Porady

Zadaszenie basenowe z poliwęglanu – jak się przygotować do samodzielnej instalacji?

Basen w ogrodzie – zapewne wiele z Was o tym marzy. Okazuje się, że nie musi to być wcale odległe marzenie. Jeśli decydujesz się na basen w ogrodzie, pamiętaj, że równie ważne jest zadaszenie basenu. O tym dlaczego warto je wybrać już pisaliśmy. Dziś mamy dla Was zestaw porad, które nieco rozjaśnią  Wam problem przygotowania  technicznego  instalacji zadaszenia basenowego. Jak się do tego przygotować? Co warto wiedzieć?

Zadaszenie basenowe z poliwęglanu - free pick

Zadaszenie basenowe – niskie, średnie, czy wysokie? Jakie wybrać?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić nad tym, jak chcemy, by wyglądało zadaszenie basenu. Oprócz wyglądu ważne też jest sposób, w jaki będziemy z basenu korzystać. Jeśli nie zależy nam na tym, by można było pływać pod zadaszeniem, to warto wybrać zadaszenie basenowe niskie. Kolejnym aspektem jest kształt zadaszeń. Mogą być zadaszenia basenowe łukowe lub proste. Łukowe zadaszenia są łatwiejsze w produkcji i wymagające mniej procesów technologicznych, co wpływa też na ich cenę. Mają za to wiele zalet – są wytrzymałe na śnieg, deszcz, wiatr, nie wymagają spawania, łączenie profili i innych elementów konstrukcyjnych. Pamiętaj, że zadaszenie powinno być dobrane odpowiednio do lokalizacji, warunków, potrzeb i funkcjonalności. Jeśli samodzielnie nie potrafisz zdecydować się na odpowiedni model zadaszenia, zapytaj nas, a my pomożemy Ci je wybrać.

Zadaszenie basenowe: prowadnice

Prowadnice są właściwie elementem kluczowym całej konstrukcji. Należy wybrać odpowiednie i wysokojakościowe, żeby nawet po latach wciąż zadaszenie dobrze spełniało swoją funkcję. Prowadnice powinniśmy montować na odpowiednio utwardzonym i przygotowanym wcześniej podłożu. Podłoże najlepiej wykończyć ceramiką lub płytą betonową. Należy pamiętać także o przygotowaniu na podłożu odpowiedniego spadku najlepiej w jedną stronę wzdłuż basenu i prowadnic, dzięki czemu woda będzie swobodnie odpływać. Wybierając prowadnice należy również pomyśleć o tym, jak zadaszenie ma być składane. Najbardziej popularnym sposobem jest przedłużenie prowadnic o szerokość jednego segmentu. W takim wariancie jeden bok basenu zostaje nieużytkowy, ponieważ tam znajduje się całe złożone zadaszenie.

Pamiętaj o funkcjonalności!

Bardzo często w naszym poradach podkreślamy to, jak ważna jest funkcjonalność konstrukcji, na którą się decydujecie. Zanim zaczniecie budowę, czy to zadaszenia basenowego, czy szklanej werandy DIY, musicie wziąć pod uwagę okoliczności korzystania z takich elementów konstrukcyjnych. Funkcjonalność zadaszenia to bardzo ważny element decyzji, bo szczegóły powodują, że zadaszenie jest dostosowane do potrzeb ich użytkowników. Co należy brać pod uwagę? Poniżej lista najważniejszych aspektów.

1. Drzwi

Jeśli decydujecie się na model wysoki zadaszenia basenowego i planujecie pływać z zakrytym zadaszeniem, konieczne są drzwi. Ulokuj drzwi w miejscu odpowiednim w stosunku do infrastruktury basenu i ogrodu.

2. Materiał wypełnienia

Bardzo ważny element pod względem kosztów. Przedyskutuj z profesjonalistami, jakie zadaszenie będzie najlepsze dla Twoich potrzeb i Twojego budżetu. Polecamy  zadaszenia z poliwęglanu komorowego. Poliwęglan jest elastycznym materiałem, który idealnie nadaje się właśnie do formowania dachów – nawet w kształcie aerodynamicznych rozsuwanych kopuł. Dzięki temu jest też odporny np. na podmuchy wiatru, który nie napotyka na swojej drodze sztywnej przeszkody, a gładko ześlizguje się po wygiętych w łuk, plastycznych ramionach dachu. Podobnie jest z opadami deszczu, czy śniegu oraz skrajnymi temperaturami i gwałtownymi zmianami pogody. Poliwęglan jest odporny także na nie. Co ważne, nie odbarwia się również pod wpływem słońca.

3. Wentylacja

Warto zastanowić się nad formą wentylacji zadaszenia. Może być to specjalny system wentylacji, można zapewniać też ją otwierając regularnie drzwi. Bez odpowiedniej wentylacji kondensacja pary wodnej może być uciążliwa.

Otwieranie i zamykanie zadaszenia

Wiele osób nie chce się zdecydować na zadaszenie basenu, ponieważ obawia się, że latem zamiast korzystać z uroków kąpieli wodnych na zewnątrz, będą zmuszeni pływać w zamkniętej i zadaszonej przestrzeni. Tymczasem w ciepłe, letnie dni, można rozsunąć cały system i cieszyć się możliwością kąpieli na świeżym powietrzu! Polecamy automatyczny system przesuwania segmentów zadaszenia, który w ogóle nie wymaga użycia siły. Mobilne segmenty poruszają się na kółkach po specjalnie zaprojektowanych szynach.

To najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę myśląc o zadaszeniu basenowym. Warto jednak przed zakupem skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję. Zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalistami. Z przyjemnością pomożemy Wam wybrać odpowiednie konstrukcje i rozwiejemy Wasze ewentualne wątpliwości.

Przeczytaj także:

Zadaszenie basenu z poliwęglanu – dlaczego warto je wybrać?

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość