Porady

Zadaszenie tarasu – co wybrać? Konstrukcja aluminiowa z poliwęglanem czy szklany dach z rozsuwaną markizą?

Jeszcze kilka lat temu, przygotowując się do spotkania z rodziną czy przyjaciółmi na świeżym powietrzu, rozkładaliśmy w przydomowych ogrodach przeciwsłoneczne parasole lub rozpinaliśmy letnie pawilony. Dziś dużo chętniej wybieramy wspólne biesiadowanie na tarasie, który stanowi naturalne przedłużenie naszej działki, lecz jest znacznie bardziej komfortowy w użytkowaniu. By jednak mógł pełnić rolę stylowego zielonego salonu także przy niekorzystnej aurze (na przykład podczas deszczu czy dni dusznych od palącego słońca), musi posiadać odpowiednie zadaszenie. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie zadaszenie tarasu będzie najlepsze, by móc czerpać z pełni możliwości, jakie oferuje, zapoznaj się z zaletami dwóch popularnych rozwiązań – dachu z aluminium i poliwęglanu oraz szklanego dachu wzbogaconego o rozsuwaną markizę werandową!

Markiza werandowa - osłona przed słońcem werandy do samodzielnego montażu

Aluminiowe zadaszenie tarasu – stabilność i wypoczynek na świeżym powietrzu

Jedną z najchętniej wybieranych obecnie opcji jest dach tarasu z poliwęglanu oparty na aluminiowym stelażu. To nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które łatwo dopasować do bryły budynku oraz stylu, w jakim został on utrzymany. Jego konstrukcja jest bowiem malowana proszkowo na wybrany kolor, zaś poliwęglan komorowy występuje w kilku odcieniach do wyboru. Takie zadaszenie werandy doskonale radzi sobie z działaniem czynników pogodowych, znosząc silne podmuchy wiatru czy obciążenie śniegiem, a transparentny dach pozostaje odporny na nagrzewanie. Przepuszcza światło, lecz jednocześnie chroni użytkowników tarasu (a przy okazji także stojące na nim sprzęty) przed promieniami UV, kurzem i wilgocią. Wytrzymałe poliwęglanowe panele nie odbarwiają się, nie matowieją ani nie pękają. Nie trzeba więc ściągać ich na zimę ani specjalnie konserwować, a do utrzymania ich w czystości wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa.

Dodatkowym atutem aluminiowej konstrukcji są zastosowane w niej praktyczne rozwiązania, takie jak zintegrowany, niewidoczny system odprowadzania wody opadowej czy możliwość zamontowania ledowych punktów świetlnych bezpośrednio w ramach stelaża.

Ten rodzaj zadaszenia będzie idealny dla osób, które pragną korzystać z tarasu przede wszystkim w ciepłych miesiącach roku, traktując go jako płynnie łączącą się z pozostałymi częściami domu strefę relaksu, wychodzącą na otwartą przestrzeń.

Markiza werandowa – inteligentna ochrona przed słońcem przez okrągły rok

W sytuacji, gdy marzy nam się przydomowa oranżeria albo ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia, lepszym wyborem będzie szklany dach, wyposażony dodatkowo w rozsuwaną markizę. Zabudowa tarasu z przesuwanymi szybami i szklanym zadaszeniem pozwoli zachować całej konstrukcji optymalną termoizolację, zaś zsuwająca się po dyskretnych prowadnicach markiza w słoneczne dni ochroni pomieszczenie przed nadmiernym promieniowaniem UV i wysoką temperaturą, skutecznie odbijając promienie słońca. Wolna przestrzeń pozostawiona między płótnem a szklaną powierzchnią dachu będzie przy tym dbać o dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu łatwiej utrzymamy w pomieszczeniu przyjazną temperaturę.

Szklany dach z rozsuwaną markizą od eweranda.pl

Bardzo wygodne w użyciu są markizy firmy eWERANDA.pl, ponieważ steruje się nimi elektrycznie – za pomocą włącznika bądź pilota. Dzięki niewidocznej sprężynowej konstrukcji umieszczonej w dolnej ramce ekranu, cały czas utrzymują one tkaninę w odpowiednim napięciu, gwarantując jej skuteczność i ładny wygląd. Wybierając materiał markizy, klienci mogą przebierać w palecie wzorów oferującej niemal sto różnych odcieni. Wszystkie charakteryzuje wysoka trwałość i bardzo dobra odporność na pleśń. Pokryte warstwą specjalnego lakieru markizy te wyróżniają się także wytrzymałością na uderzenia, naturalne zużycie, korozję czy przebarwienia wywoływane działaniem słońca. Co więcej, są wyposażone w inteligentny system ochrony, który wykrywa deszcz, grad, a nawet silne podmuchy wiatru i w razie potrzeby automatycznie się zamykają, ukrywając tkaninę wewnątrz stylowej obudowy.

Nie ma wątpliwości, że wybór zadaszenia powinien być podyktowany przyszłym przeznaczeniem tarasu. Zanim więc rozważymy designerski czy użytkowy aspekt rozmaitych opcji, zastanówmy się, jakim aktywnościom posłuży projektowana przez nas przestrzeń i zawęźmy pole możliwości, by upewnić się, że podejmujemy świadomą decyzję, której nie będziemy żałować przez kolejne lata.

Zobacz także:

Screen z zamkiem na werandę – skuteczna ochrona przed słońcem

Nasza gwarancja

atrakcyjna cena

Atrakcyjna cena

transport i montaż

Transport i montaż

stabilna konstrukcja

Stabilna konstrukcja

najwyższa jakość

Najwyższa jakość