą im połączyć luksus i nowoczesność z wysokim komfortem w stylu skandynawskiego hygge.

Niezależnie od tego, który system wybierzesz, możesz być pewny, że zabudowa i zadaszenie werandy uczynią z niej ulubione miejsce spotkań domowników. Spoglądając przez gładką taflę na ogród podczas wychylania pierwszej filiżanki kawy każdego poranka, będziesz utwierdzać się w przekonaniu, że to był naprawdę wspaniały pomysł.

Zobacz także:

Ganek czy weranda? Czym się różnią i na co lepiej się zdecydować?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość